• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie wagony jeździły z Bipa w latach 70-tych?

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#21
Ta fotka przedstawia zestaw dość egzotyczny.
Podejrzewam, że z Bipami " za starej Polski" jeździło wszystko co miało co najmniej dwie osie, oprócz wagonów sypianych, cystern, chłodni, platform i wagonów barowych.
Zaraz, zaraz. Ja pamiętam dwuosiowe chłodnie z Bipami na linii Chojnice-Runowo Pom. Zdjęcie też gdzieś mam, jak znajdę to dam.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#22
Tak, jeździły takie wagony dość powszechnie, ale nie mam pewności, czy służyły jeszcze jako chłodnie, czy jako zwykłe wagony do przewozu przesyłek ekspresowych, zresztą nie tylko na południu, o czy pisał kolega hamulcowy:
Na południu Polski w tamtych czasach i w latach osiemdziesiatych również jeździły Bipa z doczepionym krytym, dwuosiowym wagonem towarowym jako wagonem do przewozu przesyłek ekspresowych.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#23
Tak, jeździły takie wagony dość powszechnie, ale nie mam pewności, czy służyły jeszcze jako chłodnie, czy jako zwykłe wagony do przewozu przesyłek ekspresowych, zresztą nie tylko na południu, o czy pisał kolega hamulcowy:
Andrzeju zdarzało się ,że i były to chłodnie . Wszak te i nie tylko wagony (np. "owocarki ") były przystosowane do kursowania w składach pasażerskich zwłaszcza gdy trzeba było szybko przewieść towar akurat na trasie jaką pokonywał skład pasażerski.
O ich przydatności do takich kursów świadczyły zamontowane gniazda przelotowe ogrzewania parowego/elektrycznego ( zapis w serii literami r,q )
oraz przystosowane do kursowania z prędkością do 120 km/h ( litery w serii ss )
Pozdrawiam serdecznie
 

wkdrg

Użytkownik
Reakcje
82 1 0
#24
W "'DODATEK DO SŁUŻBOWEGO ROZKŁADU JAZDY POCIĄGÓW CZEŚĆ IIB zawierający ZESTAWIENIA OBIEGU I OBSŁUGI POCIĄGÓW PASAŻERSKICH DALEKOBIEŻNYCH (EKSPRESOWYCH, POSPIESZNYCH I OSOBOWYCH) ważny od 1 czerwca 1986 r. znalazłem już tylko trzy pociągi z wagonami Bhp. IMG_5667.JPG IMG_5669.JPG IMG_5670.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#27
ZESTAWIENIA OBIEGU I OBSŁUGI POCIĄGÓW PASAŻERSKICH DALEKOBIEŻNYCH (EKSPRESOWYCH, POSPIESZNYCH I OSOBOWYCH) ważny od 1 czerwca 1986 r. znalazłem już tylko trzy pociągi z wagonami Bhp.
Z których jeden to pociąg pocztowy, a wagony Bhp były prawdopodobnie podsyłane do ZNTK Pruszków na rewizję. Ale w ogóle wagony piętrowe w pociągach dalekobieżnych to była rzadkość, jak napisał kolega Rysiek, takie wagony powszechnie były używane w pociągach lokalnych i, jak dziś byśmy powiedzieli, regionalnych.
 
K

KNG

Gość
#28
Weźmy pierwszy wagon kursowy z brzegu:
1586369928603.png

Pociąg 55522 wyglądał w ten sposób:
1586370055107.png

Następny czyli 4424 składał się jak niżej:
1586370146129.png

I dalej jakimś luzakiem, którego serii nie udało mi się ustalić.
To pierwsze to oczywiście cześć VIA dodatku do RJ.
Wszystko powyżej to RJ 1975/76.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

wojtek_

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 16 1
#29
Chłodnie z bipami wyglądają charakternie!
-->> str. 116 album T.Roszaka "Parowozy" Piła. Pociąg nr 11025 (do Krzyża) z parowozem Ol49-93 (26.03.86) - można gdybać czy w wagonie są ładunki spożywcze czy tylko przesyłki ekspresowe.

W końcówce lat osiemdziesiątych do poc. osobowych na trasie Lublin - Rozwadów ładowano drożdże - zestaw Bipa+chłodnia.
> https://spirits.com.pl/drozdzownia-i-gorzelnia-lublin-stanislawa-wrzodaka-w-lublinie/
> https://lublin.wyborcza.pl/lublin/5,48724,21493312.html
oraz
> https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1985-29-130,16791904.html
Przewóz przesyłek ekspresowych koleją.
Dz.U.85.29.130
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 czerwca 1985 r.
w sprawie przewozu przesyłek ekspresowych koleją.

(...)
Przewóz drożdży
§ 13.
1. Przesyłki drożdży przewożone są tylko pociągami kursującymi bezpośrednio w danej relacji, bez przeładowania w drodze.
2. Przesyłki drożdży przewożone są w zamówionych uprzednio wagonach chłodniach.
3. Kolej może przyjąć do przewozu przesyłki drożdży w nie przystosowanych pod względem warunków termicznych wagonach bagażowych lub przedziałach kierowników pociągów; ryzyko zepsucia drożdży ciąży na nadawcy.
4. Kolej nie magazynuje przesyłek drożdży przeznaczonych do przewozu w wagonach bagażowych lub w przedziałach kierowników pociągów. Przesyłki takie nadawca dostarcza do przewozu odpowiednio schłodzone i opakowane nie wcześniej niż na godzinę przed odjazdem pociągu, którym mają być przewiezione.
5. 1 Umowa zawarta między koleją a nadawcą może ustalać inne warunki przewozu drożdży niż określone w ust. 1 i 4.

p.s.
a może dodać drożdży do wiśniówki
??
:cool:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#31
Fajne fotki, choć szkoda, że takie małe, Ale co one (poza jedną) mają wspólnego z tematem tego wątku? No i gdzie należy szukać strony "Sekcja Rozwadów"?
 

MIKOT 1

Znany użytkownik
Reakcje
3.920 99 132
#32
Jak to nie wiesz co to jest Sekcja Rozwadów? Wpisz w Google. Ja tam mieszkam. Jak można NIEDŹWIEDZIEĆ? :giggle:
Na stronie Sekcji Rozwadów znajdziesz sporo starych zdjęć.
Co mają wspólnego z wątkiem? To są wagony towarzyszące wagonom piętrowym na PKP w latach 70-tych.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#33
No więc można nie wiedzieć, ja nie wiem. Jak wstawia się obce zdjęcia to należy podać autora lub co najmniej podać linka do strony, skąd zdjęcia pochodzą.
To są wagony towarzyszące wagonom piętrowym na PKP w latach 70-tych
No zwłaszcza stara jednostka SKM z Trójmiasta ;). Raptem na jednym zdjęciu widać skład Bipa z dodatkowym wagonem (tu: bagażowym).
 

Podobne wątki