• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jakie dcc piko/roco do makiety

Reakcje
99 0 0
#63
instrukcja DR5000 przeczytana 3 razy do tego pomocne tutoriale na YT znalezione, powinienem dac rade. Dziekuje za rade. SM42 z dekoderem tez dodane do koszyka, wiec starujemy z takim zestawem.

I tak uwaga dla oszczednych. Kupno centralki przez amazona (sklep producenta) wychodzi ponad 20 euro taniej niz bezposredno ze strony glownej DigiK.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#64
Również polecam DR5000 Digikeijsa. Ja mam całą makietę zbudowana na elektronice tej firmy. Do tej pory wszystko ładnie działa, ale jeszcze dużo do zrobienia jest.
FB5BC86F-A85A-443D-B61A-76B10EA8EDC1.jpeg

 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#70
Ostatnio moja DR5000 przez dwa i pól dnia obsługiwała całą makietę modułową na Hobby w Poznaniu i nie było raczej z nią problemu...
A dostała tam wycisk przez aktywne USB, ETH, manipulatory na LocoNET i XpressNET? Czy może tylko LocoNet? Niby nie używam Wi-Fi ale jest włączone. Potrafiłem zawiesić routery ARP'ami, kto wie czy DR5000 nie wykłada się właśnie przez ETH? AVR (podobno w DR5000 jest AVR, osobiście tego nie sprawdzałem) jest dosyć wolny. 100Mb/s (na tyle negocjuje komunikację) dla AVR to dużo za dużo. Inny problem to USB, które nie jest izolowane galwanicznie. czasem to sprawia kłopoty. Mam izolatory USB ale aktualnie moim celem nie jest testowanie DR5000 bo testy to dosyć kosztowna sprawa, tylko jego użytkowanie. Dlatego pytam o konfigurację.

Czasem znika USB DR5000 ale na 99% to wina Windows. W Window$ a raczej Gwindow$, USB jest strasznie niedopracowane. Jaki bym komputer nie wziął, która wersję Gwindow$, jakie urządzenia, to zawsze mam problemy z USB. Fakt, że nie mam jak przeciętny Kowalski kilku urzadzeń USB. Zależnie co robię mam w użyciu 20-25 portów USB. Same przyrządy pomiarowe to około 10 portów.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
99 0 0
#71
Panowie, przepraszam, że przeszkodze w sporze, ale mam takie szybkie pytanko. Czy jest jakas zasada odnosnie potrzeby / ilości boosterow w przelczeniu na metr bierzący torów ?
Przyjmuję, że będe korzystał ze wpomnianej wczesniej centralki.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#73
Ja docelowo będę miał około 100mb toru, i planuję zasilanie z dwóch boosterów oraz centralki (zastanawiam się nad trzecimi boosterem w zamian za centralę). Generalnie nie ilość torów, a ilość źródeł które pobierają energię powinno się brać pod uwagę.

Wiesza się tak, że nie działa LocoNET i XpressNET
Generalnie cała automatyka jest na LocoNecie, czasami syn używa XpressNetu (myszka Roco), jak na razie problemów nie napotkałem.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#74
Generalnie cała automatyka jest na LocoNecie, czasami syn używa XpressNetu (myszka Roco), jak na razie problemów nie napotkałem.
Używasz Wi-Fi, ETH, USB? Obstawiam, ze problemy są gdzieś tu.

Ja docelowo będę miał około 100mb toru
Tak z innej beczki. Centrale obsługują max ok 30 dekoderów, co zrobić jak potrzeba ich więcej? Widziałem filmy wielkich makiet gdzie lokomotyw było więcej niz 30, może i 50. Fakt, ze może w ruchu było tylko 30? Tego nie wiem. Ale przypuśćmy, ze potrzebuje 33. Jak to jest realizowane?

PS
Pewnie niektóry będą mieli ubaw, że czegoś nie wiem.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#76
Piszesz chyba o centralach amatorskich lub bardzo starych konstrukcjach.
DR5000 obsłuży spokojnie 33 lokomotywy, a nawet trzy razy więcej ;)
100, ok a jakie będzie odświeżanie informacji? Liczyłeś? Chyba nie, bo jakbyś policzył to by wyszło, ze dekodery uznają, że brak transmisji. Może niektóre da się ustawić na sekunde czy dwie ale po takim czasie to może sobie Windows reagować ale nie dekoder. max to 100ms bo taki jest czas reakcji człowieka. Teraz sobie przelicz czas generowania ramki, dodaj adresowanie długie i co wychodzi? W najlepszym wypadku ok 30 dekoderów i to mocno naciągane.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#78
100, ok a jakie będzie odświeżanie informacji? Liczyłeś? Chyba nie, bo jakbyś policzył to by wyszło, ze dekodery uznają, że brak transmisji. Może niektóre da się ustawić na sekunde czy dwie ale po takim czasie to może sobie Windows reagować ale nie dekoder. max to 100ms bo taki jest czas reakcji człowieka. Teraz sobie przelicz czas generowania ramki, dodaj adresowanie długie i co wychodzi? W najlepszym wypadku ok 30 dekoderów i to mocno naciągane.
Nie pisałem o kwestach związanych z przepustowością protokołu DCC, bo tu opóźnienia będą oczywistością. Odnosiłem się do ilości lokomotyw którą centrala jest w stanie równocześnie obsługiwać.
Trochę nie rozumiem o jakim braku transmisji w tym przypadku piszesz, bo transmisja cały czas jest. Dekoder odczytuje kolejne pakiety, tylko nie sa one do niego adresowane. Brak transmisji byłby tylko w przypadku zaniku sygnału DCC lub jego znacznego zakłócenia.
Jeżeli się tego obawiamy to wystarczy wyłączyć w nich obsługę trybu analogowego. Jeśli dekoder nie otrzymuje adresowanych do niego pakietów, to i tak wykonuje to co zlecono mu wcześniej.

Jak wyłaczysz odświeżanie F5+, jak zrezygnujesz z adresowania długiego ale co będzie z 99% dekoderów jak np awaryjnie zostanie wyłaczone zasilanie? Mój owszem, domyslnie F5+ zapamiętuje w pamieci nieulotnej (mozna to zmienić) ale reszta, raczej nie.
Dekoder nic nie musi pamiętać (i dekodery komercyjne nie pamiętają). Po przywróceniu zasilania torów centrala i tak prześle w swoim czasie stosowne pakiety sterujące (oczywiście nie dotyczy to funkcji F13+, ale to wynika z przyjętych w normie DCC założeń).
 
Ostatnio edytowane:

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#79
Dekoder nic nie musi pamiętać (i dekodery komercyjne nie pamiętają). Po przywróceniu zasilania centrala i tak prześle w swoim czasie stosowne pakiety sterujące (oczywiście nie dotyczy to funkcji F13+, ale to wynika z przyjętych w normie DCC założeń).
Wygląda na to, ze nie znasz DR5000, na którego sie powołujesz.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#80
Wygląda na to, ze nie znasz DR5000, na którego sie powołujesz.
Masz rację znam DR5000 tylko ze zdjęcia na opakowaniu ;)
To co pisałem dotyczyło ogólnej sytuacji większości central, a nie tego, że DR5000 generując sygnał DCC domyślnie odświeża do F28 i można to ograniczyć w ustawieniach DCC. Eleastyczność ustawień DR5000 jest wśród centralek wyjątkowa.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 6
DCC 6
DCC 20
DCC 11

Podobne wątki