• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jakiego kleju użyć?

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#41
Liczbę z ilością to mylą nawet w poważnych pismach urzędowych. Jest to tak nagminne ze może kiedyś nawet i językoznawcy ustąpią.
Jeśli komuś nie chce się szukać po linkach to:
- ziemniaki w ilości pięciu ton
- jabłka w liczbie pięciu sztuk
Ilość to coś co można zmierzyć, liczba to coś co można policzyć.

Ale wracajmy do klejenia.
Sprzedawcy w sklepach (nie cierpię nazwy markety) pytani o BCG nie wiedzą o co chodzi.
Na stoisku papierniczym w Auchan (ze sklepów w okolicy mają je największe) klejów w podobnym opakowaniu (okrągłe, podłużne, z nakrętką, z końcówką do wyciskania kleju z siateczką) jest kilka. Ja wybrałem firmy UHU zrobiony w Malezji. Jak na razie na inne kleje UHU nie narzekam, więc może i ten będzie OK.
Kupiłem też MAGIC polecany przez Maćka. Na plus - ma precyzyjny aplikator znany z klejów CA, na minus - metalowa tuba czyli po naciśnięciu klej wyłazi mimo zwolnienia nacisku. Klej pachnie jak wszystkie kleje PVA (wikolowe). Pierwsze próby obiecujące, kartki nim sklejone po krótkim schnięciu przy próbie oderwania rozwarstwiają się.
Powrót do kartonówek mam zamiar zacząć od dość starego wycinanego laserem WM5 z GPM, ale to już całkiem inna historia.
Tak a marginesie: kartonowe kółka maja średnicę powierzchni tocznej ok. 6,5 mm - ma ktoś może cztery sztuki metalowych zestawów kołowych H0 o średnicy około 6,5 mm na zbyciu ? Albo pamięta w jakim modelu można je spotkać?
 

model57

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
Nie całkiem. Obie formy, plastyk i plastik są poprawne na określenie tworzywa sztucznego, ale tylko jedna (plastyk) jest właściwa dla określenia osoby, zajmującej się plastyką. W pierwszym linku polecam przeczytać całość, także odpowiedź na pytanie o stosowanie słów "liczba" i "ilość".
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/plastik-plastyk-ilosc-liczba;1603.html
https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-plastik-czy-plastyk
Ale ja osobiście na tworzywo sztuczne też wolę używać słowa "plastik".
Plastyk to zawód lub hobby...
Tworzywa sztuczne niektórzy nazywają skrótowo plastikiem.
Tworzywa są różne i nie ma do nich uniwersalnego kleju. Na pewno styrodur nie toleruje klejów z agresywnymi dla polistyrenu rozpuszczalnikami - czyli odpada butapren, hermol, kleje "uniwersalne" do plastiku, żywice dwuskładnikowe, chyba także cyjanoakryle.
W większości przypadków sprawdzi się klej PVA czyli inaczej wszelkie odmiany wikolu. Albo kleje specjalizowane do styropianu.
Są też tworzywa do których nie ma klejów: polietylen (HDPE, LDPE), polipropylen (PP), teflon. Dwa pierwsze można spawać i zgrzewać na gorąco ewentualnie próbować kleju CA z aktywatorem, do trzeciego nie istnieje klej.
Wielkie dzięki za informację.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
#43
Kupiłem też MAGIC polecany przez Maćka. Na plus - ma precyzyjny aplikator znany z klejów CA, na minus - metalowa tuba czyli po naciśnięciu klej wyłazi mimo zwolnienia nacisku.
Już robią ten klej w plastikowej tubie. Metalowe to jeszcze poprzedni wypust. :)

EDIT
Zapomniałem napisać, że można ten klej kupić także w plastikowej butelce 250 g.

Poniżej fotki zaczerpnięte od wujka google.

pol_pl_Klej-introligatorski-MAGIC-butelka-250g-120863_1.jpg klej-magic-w-tubce-tuba-45g.jpg
 
Ostatnio edytowane:

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
754 0 0
#44
Sprzedawcy w sklepach (nie cierpię nazwy markety) pytani o BCG nie wiedzą o co chodzi.
Na stoisku papierniczym w Auchan (ze sklepów w okolicy mają je największe) klejów w podobnym opakowaniu (okrągłe, podłużne, z nakrętką, z końcówką do wyciskania kleju z siateczką) jest kilka.
Myślę że poniższe zdjęcie wszystko wyjaśnia, BCG to skrót nazwy, zakrętki bywają w różnych kolorach.

IMG_0001.JPG
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#45
Kupiony przeze mnie "UHU glue pen" ma ok. 2,5 cm średnicy, 14 cm długości, 50 ml zawartości. przypuszczam że wewnątrz jest to samo albo coś bardzo podobnego.
 

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
#46
Witam, jaki klej polecicie do modelu z ciętego laserowo drewna (listewki) ? Jest to model dość precyzyjny budynku w skali N . Czy CA w wersji żelowej będzie ok? Nie chciałbym go spieprzyć bo przyleciał do mnie z USA a i tani nie był...
 
Ostatnio edytowane:

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#48
Do klejenia papieru i tektury mogę polecić klej MAGIC. Prosty, tani, dostępny praktycznie w każdym sklepie papierniczym, przypominający spoiną klej introligatorski i naprawdę dobrze sklejający papier i tekturę. Wygląda tak:


Zobacz załącznik 816654
Mały OffTop

Widzę że ta firma wygrała. Miała konkurencję "Klej Magic" kopali się o znak towarowy i graficzny. Brałem udział w tym postępowaniu lata temu jak pracowałem w biurze Rzecznika Patentowego ;]]

Zabawne jest to że chodziło tylko o znak towarowy i graficzny. Oba kleje były produkowane w tej samej fabryce :)
 

Podobne wątki