• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie są możliwości mapowania lokomotyw od LGB?

arvent

Aktywny użytkownik
Reakcje
573 7 0
#1
Witam,
mam taką lokomotywę:
https://www.lgb.com/products/details/article/28441/
jest wyposażona w dekoder i może pracować na protokole mfx. Mam centralkę ESU ECoS 50210 i wierzę w jej potężne możliwości, ale rozbijam się w temacie sterowania cyfrowego. ECoS wykrywa mi lokomotywę i wszystko ładnie śmiga na mfx, ale chciałbym pozmieniać małe co nie co i tu zaczyna się problem, ponieważ nie wiem jak podejść do mapowania. Domyślam się, że mfx daje mi automatycznie przypisaną listę funkcji i mocno ograniczone pole manewru ..oczywiście przez ECoS potrafię przyporządkować sobie podstawowe funkcje, ale tylko w obszarze nadanym przez mfx. Nie udało mi się znaleźć opcji wyłączenia dwóch dźwięków, włączających się cyklicznie przy ogólnym włączeniu dźwięku pracy lokomotywy oraz mocno interesuje mnie temat oświetlenia. Chciałbym móc sterować osobno oświetleniem w kabinie, czy móc wybrać oświetlenie manewrowe, tylko nie wiem czy w przypadku fabrycznego dekodera, zostało to zaprojektowane. Czy muszę usunąć moją lokomotywę z ustawień ECoS i na nowo utworzyć, ale przechodząc zamiast mfx, na protokół DCC?? Czy wybierając DCC muszę mapować od podstaw każdą funkcję, włącznie każdym dźwiękiem?
Obecnie gdy lokomotywa ma włączony dźwięk pracy, to co minutę naprzemiennie włącza się najpierw dźwięk sprężarki, a po kolejnej minucie wentylatorów. Oba te dźwięki mam w funkcjach, mogę je włączyć kiedy tylko chcę, są fajne, ale upierdliwe jeżeli przypisano je do cyklicznej pracy ..najchętniej wentylatory wykopałbym z cyklicznej, a sprężarkę ustawił np. raz na 3 minuty ..tylko, że nie wiem jak to zrobić.
Na powyższej stronie od lokomotywy jest instrukcja do pobrania, jak dla mnie chyba zbyt mało jasna. Ktoś doradzi?
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.225 25 2
#2
Nad dźwiękami dodatkowymi „przyklejonymi” do dźwięku pracy maszyny nigdy nie próbowałem zapanować - raz że nie czułem potrzeby, a dwa to chyba nie miałem nawet takiej możliwości, a pracowałem na CS2 Märklina.
Natomiast oświetlenia przywiązane do innych funkcji pod jednym F dawało się dowolnie rozdzielić. Ale to na CS2 - nie wiem jak wygląda to na ECoS. Przypuszczam, że jest to rozwiązane podobnie do interfejsu LokProgramera, a tam da się szczegółowo podejrzeć jakie funkcje aktywuje konkretna F.
W DCC nie trzeba będzie od zera mapować - projekt dekodera powinien być dokładnie taki sam.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Chciałbym móc sterować osobno oświetleniem w kabinie, czy móc wybrać oświetlenie manewrowe, tylko nie wiem czy w przypadku fabrycznego dekodera, zostało to zaprojektowane.
To jest kwestia nie tylko odpowiedniego zaprogramowania dekodera, ale i jego możliwości (liczba wyjść funkcyjnych i ich wykorzystanie), a ponadto również sposobu wykonania obwodów oświetlenia w lokomotywie. Bez dokładnej znajomości tych spraw trudno odpowiedzieć na te pytania - ja tego modelu nie znam (jak zresztą żadnych LGB).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 36
DCC 6
DCC 6
DCC 20
DCC 11

Podobne wątki