• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

jaki code torów do modułów i inne zalecenia

edekk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Jak w temacie
są instrukcje jak wykonac skrzynke, gdzies nawet doczytalem, ze mile widziane jest PECO ale nigdzie nie znalazlem czy code 80 czy 55
na stronie FREMO zalecają code 40. Nawet nie wiem kto takie torowiska produkuje ?
 
OP
OP
edekk

edekk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
poczytałem, wiedzy sporo
nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania
może Misiek napiszesz wprost ? stosujemy tory code taki a taki, najlepiej firm takich a takich, na głównym szlaku zalecane zwrotnice o takim a takim kącie, promień min taki a taki. Na bocznicach mogą być kąty do max i min promienie takie a takie. ;)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.057 140 0
#4
Ja Ci napiszę, że stosuję Code 55, Bo z dostępnością Code 40 jest słabo.
Nawet o interesującego mnie Code 55 Micro Engineering w PL a nawet w Europie krucho.
Ale haczyk (miało być wprost) - zbieram eNkę.

Wszelako do H0 mam Code 83 Peco. Tylko, że to odzwierciedla zdaje się amerykański system mocowania szyn do podkładów.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.057 140 0
#6
Wróć, odhaczykowałem się ;-)

w N najoptymalniejsze jest Code 55. Peco wystarczy.Najłatwiej dostępne.
Micro Engineering jest specyficzne, bo ma amerykański rozstaw podkładów. Swoją drogą Peco ma angielski i oba nie pasują nijak do polskich realiów.

Wyżej niż Code 55 to się robi.... nieładnie.
Niżej - nie każdy tabor przejedzie, mam coś co stuka po Code55 Atlasa, ale po Micro Engineering już nie. Po Peco wcale - ale Peco Code 55 jest małym oszustwem (bardziej wole to oszustwo niż ten angielski rozstaw podkładów).

No w każdym razie - Peco w Europie wygrywa.
 
OP
OP
edekk

edekk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
a jakie są wskazania co do krzywizn ?
jaki minimalny promień, pochylenie dośrodkowe ?
przy okazji dopytam o max i zalecany % pochyłości.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.412 71 3
#9
Wszystko mniej lub bardziej było opisane w "Normie ". Niestety jakoś na tą chwilę na stronie " n-orma.pl" tego pliku niemogę znaleźć...

Pozdrawiam,
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#12
Z za oceanu N-TRAK rekomenduje ATLAS code 80 lub PECO code 55, eventualnie KATO Unitrack. Ja do swojego modulu N-TRAK uzywam PECO code 55. Jest to tak naprawde tor code 80 tylko ze jest nizej wklejony w plastik. Na zewnatrz wyglada jak code 55, a od wewnatch ma wysokosc code 80. Dzieki temu rozwiazaniu wszystkie wagony i lokomotywy jezdza po tych torach bez problemow.

Do mojej makiety w domu (segmentowaj) uzywam torow KATO Unitrack. Nie ma coprawda niektorych zwrotnic ktore spotyka sie w Europie ale za to tor jest nie do zniszczenia i latwo zczepia sie moduly.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.057 140 0
#13
N-trak nie jest jedynym systemem modułowym w USA.
Ma kilka wad, które spokojnie można poprawić. Ale widać się nie chce.

Zresztą, są inne normy, co klub to ma własną normę. No i z Europy przywędrowało tam Free-mo ;-)
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.412 71 3
#14
Jeśli chodzi o "odpustowość" to niekiedy fakt- czasem cyrk do wsi przyjechał... nie idzie tego oglądać
mixtura.gif
...
palacz.gif

Ale co do modułowości to N-trak wcale taki głupi nie jest. Jedynie te przerwy pomiędzy modułami to jakaś taka hmm...pomyłka.
Sama jego idea to też jakieś rozwiązanie na mały metraż mieszkania.

Pozdrawiam,
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#16
Fremo-HO napewno jest. Co do fremo-N to nie wiem jak duzo jest klubow w USA. W moich okolicach w skali N to jest glownie N-TRAK i T-TRAK. Nie widzialem klubu fremo-N. Zgadzam sie ze laczenie modulow jest dosc nieprzyjemne dla oczu w N-TRAK, no ale jest jak jest, i jak sie chce puszczac dlugie pociagi to trzeba z tym zyc :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję i buduję makietę 7

Podobne wątki