• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie sterowanie wybrać?

MicFra1

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
Z początku proszę o wyrozumiałość, ponieważ to mój pierwszy post na forum. :)

Mam na imię Michał. Mniej więcej rok temu zacząłem się interesować modelarstwem kolejowym. Niestety mieszkam w bloku i mimo chęci nie ma u mnie miejsca na budowę makiety. Moje zamiłowanie jednak nie dało za wygraną i w końcu postanowiłem zbudować małą makietę, a właściwe dioramę (wymiary 180cmx40cm). Planuję zrobić na całej jej długości dwa równoległe tory, jeden rozjazd, a na jednym krańcu małą stację i parowozownię. Jednak mam pewien problem. Jakie sterowanie wybrać w przypadku takiej niewielkiej powierzchni? Czy sterowanie analogowe wystarczy? Czy jest sens iść w cyfrę?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#2
Prędzej czy później i tak "odkryjesz" cyfrę, nie trać czasu ;-)
Zakładając, że na dioramie będzie się poruszać jedna lokomotywa to analog wystarczy, ale kiedyś będziesz chciał pomanewrować dwiema naraz i tu przyda się cyfra. Lepsza niż robienie podziału na "sekcje zasilania"
BTW: 180x40 to trochę mało na H0, "nie poszalejesz".
 
OP
OP
M

MicFra1

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki za odpowiedź!
Zastanawiałem się też nad TT, ale w końcu wybrałem H0 ze względu na dostępność i większy wybór.
Mam świadomość, że za dużo nie zdziałam na takiej powierzchni, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma ;)
[DOUBLEPOST=1415478616,1415477254][/DOUBLEPOST]Co do sterowania - chyba zdecyduję się na cyfrę. Czytałem na forum, że przy sterowaniu cyfrowym najlepsze będzie ROCO MultiMAUS, jednak z tego co widziałem zakup samego sterowania osobno to wydatek około 400zł. Za dwa tygodnie będzie dostępny cyfrowy zestaw ROCO za 620zł z lokiem BR 290, dwoma wagonami i kółeczkiem torów. Chyba się na niego zdecyduję ze względu na to sterowanie. Cenowo całkiem nieźle to wychodzi. :D
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#4
Przy takich wymiarach, to może zrób 2 moduły. Torta na tym nie ukręcisz w H0... :)
A cieszy to, że zdecydowałeś się na cyfrę, nie będziesz żałować :)

Możesz zapodać link do tego zestawu, o którym piszesz?
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#6
A po co Ci większy wybór skoro masz tak mało miejsca? Ja osobiście bym wolał zrobić coś większego(tt-etka czy eNka) kosztem słabszej dostępności czy trochę wyższych cen. Albo pomyśl o modułach, zabawach w manewry i ewentualnie dołączenie kiedyś się do czegoś większego.
Ps: też mieszkam w bloku a moduły robię w... suszarni ;)
 
OP
OP
M

MicFra1

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
W sumie masz rację, ale jak złapię bakcyla to w przyszłości mógłbym wykombinować trochę więcej miejsca (kosztem niektórych mebli :rolleyes:)
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#8

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#10
A po co Ci większy wybór skoro masz tak mało miejsca? Ja osobiście bym wolał zrobić coś większego(tt-etka czy eNka) kosztem słabszej dostępności czy trochę wyższych cen.
Skoro w skali 1:25 można wymyślić fajną makietę w walizce (0,5 m kwadrat), to myślicie, że w H0 się nie da?

upload_2014-11-9_17-16-36.jpeg


Ten materiał minuta 1:02 --->

Wszystko to kwestia pomysłu.
Ale zgodnie z przedpiścami mała stacja i parowozownia (normalny tor) to mało miejsca. No chyba, że jakaś scenka stacyjna.... (diorama). Tu popis dla wąskiego toru, ale nie tylko.
 
