• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie Sprzegi w wagonach

cezarybed

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć
Chciałbym sie dowiedzieć
jeśli lokomotywa (roco) posiada sterowane zdekodera sprzegi to czy w wagonach (piko) muszę zmienic standardowe Sprzegi na specjalne nie stalowe ( np plastikowe)
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#3
A poczekasz do czwartku? Wtedy będę miał dostęp do zestawu startowego ROCO z tym ustrojstwem. Nie pamiętam czy sprzęgi Roco są z plastiku czy z metalu w tym zestawie, dlatego wezmę te PIKOwskie z cystern.
A skąd masz tą lokomotywę? Zdobyczna z zestawu, czy jakoś luzem nabyłeś?
 
OP
OP
cezarybed

cezarybed

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dzięki za odpowiedz
Kolega mówił mi ze nie mogą być stalowe ze względu na elektromagnesy w sprzegach sterowanych z dekodera
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#8
I wie i nie wie. Są różne sprzęgi sterowalne. W popularnym użyciu znam 3.
1. Firmy Roco
2. Krois-Modell
3. Maerklin Telex

Każdy z nich jest inaczej zbudowany i nieco inaczej działa.
AD1. Elektromagnes użyty do podniesienia uszka ponad hak. Sprzęg bardzo duży, duże części ruchome. Współpraca z metalowymi sprzęgami do sprawdzenia (jeśli ktoś potwierdza, że jest ok to OK).
AD2. Elektromagnes użyty do podniesienia uszka ponad hak. Sprzęg dosyć filigranowy. Producent zaznacza, że nie współpracuje z żelaznymi sprzęgami.
AD3. Elektromagnes zwalnia hak ruchomy. Sprzęg duży ale małe części ruchome. Współpracuje ze wszystkim co żyje (o ile się nie zatnie hak ruchomy ;) ).
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#9
moim zdaniem wariant > NIE obsługuje std metalowych "oczek"
(...)
1. Firmy Roco
(...) Współpraca z metalowymi sprzęgami do sprawdzenia (jeśli ktoś potwierdza, że jest ok to OK).
(...).
P3276108.JPG P3276109.JPG
magnes elektromagnesu lekko przyciąga oczko sprzęgu zółtego wagonu i może go ciągnąć
dopiero na większej prędkości "pozostawia" wagon :(
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#10
A ile waży "żółtek"? Pytanie nie jest bez sensu, bo i Maerklin Telex potrzebuje pewnej minimalnej siły, żeby hak się położył. Być może wystarczy lekkie dociążenie wagonika.
Odpowiednia masa wagonika zapobiega też losowym wykolejeniom (zwłaszcza jak ktoś jest maniakiem kół RP25).
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#11
w tym przypadku (z innych powodów) dociążony 3 blaszkami ma jakieś 140g


// ja do używania elektrosprzęgu ROCO zamieniam wszystkie 'zewnętrzne' sprzęgi w składach na "żaby" ROCO
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#13
pewnie dużo zależy od "oporów" jakie stawia skład...
jeśli skład jest relatywnie lekki i ma dobre koła ... może się chwilę wieźć za lokiem nawet przy "poniesionym" uszku ponad hak
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#14
Moim zdaniem to nie magnes jest winny tylko zbyt duże naprężenie między sprzęgami . Też czasem mi się to zdarza i lekkie cofnięcie lokomotywy zawsze pomaga . Problem występuje tylko przy dekoderach które nie cofają automatycznie.
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#15
looknij na powiększenia obu moich zdjęć ... tutaj oczko jest skrajnie przy magnesie ... nie dotyka haka
sam byłem zdziwiony ... ale żółtek to ROCO ze zwykłymi sprzęgami i jak nic ... podczas tej próby...
"kleił" się do loka ;)
może ktoś ma inne doświadczenia, co mogłem to ... sprawdziłem i opisałem
 

Marek Bydgoszcz

Aktywny użytkownik
Reakcje
21 1 0
#16
Zgadza się, oczko się klei, i to z dużą siłą, potrzeba paru wagonów do poprawnej pracy, generalnie lipa, sam myślałem o przerobieniu tego sprzęgu, (Roco) ma ktoś jakieś pomysły aby jazda manewrowa była sensowna, przecież nie będę stawiał 0,5 kg na wagon ?
 
OP
OP
cezarybed

cezarybed

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
To teraz mam już mętlik w głowie zamierzam kupić taką lokokomotywę http://www.ben-zerba.cz/e-shop/en/d...esellocomotive-br-212-db-digitalkupplung.html
Pytanie-czy będzie prawidłowo sprzęgąć ze standardem w wagonach Roco lub Piko(stalowe uszka)?[DOUBLEPOST=1364401040,1364400347][/DOUBLEPOST]Czy ten model Lenza działa z Multimaus Roco i czy mogę go postawić na tory Piko A-Gleis?

//Wpis poprawiony, ale za niechlujną polszczyznę następnym razem będzie ostrzeżenie. Docteur
 
D

Docteur

Gość
#19
To teraz mam już mętlik w głowie zamierzam kupić taką lokokomotywę http://www.ben-zerba.cz/e-shop/en/d...esellocomotive-br-212-db-digitalkupplung.html
Pytanie-czy będzie prawidłowo sprzęgąć ze standardem w wagonach Roco lub Piko(stalowe uszka)?[DOUBLEPOST=1364401040,1364400347][/DOUBLEPOST]Czy ten model Lenza działa z Multimaus Roco i czy mogę go postawić na tory Piko A-Gleis?
Ponieważ model Koef Lenza jest w wielkości H0 i posiada standardowy dekoder DCC będzie bez problemu funkcjonował z MultiMAUS oraz na torach Piko A-Gleis.
 

Podobne wątki