• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Jakl zrobić realistyczny mur kamienny?

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Witam,

Robię właśnie Bóg jeden wie którą już makietę domu drewnianego, tym razem chcę jednak poza balsą użyć trochę więcej materiałów i pójść bardziej niż dotychczas w stronę realizmu. Moje dotychczasowe prace wyglądały mniej więcej tak:





Dwie powyższe makiety robiłem w skali 1:50, teraz przechodzę na 1:35, wybór akurat tej skali spowodowany jest tym, że chciałem aby ściana zmieściła się na jednej deseczce balsowej. W tym przypadku wyszło 88mm.

No ale do meritum. Fundament budynku chcę zrobić z kamienia, tak jak tutaj:





...teraz nie wiem czy bawić się w doklejanie małych kamyczków do ścianki fundamentu czy jakoś inaczej. I tu mam pytanie do Was drodzy forumowicze. Macie jakiś patent na to?

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam,
Janusz
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#3
Witam !
Murki pod budynki możesz zrobić tak :
1 Przygotuj sobie kawałek płytki z tworzywa sztucznego
001.JPG

002.JPG

, do tego doklej klejem dwa paseczki o wysokości murku jaki potrzebujesz , odstep pomiędzy paseczkami wg potrzeby .
004.JPG

006.JPG

2 wsyp żwirek np. drobny akwarystyczny , ładnie wypoziomuj
007.JPG

i wszystko zalej klejem polimerowym ( rzadkim , rozcieńczonym w denaturacie ) , lub klejem wikolowym , tez rzadkim .
Poczekaj aż wyschnie i murki pod budynki gotowe .
008.JPG
 

Załączniki

OP
OP
G

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#4
@mattia, dzięki, też chciałem z kamykami zrobić w ten sposób, ale to nie jest taki mur jaki jakbym chciał aby wyglądał. Temat, który wrzucił @karol_mar jest ok, ale jednak dochodzę do wniosku, że daruję sobie tym razem. Okleję fundament mata korkową, bez rozrywania na malutkie części i po prostu pomaluję na szaro. Demotywuje mnie fakt, że muszę zrobić 2,9m tego murku o wysokości 10mm, a niestety, nie mam nieograniczonego czasu. Drukarka 3D, ehhh... :-(
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#5
Zrób odlew gipsowy wymaganej wielkości, a następnie gdy jeszcze jest trochę wilgotny - przy użyciu narzędzi dla dentystów (np taka mała kulka na trzonku)
http://www.shop-dent.pl/pl/p/Nakladacz-stomatologiczny-z-Kulka-NakladaczUpychadlo-1-szt./1562
zrób sobie fugi, zaznaczając kształt kamieni. Później po wyschnięciu, małą szczotką drucianą nadaj trochę faktury. Później tylko trochę farb, wash i będziesz miał kamienie lepsze niż oryginalne.
 

winner_xp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Ja może w murach się nie specjalizuję, ale pokażę jak zrobiłem plac ładunkowy. Metoda jaką go robiłem pewnie sprawdziła by się do zrobienia muru kamiennego. Zalety to na pewno to, że uzyskujemy "gładką" powierzchnię kamieni, znaczy kamienie są ułożone swoimi "płaszczyznami" do jednej powierzchni.
Może by nie pisać wszytkiego od nowa wkleję link do forum, mam niedzieję, żę nikogo to nie rozjuszy.
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=6472&postdays=0&postorder=asc&start=105
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#7
Ja może w murach się nie specjalizuję, ale pokażę jak zrobiłem plac ładunkowy. Metoda jaką go robiłem pewnie sprawdziła by się do zrobienia muru kamiennego. Zalety to na pewno to, że uzyskujemy "gładką" powierzchnię kamieni, znaczy kamienie są ułożone swoimi "płaszczyznami" do jednej powierzchni.
Może by nie pisać wszytkiego od nowa wkleję link do forum, mam niedzieję, żę nikogo to nie rozjuszy.
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=6472&postdays=0&postorder=asc&start=105
To co proponujesz to wariant propozycji kolegi mattia :)
 

