• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie sygnalizatory

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
geoline.jpg






Do wolnych kabelków podpinamy sygnalizator (sygnalizatory) optyczny:
UWAGA !!
Brązowy – wspólny „plus”
Jasnoniebieski i fioletowy (róŜowy) to masy sterujące.
JeŜeli w sygnalizatorach są LEDy – muszą być dla nich odpowiednie rezystory (dla kaŜdego
LED’a). W przypadku Ŝarówek – sprawdź ich parametry.
 
OP
OP
R

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Proszę o usunięcie powyższego - za szybko kliknąłem.

Poniżej wyciąg z instrukcji dekodera geoline plus Martineza - do tego dekodera chciałbym oprócz zwrotnicy podłączyć także prosty sygnalizator.
Czy ktoś mógłby zapodać link do przykładowego, który byłby odpowiedni? Dodam przy tym, że zależy mi na jak najmniejszej plątaninie kabli.

"
geoline.jpg
Do wolnych kabelków podpinamy sygnalizator (sygnalizatory) optyczny:
UWAGA !!
Brązowy – wspólny „plus”
Jasnoniebieski i fioletowy (róŜowy) to masy sterujące.
JeŜeli w sygnalizatorach są LEDy – muszą być dla nich odpowiednie rezystory (dla kaŜdego
LED’a). W przypadku Ŝarówek – sprawdź ich parametry.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Nie rozumiem pytania, w zasadzie każdy 2-komorowy będzie dobry przy zachowaniu warunków z powyższej instrukcji. Ale to wszystko raczej niewiele będzie miało wspólnego z rzeczywistością. Semaforów nie ustawia się przed każdym rozjazdem tak, jak na tym rysunku, nie mówiąc już o tym, że tylko na posterunkach odstępowych półsamoczynnych stosuje się semafory 2-komorowe. A stan semafora zależy nie tylko od położenia zwrotnicy. Stanem zasadniczym semaforów jest sygnał "Stój", a wolną drogę podaje się tylko wtedy, gdy ma jechać pociąg i spełnione są wszystkie niezbędne do tego warunki.

Podany wyżej układ nadaje się za to do sygnalizowania położenia zwrotnicy na pulpicie, ale wtedy oczywiście wystarczy po jednej lampce na każde położenie (jeden semafor z powyższego rysunku).
 
OP
OP
R

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dziękuje. Chodzi mi o poniższe zdanie (o konieczności rezystorów):

JeŜeli w sygnalizatorach są LEDy – muszą być dla nich odpowiednie rezystory (dla kaŜdego
LED’a). W przypadku Ŝarówek – sprawdź ich parametry.
 

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#5
Wszystko zależy jakich semaforów użyjesz. Te Kluby mają w podstawce wlutowane odpowiednie rezystory do zasilania ich napięciem 16V~.
Z założenia dioda LED ma napięcie przewodzenia 2-3V, podłączając je do 16V zniszczysz diody natychmiast.
Jeśli semafory będą miały żarówki to tez wszystko zależy od tego na jakie napięcie.
Najpierw musiał byś pokazać jaki semafor chcesz zamontować, to może uda Ci się coś doradzić.
 
OP
OP
R

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dziękuję. A czy możecie mi powiedzieć jak generalnie podłącza się sygnalizatory? Mam na mysli czy wystarczy połączenie z dekoderem (a dekoder jednocześnie dostarcza zasilanie) czy też zasilanie powinno być niezależne od połączenia z dekoderem?
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#7
W sumie nie ma tu o czym gadać. Z mojej wiedzy wynika, że nieważne, czy zastosuje się semafor Kluby, Viessmanna, MinKol czy Hulacki, każdy jest przystosowany do zasilania 12-16V DC. Jedynym problemem, który może się objawić jest wspólny przewód. Nie wiem, jak to jest w deku Martineza ale przykładowo, u Kluby wspólny jest biegun dodatni. Nie mam pojęcia, jak jest przy reszcie producentów. Dobrze jest wiedzieć, czy dekoder posiada odpowiednio przygotowane wyprowadzenia, bo jesli np. jest w nim wspólny biegun ujemny, to kibel. Trzeba przerabiać zasilanie w semaforze, bo w deku może być to trudne lub niewykonalne.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 6
DCC 6
DCC 20
DCC 11

Podobne wątki