• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jakiego kleju użyć?

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#23
Chciałbym odświeżyć pytanie, jako, że parę lat od utworzenia wątku minęło i pewnie grono użytkowników tego forum też jest inne. Jaki typ kleju obecnie polecają Koledzy do przyklejenia dodatkowych części na taborze? Czy byłby to "super glue" czy np klej przystosowany do klejenia budynków z plastiku? I jeszcze jedno, czy te części (które trafiają na nadwozie taboru) wymaga klejenia? Części te mają często trzpień, który siedzi w przygotowanej przez producenta dziurce - stąd moje pytanie o konieczność klejenia).
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#24
Dziurka nie zawsze jest tak ciasna by element pewnie siedział. Potem po imprezie zbiera się z torów jakieś drobiazgi które nie wiadomo komu i od czego odpadły.
Klej do klejenia budynków / modeli plastikowych to klej rozpuszczalnikowy do polistyrenu, lekko go rozpuszczający. Obudowy taboru to nie zawsze polistyren - zdarzało mi się że taki klej nie trzymał. I zdarzało się że elementy przezroczyste przy odrobinie nieuwagi i zbyt dużej ilości kleju paskudził. Do elementów przezroczystych to Clearfix i podobne, polimerowe na spirytusie, nie agresywne w stosunku do polistyrenu.
Cyjanoakryle wszelkiej maści - zwykle im tańszy tym bardziej ma skłonności do zostawiania białego nalotu wokół spoiny. Jeśli już chcemy tego użyć - kupować w sklepach dla modelarzy a nie w supermarketach, i czytać co tam producent na nim napisał. No i aplikować wykałaczką / szpilką / szpikulcem... nie prosto z tubki albo co gorsza pędzelkiem.

A teraz ja mam pytanie: laserowe wycinanki z kartonu rodem z GPMu - czym to kleić? Wikol trochę mi się wydaje za mało precyzyjny do takiej drobnicy. No i nasycać karton jakimś Paraloidem czy innym Caponem przed klejeniem ?
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#25
A teraz ja mam pytanie: laserowe wycinanki z kartonu rodem z GPMu - czym to kleić?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Metodą prób i błędów każdy z czasem dochodzi do swoich klei i swoich technik klejenia które stosuje w zależności od tego co chce lub potrzebuje skleić. Oczywiście jedno i drugie uważa za jedynie słuszne i nie da się przekonać do czegokolwiek innego ;)
Wszelkie papierowe wycinanki sklejam wyłącznie klejem BCG i opcjonalnie CA ale tylko jeżeli trzeba dokleić coś nie papierowego (metal,plastik).
Impregnuję papier Paraloidem przed sklejaniem ale tylko wtedy kiedy z góry wiem że model będę malować na mokro, farbą wodorozcieńczalną.
W tym drugim przypadku używam wyłącznie kleju CA zarówno gęstego wolnoschnącego jak i rzadkiego szybkoschnącego.
Co do kleju typu wikol to używam tylko Pattexa mocno odparowanego jako szpachlówki do uzupełniania szpar i ubytków (bardzo rzadko)


Spotkałem się z opinią że klej BCG do niczego się nie nadaje a już najmniej do klejenia papieru.
Natomiast kleje CA są trujące , szkodliwe i w ogóle niebezpieczne i lepiej ich unikać.
Życzę przyjemnego sklejania :kawa:
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#26
Mnie BCG kojarzy się ze szczepieniem dzieci przeciwko gruźlicy...
O kleju BCG dużo napisano, choćby na forum typowo kartonowym:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=2576
A tam pisują tuzy modelarstwa kartonowego, jak choćby Kierownik czy Wujek Andrzej, wypada im wierzyć.
Nie byłbym sobą gdybym nie zapytał: wie ktoś z czego się ten klej składa? Bo że jest wodorozcieńczalny a po wyschnięciu rozpuszcza się w wodzie (w przeciwieństwie do klejów na bazie polioctanu winylu czyli wikolowych) to wiadomo. Jakaś syntetyczna wersja starożytnej gumy arabskiej albo dekstryny ? Ja takowe w sprzedaży jeszcze pamiętam.
A przede wszystkim - gdzie się to kupuje?
W moim ulubionym Exito mają tylko klej RED który mi wygląda na wikolowy (nie wiem, w łapkach nie miałem). W paru losowo wybranych innych sklepach brak...
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#27
Niestety nie wiem jaki jest skład tego kleju ale przypuszczam że to nic nadzwyczajnego i drogiego. Ostatnim razem płaciłem 1,90 zł za tubkę w pobliskim sklepie dla plastyków. Widywałem go również na stoiskach z art. szkolnymi w Auchan i Tesco.
Obecnie jest np. w sklepie Świat Modeli Kotebi po 2,30 zł.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#28
Do klejenia papieru i tektury mogę polecić klej MAGIC. Prosty, tani, dostępny praktycznie w każdym sklepie papierniczym, przypominający spoiną klej introligatorski i naprawdę dobrze sklejający papier i tekturę. Wygląda tak:


