• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jaki zasilacz do oświetlenia makiety

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#2
No to wszystko zależy ile tych światełek będzie na Twojej makiecie i jakiego rodzaju - żarówki czy ledy.
Podejżewam,że dwonkowy będzie za słaby :roll:
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Będą to mikrożarówki od Kluby, znajdujące się w latarniach drewnianych tego producenta. Ilość żarówek to jakieś 15 sztuk.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#4
A masz jakieś bliższe dane dotyczące tych żarówek ( napięcie oraz prąd )
Nie wygooglałem nic na ich temat.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#6
No to nawet ten "dzwonkowy" powinien wystarczyć.
Teraz czy to oświetlenie ma się włączać jednocześnie czy ma to być podzielone na jakieś strefy :?:
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#7
Zastanawiam się nad najzwyklejszym zasilaczem kolejkowym, np PIKO, ale ze względów na wagę i gabaryty szukam czegoś mniejszego. Każda żarówka ma mieć możliwość włączania osobno, chcę zrobić do tego pulpit. Żarówki oczywiście w połączeniu równoległym.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#8
Jeśli chcesz to mogę przygotować dla Ciebie takie trafo.
1,5 V ok. 500 mA.
PW.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#9
Wystarczy stara ładowarka od telefonu komórkowego - mała i za darmo. Żarówki połączyć w szeregi po 3 szt., a te szeregi równolegle do ładowarki.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#10
Trochę wczoraj pisłem z 14D40, - On chce sterować każdą żarówką osobno .
Rozwiązanie z wyższym napięciem trochę skomplikuje całe sterowanie ( trzeba byłoby zbić napięcie coby żarówki wytrzymały ) a jak ma jedno napięcie to pozostaje tylko zamontować wyłączniki . :)
 

Dragon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Dokładnie.

Zasilanie 1,5V uzyskać z "czegokolwiek" - choćby "stabilką" zmniejszyć i oddzielnie wyłączniki jak napisane zostało powyżej mojego postu. Proste jak budowa cepa :LOL:
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#12
bzdura. Lampy Kluby mają na płytce wbudowaną stabilizację i rezystor. Nic nie trzeba zbijać do 1,5V. Na wyprowadzenia leci zwykłe 12V stałego i pozamiatane.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#13
paziu1000000 napisał(a):
bzdura. Lampy Kluby mają na płytce wbudowaną stabilizację i rezystor. Nic nie trzeba zbijać do 1,5V. Na wyprowadzenia leci zwykłe 12V stałego i pozamiatane.
Gdzie Ty widzisz tą stabilizację :?:
Tam jest tylko rezystor i dioda szeregowa coby nie pomylić polaryzacji :!:
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#15
paziu1000000 napisał(a):
ok, sorki, mój błąd, pochrzaniło mi się z tą diodą. Ale fakt faktem, że latarnie są na 12V stałego.
Same latarnie ( te na LED-ach ) mają wyprowadzone przewody bezpośrednio z diody LED - czyli można zasilić diodę napięciem dowolnym ( prawie ) - trzeba tylko pilnować max. prądu diody.
TYLE.
A te 1,5 V to się tyczyło żarówek :D
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#16
Grzes napisał(a):
paziu1000000 napisał(a):
ok, sorki, mój błąd, pochrzaniło mi się z tą diodą. Ale fakt faktem, że latarnie są na 12V stałego.
Same latarnie ( te na LED-ach ) mają wyprowadzone przewody bezpośrednio z diody LED - czyli można zasilić diodę napięciem dowolnym ( prawie ) - trzeba tylko pilnować max. prądu diody.
TYLE.
A te 1,5 V to się tyczyło żarówek :D
Akurat budowę latarni z obydwoma źródłami światła mam jako tako obcykaną, bo ostatnio naprawiałem kilka sztuk. Latarnie bywały na różne napięcie, choć głównie na 12v. Miałem też 16v, ale jedyną różnicą był większy rezystor. A kolega tam podawał, że będzie stosował latarnie z mikrożarówkami. Powyższy produkt ma na wyposażeniu płytkę z rezystorem, tak jak latarnie z diodami, przez co są one z góry przystosowane do napięcia 12v. :) Ot, tyle jeszcze w tym temacie.
 

Podobne wątki