OP
OP
M

MicFra1

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy tory Piko A-Gleis będą dobre? Mają niezłą cenę, ale co z jakością? Czytałem kiedyś, że mocno się brudzą :ostrozny:
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#13
...a co do pomysłu na zabawę H0 ma małej powierzchni, może scenka w stylu:


PS. Świetny jest ten odgłos zjeżdżania z tej przesuwnicy :) Kocham takie makietki prezentacyjne.
 

andrzej-n

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Witam wszystkich,
na wstępie chciałbym poinformować, iż z problemami opisanymi poniżej zwróciłem się do kolegów z forum martel. Niestety, nikt mi nie odpowiedział. Dlatego też postanowiłem zwrócić się do Was.
Oto kwestia:
Rozpoczynam swoją przygodę z H0 absolutnie od początku. Nie rozumiejąc wielu zagadnień (głównie elektryczno-elektronicznych) zwracam się do szanownych fachowców o pomoc. Zamierzam nabyć cyfrowy podwójny zestaw startowy Roco 51259-2 (III epoka) ze sterowaniem MM. Tory Roco Line (ok. 13 mb) chcę na początek ułożyć na gotowej makiecie 200x100 cm Noch 81660. Dedykowany dla tej makiety plan torowiska w załączniku. Usytuowanych na nim będzie 8 zwrotnic, 2 semafory i jeden przejazd kolejowy.
Rozpatruję dwie wersje sterowania.
Wersja 1.
Lokomotywami chcę sterować cyfrowo poprzez MM, natomiast pozostałymi urządzeniami (zwrotnice, semafory i przejazd) analogowo.
Wersja 2.
Całość sterowana cyfrowo.
Moje pytania są następujące:
Do wersji 1:
1.1 Czy załączone do zestawu zasilanie wystarczy również na to torowisko i urządzenia? Jeśli nie, to co muszę dokupić i jak zamontować?
1.2 Jakie urządzenia muszę dokupić do każdej zwrotnicy, semafora i przejazdu celem sterowania analogowego i jak je podłączyć?
Do wersji 2:
2.1 Czy załączone do zestawu zasilanie wystarczy również na to torowisko i urządzenia? Jeśli nie, to co muszę kupić i jak zamontować?
2.2 Czy sterowanie 2 lokami i 11 urządzeniami tylko przez MM jest wykonalne i czy w ogóle ma sens?
2.3 Czy użycie z21nie jest najlepszym rozwiązaniem (pomijam gbbKolejka, gdyż jest to dla mnie na razie kompletnie czarna magia)? Oczywiście wtedy zmienię zestaw startowy.
2.4 Czy użycie dekodera funkcyjnego np. LS150 6xDCC do urządzeń elektromagnetycznych nie wymaga już osobnego dekodera zwrotnic?
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#15
Witaj Andrzeju.
Martel, to od dawna zamknięta enklawa wszystkowiedzących, tu więcej się dowiesz.
Bardzo dobrze, że wybrałeś sterowanie cyfrowe. Możesz nim sterować wieloma urządzeniami na raz, lokomotywami, wagonami, rozjazdami, semaforami i oświetleniem.
Tu na forum jest wiele wątków na ten temat. Szczególnie w dziale STEROWANIE ;)
Polecam lekturę forum. Wtedy, gdy nie znajdziesz odpowiedzi, (co oznacza, że pytasz o coś, czego na forum nie było, lub nie szukałeś jak należy ;) ) pytasz o konkrety :)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#17
Zacytuję klasyka: "Zaśpieprzysz..."

Test na logikę: jak andrzej-n dostał sie na rzekomo zamkniętą enklawę, żeby zadać pytanie?
Czy "wszystkowiedzący" odpowiedzieli, jak nie to dlaczego?

PLONK
Misiek, kuchnia, Tobie też test się przyda :) To forum, więc każdy może się zarejestrować.
A zamknięta enklawa dla mnie oznacza to, że nie wpuszczają amatorów = nie gadają z nimi. Każdy wytrawny użytkownik tego forum wie, jak wygląda sytuacja na martelu, nawet nie będąc tam zarejestrowanym.
A skoro mu nie odpowiedzieli, znaczy wyżej srają, niż dupy mają. Wątpię w wersję o nieznajomości tematu ;)
To że niektórzy zarejestrowani na martelu są zarejestrowani także tutaj, świadczy o ich zdrowym rozsądku :)

Koniec offtopicu :p
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#19
Nie patrzyłem, ale wystarczyło mi kilka wizyt na tamtym forum, żeby sobie wyrobić zdanie.
Zakończmy dyskusję o Martelu, bo to nie na temat w tym wątku.
 

Podobne wątki