• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jakimi farbami malować modele budynków (plastik)?

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam drogich forumowiczów,

Jestem wielbicielem farb olejnych Humbrola, wydaje mi się że są świetne (matowe),
jest z nimi tylko jeden problem, strasznie śmierdzą. Mycie areografu nie należy do
przyjemności nie mówiąc już o wdychaniu rozpuszczalnika podczas dluzszej pracy.

Dlatego pytam kolegów, jakie są alternatywy, które dadzą porównywalny efekt?

Zastanawiam się nad farbami akrylowymi. Gdzieś przeczytałem że akryl jest agrasywny
względem plastiku - i ... no właśnie i co? Perspektywa mycia areografu w zlewie jest
naprawde bardzo kusząca :)

Pozdrawiam,
Serdecznie Oskar
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
O malowaniu bylo juz na forum duzo dyskusji...poszukaj dobrze. Tak w skrucie powiem ze nie ma zadnych obaw aby malowac plastik akrylami !! Polecam doskonale farby Vallejo...seria....Air oraz Model Color . Ja sam uzywam Humbrolek...sa solidne i bardzo sie do nich przyzwyczailem. Azeby nie smierdzialo kup terpentyne balsamiczna ...bardzo fajny zapach dzew iglastych :D Mnie tam nie przeszkadza :D
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witam,

Widziałem ten zestaw train color, o mały włos go nie kupiłem ;-) skoro polecasz
to nie będę się już wiecej nad tym zakupem zastanawiać.

A jak jest z matowością farb akrylowych? Wygladają tak dobrze jak humbrol olejny?

I kolejne pytanko, czy akryle da się łątwo zetrzeć z gładkiej powierzchni?

Czy warto model w jakiś specyficzny sposób przygotować.

Serdecznie pozdrawiam,
Oskar
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Mat jest mat w przypadku kazdych farb :D Spoko...wygladaja swietnie !
Co masz na mysli piszac.....latwo zetrzec??? Czym....reka...rozpuszczalnikiem???
Przedmiot ktory zamiezasz pomalowac ...ZAWSZE ..musisz umyc ! Najlepiej w cieplej wodzie z dodatkiem mydla lub plynu do naczyn...poprostu trzeba odtluscic powierzchnie i pozbyc sie niepotrzebnych paprochow !. W przypadku kiedy malujesz przedmioty metalowe powinienes nalozyc najpierw farbe podkladowa.....zwieksza przyczepnosc farb bazowych .
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Bipa1966 napisał(a):
Co masz na mysli piszac.....latwo zetrzec??? Czym....reka...rozpuszczalnikiem??
Chodziło mi o to czy "macając" model paluszkami łatwiej zetrzemy akryl czy humbrola?
Humbrole trzymają się dobrze, ale np na kantach budynków potrafi ta farba zejść - z resztą
w ogóle się temu nie dziwie. Pytam się bo swoje pierwsze modele pomalowałem akwarelami
i teraz ta farba odpada całymi płatami. Na początku wyglądało to bardzo naturalnie :) ale
teraz praktycznie w ogóle się nie trzyma :(

Pozdrawiam,
Oskar
 

Podobne wątki