winner_xp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Zgodzę się jednak w mojej metodzie, klej po podgrzaniu nie przelewa się do płaszczyzny i pozostawia miejsce na fugę. Nie wiem jaki jest efekt końcowy u kolegi mattia ale u mnie trzeba było trochę tej fugi zastosować by uzyskać pożądany efekt ;)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#9
Zainteresowala mnie Wasza dyskusja dotyczaca "kamienia" i w zwiazku z tym mam pytanie. Potrzebuje kamienny most, a te produkowane przez Nocha sa dla mnie za krotkie, dlatego zastanawiam sie nad wycieciem go z cienkiej sklejki i czy da sie wtedy na to nalozyc jakies kamienie, ale zeby wygladalo to realistycznie? Zdaje sobie sprawe, ze w tym wypadku wazny tez bedzie rodzaj kamienia i zwirek kwarcowy odpada. Bede wdzieczny za komentarz i rade czy i jak to mozna zrobic?
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#11
Pd5
Zrób wydruk 3D . :)
Albo zastosuj metodę "rycia" w spienionym PCV , ja tak robiłem ten budynek ( klon tego modelu jest we Włoszech)
subbiano_12.jpg
subbiano_17.jpg
subbiano_25.jpg

Albo z kawałków listewek , które są poprzyklejane i potem ... wiadomo cała reszta
003.JPG

004.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#12
Mattia, budynek wyglada wspaniale i taki "kamien" na most bylby dla mnie bardzo zadowalajacy. Obawiam sie tylko, ze dla osoby ktora tego nigdy nie robila, ten pierwszy raz moglby byc bardzo trudny i efekt koncowy bylby inny :(
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#13
Pd5

Nic prostszego , weź kawałek spienionego PCV
007.JPG

Kawałek papieru ściernego np.80 i nim delikatnie potraktuj miejsce na którym będziesz prowadził prace

011.JPG

jakiś stary śrubokręt (spiłowany w szpic ,tylko końcówka nie na ostro leciutko zaokrąglona)
009.JPG

i do dzieła
014.JPG

016.JPG



To powstało w ciągu 5minut (tak na szybko do pokazania);) :)
 
Ostatnio edytowane:

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#17
mattia
dziękuję za szybki kurs. Będę próbował :)

pod wskazanym przez hugwa adresem www znalazłem różne rodzaje PCV:
  • Standardowe płyty spienione - ANWIPOR, ONGROFOAM
  • Lekkie płyty spienione - TU-FOAM L, ANWIPOR L, ONGROFOAM LIGHT
  • Płyty z PCW spienionego z dwustronnie utwardzoną powierzchnią - COPLAST AS i AS-X

.... dlatego chciałem jeszcze zapytać, które są najlepsze oraz jaka powinna być ich grubość?
 
Ostatnio edytowane:

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#19
Mattia
Korzystajac z kieskiej pogody przeczytalem sobie Twoja relacje "diorama na półkę" i oprocz ogromnego pidziwu dla Twojej pracy - zwlaszcza ze watki tematyczne sa tam bardzo rozne - zauwazylem fantastycznie wykonany wiadukt oraz sklaly ze styroduru. Czy moglbys mi powiedziec, czy osoba, ktora nigdy tego nie robila ma jakas szanse na wykonanie czegos podobnego oraz udzielic kilku prostych rad jak sie do tego powinienem zabrac?
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#20
Pd5
Hej ! Skały to faktycznie styrodur połamany , posklejany w całość i pokryty ręcznikiem papierowym nasączonym klejem wikol , wiadukt natomiast sklejony jest ze spienionego PCV , i potem za pomocą jakiegoś ostrego narzędzia "wygrawerowane" wszystkie kamienie . Jutro jak coś znajdę ze zdjęć do wstawię.
 

Podobne wątki