image_975_4_5637332100.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#29
Ja używałem kleju polimerowego dragona oraz CA.
Modele trzymają sie do dzisiaj.
Dawno, dawno temu używałem butapremu, wikolu i wspomnianego tu przez Mafo kleju introligatorskiego.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
#30
doktorat bym zrobił na klejach CA.
Na dzień dzisiejszy debeściak to dla mnie EUROBOND.
Jak zasycha resztka w w mikro dozowniku grubości 2-3 mm kleju , jest jak kryształ !!! ,zero matu i dymu ,
gdzie inne wyglądają jak kożuch na rosole i na matowo.
Niestety nie ma go w sklepach.......... tylko wysyłka i drogo.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#31
doktorat bym zrobił na klejach CA.
Na dzień dzisiejszy debeściak to dla mnie EUROBOND.
Jak zasycha resztka w w mikro dozowniku grubości 2-3 mm kleju , jest jak kryształ !!! ,zero matu i dymu ,
gdzie inne wyglądają jak kożuch na rosole i na matowo.
Niestety nie ma go w sklepach.......... tylko wysyłka i drogo.
Wkleisz jakiś link skąd zamawiasz albo jak wygląda opakowanie?
 

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
957 2 0
#32
Do klejenia papieru i tektury mogę polecić klej MAGIC. Prosty, tani, dostępny praktycznie w każdym sklepie papierniczym, przypominający spoiną klej introligatorski i naprawdę dobrze sklejający papier i tekturę. Wygląda tak:


Zobacz załącznik 816654
Dokładnie tak. Wszystkie moje modele z kartonu, papieru, deseczek, balsy, były klejone tym właśnie klejem. Polecam, to tani dostępny bardzo dobry klej.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#34
Przemysłowych klejów CA, eurobonda także, używałem w czasach zajmowania się serwisem RTV. To całkiem inna klasa niż "kropelka" z supermarketu. Nawet udawało się skleić gumowy pasek napędowy po skróceniu, czołowo. Nie przypuszczałem że marka jeszcze istnieje.
 

szprync3

Aktywny użytkownik
Reakcje
95 21 5
#38
Zmatowione szybki można próbować ratować jeszcze specyfikiem Ak Interactive:
Witam Szanownych kolegów.
Piszę z zapytaniem, jaki klej stosujecie do montażu części dodatkowych, typu trąbki, sprzęgi powietrzne?
Cyjanoakryl nadtapa powierzchnie i przy montażu powiedzmy reflektorów, opary powodują nadtopienie reflektora. Macie jakies sprawdzone, nie inwazyjne kleje?
.Lakier humbrol półmat, mat, błysk. Kleje nie sprawdzają się.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#39
A jaki klej polecacie do łączenia styroduru z plastykiem.
Plastyk to zawód lub hobby...
Tworzywa sztuczne niektórzy nazywają skrótowo plastikiem.
Tworzywa są różne i nie ma do nich uniwersalnego kleju. Na pewno styrodur nie toleruje klejów z agresywnymi dla polistyrenu rozpuszczalnikami - czyli odpada butapren, hermol, kleje "uniwersalne" do plastiku, żywice dwuskładnikowe, chyba także cyjanoakryle.
W większości przypadków sprawdzi się klej PVA czyli inaczej wszelkie odmiany wikolu. Albo kleje specjalizowane do styropianu.
Są też tworzywa do których nie ma klejów: polietylen (HDPE, LDPE), polipropylen (PP), teflon. Dwa pierwsze można spawać i zgrzewać na gorąco ewentualnie próbować kleju CA z aktywatorem, do trzeciego nie istnieje klej.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#40
Plastyk to zawód lub hobby...
Tworzywa sztuczne niektórzy nazywają skrótowo plastikiem.
Nie całkiem. Obie formy, plastyk i plastik są poprawne na określenie tworzywa sztucznego, ale tylko jedna (plastyk) jest właściwa dla określenia osoby, zajmującej się plastyką. W pierwszym linku polecam przeczytać całość, także odpowiedź na pytanie o stosowanie słów "liczba" i "ilość".
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/plastik-plastyk-ilosc-liczba;1603.html
https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-plastik-czy-plastyk
Ale ja osobiście na tworzywo sztuczne też wolę używać słowa "plastik".
 

Podobne wątki