• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jakiego kleju użyć?

Podem

Użytkownik
Reakcje
12 2 0
#1
Witam Szanownych kolegów.
Piszę z zapytaniem, jaki klej stosujecie do montażu części dodatkowych, typu trąbki, sprzęgi powietrzne?
Cyjanoakryl nadtapa powierzchnie i przy montażu powiedzmy reflektorów, opary powodują nadtopienie reflektora. Macie jakies sprawdzone, nie inwazyjne kleje?
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#5
Do reflektorów z powodzeniem używam kleju uniwersalny (polimerowy).
Rozpuszczam spirytusem (np bezbarwnym denaturatem) to żądanej gęstości.
Nie powoduje białego nalotu na szybkach okien czy reflektorów.
Jest też bardziej elastyczny od cjanokrylu.

Jeśli chodzi o węże i barierki to chyba najlepszy jest właśnie cjanoakryl tylko że mikroskopijna ilość. Końcówką cienkiej igły/drucika itd umieścić klej w otworze montażowym.
Obawiam się że lakier bezbarwny będzie ciut za słaby.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#6
Cyjanoakryl działa tylko tam gdzie jest aplikowany. Opary, o których piszecie występują tam gdzie podczas montażu pozostała wilgoć z palców. Jeżeli nie pozostawi się wilgoci, to nie będzie przykrego białego nalotu.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#8
proponuję prześledzić game klejów firmy Soudal, mają kleje naprawdę dobrej jakości, a na szybki i nie tylko bo także do drobnych elementów najlepsze są kleje dwuskładnikowe przezroczyste 1 - 10 min
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.893 386 20
#9
Cyjanoakryl nadtapa powierzchnie i przy montażu powiedzmy reflektorów, opary powodują nadtopienie reflektora.
Pierwszy raz słyszę, że cyjanoakryl nadtapia jakiś rodzaj plastiku. Może to są tylko opary, tak jak koledzy wcześniej napisali. Cyjanoakryl jest klejem kontaktowym nieuszkadzającym powierzchni klejonych elementów. Jeżeli są to opary, które zostawiają matowe ślady, to znaczy, że użyłeś zbyt dużo tego kleju. Możesz spróbować usunąć te matowe naloty za pomocą Debondera, tylko sprawdź, czy Debonder nie uszkodzi plastiku, bo niektóre tworzywa reagują z Debonderem. Wamod oraz Patex także produkują zmywacz do cyjanoakrylu ale tych nie próbowałem.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#10
Pierwszy raz słyszę, że cyjanoakryl nadtapia jakiś rodzaj plastiku. Może to są tylko opary, tak jak koledzy wcześniej napisali. Cyjanoakryl jest klejem kontaktowym nieuszkadzającym powierzchni klejonych elementów. Jeżeli są to opary, które zostawiają matowe ślady, to znaczy, że użyłeś zbyt dużo tego kleju. Możesz spróbować usunąć te matowe naloty za pomocą Debondera, tylko sprawdź, czy Debonder nie uszkodzi plastiku, bo niektóre tworzywa reagują z Debonderem. Wamod oraz Patex także produkują zmywacz do cyjanoakrylu ale tych nie próbowałem.

zmywacz PATEXA jest ;)
 
Reakcje
3 0 0
#12
A do przyklejania folii przezroczystej do blaszek jaki jest dobry klej szybkoschnący ,aby nie robił nalotu ,CA już mi zwalił parę modeli wylazł nalot po 24 godz, testowałem kilka ,ale o kant du ich potłuc pomóżcie mistrzowie .
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.893 386 20
#13
Może za dużo tego cyjanoakrylu nakładasz. Spróbuj cyjanoakryl gęsty i nakładaj go naprawdę minimalne ilości najlepiej końcem wykałaczki. Możesz także spróbować skleić Clearfix-em od Humbrola albo innym klejem kontaktowym typu Contacta od Revella.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#15
Przy cyjanoakrylu z mojego doświadczenia problemem jest odprowadzenie oparów. Nalot pojawia się z reguły jeśli sklejone elementy się zamknie w jakimś pojemniku albo natura miejsca łączonego jest taka że klej się "zamyka" w ograniczonej przestrzeni (np wklejona szybka od środka itp.)
 
Reakcje
3 0 0
#16
No dobra a jak wklejasz szybki do kabiny maszynisty od wewnątrz i za 12 h ci wyłazi nalot,raz miałem klej CA który nie zostawiał nalotu zapomniałem nazwy i d blada,a clearfix słabo trzyma .Spróbuje contacta REVELA
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#19
Panowie wyleczcie się z używania lakierów do mocowania klejenia szybek. Lakier po czasie wysycha i szybki odpadną, mogę tu podać za przykład produkty modeli wagonów i loków ze znanych manufaktur, a tego trochę przerobiłem w swoim krótkim życiu.Za każdym razem, gdy otwieram wagony szybki zawsze wypadają, bo lakier zwietrzał i amen, albo szybka szybki są zapadnięte do środka i czeka mnie wtedy nieuchronna rozbiórka. Polecam kleje dwuskładnikowe przezroczyste o czasie wiązania do 10 min. Umiejętne ich stosowanie daje wyśmienite efekty. Lakiery były dobre naście lat temu, gdy nie było innej alternatywy.

poniżej podaję linka do strony z klejami , każdy coś dobierze dla siebie nie tylko do szybek

http://www.bazarek.pl/searchx.php/fraza,epoksydowy+klej+dwuskładnikowy+
http://www.sklepy24.pl/szukaj/klej+dwuskładnikowy+poxilina+38+ml/2
 

Podobne wątki