• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Jaki tor do programowania lokomotyw DCC

Reakcje
36 6 0
#1
Witam,
Kupiłem ostatnio zestaw startowy od piko o numerze katalogowym 59024. Jest to cyfrowy husarz i dwa takie same wagony w dwóch różnych malowaniach, i oczywiście zestaw Piko smart control light.
Trochę pojeździłem i tak mnie to wciągnęło że chciałbym troszkę rozbudować moją "podłogówkę" o dodatkowe tory, i tutaj właśnie pytanie;
Jaki tor do programowania? Trzeba kupować nowy, oddzielny czy można używać jednego z klipsem zasilającym do jeżdżenia i programowania i tylko kabelki w centralce "przestawiać"?
Z góry dzięki za odpowiedź
Janek
 
OP
OP
JayGino
Reakcje
36 6 0
#3
Nie potrzebujesz dodatkowego toru, pamiętaj, że programując lokomotywe musisz zostawić na torowisku tylko ta, która programujesz.
Czyli do toru z klipsem który zasila pozostałe torowisko podłączyć kabelki w centralce podpiąć je do programowania i nie trzeba nic dokupowywać? Oczywiście, wiem że musi być tylko programowany lok. Wiem jak się programuje ale właśnie z tym torem miałem problem, teraz już wiem na przyszłość.
Dzięki bardzo
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#4
Tor do programowania jest o tyle przydatny że nie musisz za każdym razem zdejmować wszystkiego z toru do zabawy.
Wystarczą Ci ze dwa odcinki prostego toru z klipsem zasilającym "cyfrowym" Chyba że masz czym i potrafisz lutować to możesz sobie przylutować przewody na stałe do toru.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#5
Czyli do toru z klipsem który zasila pozostałe torowisko podłączyć kabelki w centralce podpiąć je do programowania i nie trzeba nic dokupowywać?
Niczego nie trzeba podłączać, lokomotywę można programować na torach (nie torowisku), na których się normalnie bawimy, bez przełączania przewodów. Trzeba tylko pamiętać, żeby na torach nie było żadnej innej lokomotywy, bo w momencie programowania wszystkie lokomotywy stojące na torach podłączonych do sterowania jednocześnie się przeprogramują. Centralki sterowania mają dodatkowe wyjście na tor do programowania po to właśnie, żeby na oddzielnym odcinku toru (niepołączonym z resztą torów) można było programować lokomotywę bez konieczności zdejmowania z torów innych lokomotyw. Ale ten "tor do programowania" to kawałek zwykłego toru, tyle, że oddzielnie podłączony do specjalnego wyjścia w centralce sterowania. Żeby programować lokomotywę, trzeba najpierw włączyć tryb programowania wybierając opcję programowania na torze głównym (na którym normalnie jeździmy) lub na torze do programowania.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#6
Centralki sterowania mają dodatkowe wyjście na tor do programowania po to właśnie, żeby na oddzielnym odcinku toru (niepołączonym z resztą torów) można było programować lokomotywę bez konieczności zdejmowania z torów innych lokomotyw. Ale ten "tor do programowania" to kawałek zwykłego toru, tyle, że oddzielnie podłączony do specjalnego wyjścia w centralce sterowania.
Można też ten specjalny tor odizolować elektrycznie od reszty makiety, na przykład jako tor na bocznicy i na nim programować nowy tabor. Następnie można wjechać na makietę bez potrzeby przestawiania czy zdejmowania innych lokomotyw.
Mój przykład, tor zaznaczony na niebiesko jest częścią bocznicy, a zarazem torem serwisowym z którego zaprogramowana lokomotywa wyjeżdża na szlak.
27B98A1E-CC14-4FC9-A67F-93F2B206649E.jpeg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
JayGino
Reakcje
36 6 0
#8
Dzięki wszystkim za porady, już wszystko rozumiem. Na razie mam jedną lokomotywę, jednak tak jak pisałem chce rozbudować swoją kolej na podłodze. Pytam się właśnie tak na przyszłość czy muszę dokupowywać czy nie ale już wiem że nie.