• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jazda bez dekodera..

Jaźwiec

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam!

Mam pytanie; czy lokomotywa z gniazdem dekodera dcc, ale bez takiego dekodera może jeździć pod "analogowym" systemem zasilania? (pytanie tyczy się nowej lokomotywy Roco)

Pozdr.
R.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#4
Właśnie po to jest zaślepka gniazda dekodera, żeby lok jeździł w analogu, po wyciągnięciu zaślepki nawet atom jej nie ruszy. Wkładasz prawie każdy dekoder, który ma funkcję DCC/analog i lok jeździ i tak i tak.
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#5
Elvis napisał(a):
Właśnie po to jest zaślepka gniazda dekodera, żeby lok jeździł w analogu, po wyciągnięciu zaślepki nawet atom jej nie ruszy
No właśnie. Czy wiecie Panowie, czy można gdzieś dostać (czyt. "kupić") samą taką zaślepkę? Czy trzeba się będzie pokusić o samoróbę? Pytam, bo mam dwa loki - jeden kupiłem w zestawie dcc i on oczywiście nie ma zapasowej "zaślepki", a drugi lok ma gniazdo dekodera i "zaślepkę" (w ogóle to trochę głupie określenie, bo jest przecie swoisty łącznik odpowiednich wtyków gniazda :razz: ). Jak sobie przekładam dekoder z loka na lok, to przekładam również "zaślepkę" (po prostu wtedy mogę analogowo jeździć lokiem z zestawu dcc) No ale wtedy mogę w analogu jeździć wciaż tylko jednym lokiem.... :sad:
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#6
Możesz zmontować kupując podstawkę precyzyjną do układów scalonych, przerobić by pasowała do gniazdai zmontować odpowiednie połączenia elektryczne tak jak w Twojej "zaślepce".
Pozdrawiam
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#7
A co przeszkadza lokomotywie z dekoderem jeździć na zasilaniu prądem stałym? Przecież niemal każdy dekoder ma taką możliwość, być może trzeba ją tylko odblokować przez CV.
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#8
Blue napisał(a):
A co przeszkadza lokomotywie z dekoderem jeździć na zasilaniu prądem stałym? Przecież niemal każdy dekoder ma taką możliwość, być może trzeba ją tylko odblokować przez CV.
M133 nie jeździ na prąd stały
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#11
arch_przemo napisał(a):
Czy wiecie Panowie, czy można gdzieś dostać (czyt. "kupić") samą taką zaślepkę?
To ja już bym wolał sobie kupić nowy dekoder i mieć dwa loki w cyferce niż dwa loki w analogu.
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#12
Elvis napisał(a):
To ja już bym wolał sobie kupić nowy dekoder i mieć dwa loki w cyferce niż dwa loki w analogu.
No pewnie - masz racje, tylko zaslepka jest tansza niz dek :D To zart oczywiscie - tez bym wolal deki i od razu wszystkie loki w dcc, ale ostatnio cierpie na notoryczny brak tego, co jedza kroliki i zajace :D
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#13
Martinezo, strasznie leniwy jesteś ;). Już nie mówię o tych opatentowanych w USA rezystorach, które same włączają mostek przy małym napięciu zanim wstanie procesor, ale przecież można normalnie włączać na stałe mostek H procesorem przy braku sygnału DCC, bez naruszania amerykańskich patentów.
W dekoderze MERG zresztą są te rezystory.
Zastanawiam się, czy pakować je do BD10, bo nie bardzo mi pasują do mojego sterowania mostkiem, ale może się złamię.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
Weź pod uwagę że mosfety mogą się nie otworzyć w pełni przy małym napięciu i taki lok jeździ a tranzystorom cieplutkooooo. A tak z ciekawości co władowałeś do swojego dekodera zamiast PIC-a ?? W mojej pierwszej wersji było Tiny15 atmela.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#15
Ano racja, ale przy włączaniu procesorem nie ma tego problemu, bo napięcie już jest.

Do BD pakuję 16-bitowe, 20-megahercowe procesorki z 16 KB Flash, chyba nawet nieco tańsze od PICów. A jakie - niech to narazie pozostanie zagadką. Kto kupi BD60 - ten zobaczy. ;)
Dzięki temu oprogramowanie pisane całkowicie w C może realizować wszystkie możliwe funkcje bez obawy o nadążanie z odbiorem.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#16
Blue napisał(a):
Martinezo, strasznie leniwy jesteś ;)
Zapewniam Cię że się mylisz....
Sterowanie mostkiem tak jak w MERG 133 robi problemy.
Kiedy?
Ano .... w cyfrze.
Po chwilowych przerwach w odbiorze prądu potrafi otwierać (powrót odbioru) "za bardzo" mostek generując chwilowe zwarcia. Gdybyś dokładnie oblukał PCB w M133 to byś zauważył że miejsca na te trzy redziaki są...
Dlatego w M232 tylko procesor steruje mosteczkiem H, tak w cyfrze(co jest oczywiste) jak i w ANALogu.
 

storch

Użytkownik
Reakcje
39 0 0
#17
To ja tu napiszę-czy ktos posiada schemat zaslepki dekodera do N 6 pinowego? Kiedys myslalem ze tam sa tylko połaczenia "na krzyż" zeby silni i ew reflektorki do torow podlaczyc. Ale jak lupę przylozyc to tam sa jakies elementy (diody do zmiany kier oswietlenia? rezystory?) I czy kazda zaslepka jest taka sama (np. czy z trixa pasuje do flesia)?
Chcialbym se takie cos zrobic na okolicznosc jazd w analogu...loki z dekoderem, ktore mam w analogu zachowuja się niezbyt fajnie - jeżdżą, ale np nie ruszaja plynnie od minimalnych napięc tylko skokowo ruszaja po przekroczeniu pewnego poziomu napięcia. W BR218 dodatkowo swiatla swieca się z obu stron. W cyfrze jest ok.
Pozdraw
Storch
 

storch

Użytkownik
Reakcje
39 0 0
#19
Hejka. Dzięki za schemat. Podążajac tym tropem, znalazlem kartę normy NEM:
http://www.sbs4dcc.com/images/nem651_d.pdf
Wynikaloby z tego, ze do 6pinowej zaslepki równiez powinny byc wmontowane diody zeby zapewnic zmiennosc oswietlenia zgodnie z kierunkiem jazdy (są w zaslepce 8pin). Bez tego wszystkie swiatla beda się swiecic jak choinka, chyba ze maja "wlasne" prostowniki identyfikujace kierunek jazdy jak w normalnym analogowym modelu. W kazdym razie diody w zaslepce nie zaszkodzą, a moga pomóc :)
Pozdraw
Storch
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 4
DCC 6
DCC 3
DCC 1
DCC 3

Podobne wątki