• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Jaka to SMka?

OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#3
Ślepy widocznie jestem bo jakoś nie dowidziałem :) Dziękuję za info
Da się to gdzieś kupić albo wiecie kto by to wykonał w skali HO?
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#4
Ja chyba też jestem ślepy, bo na tabliczce nie widzę oznaczenia, zdjęcie jest tak niewyraźne (nieostre lub poruszone), że wstyd je publikować. Oczywiście wiem, że to SM41 (choć mogłaby też być SM40, różnice są niewielkie). Ale niestety, modeli tego nikt nie produkuje. Ładnych parę lat temu małoseryjny producent węgierski wypuścił ich serię, ale dziś są praktycznie nie do zdobycia. No i oczywiście są (czy raczej bywają) manufakturowe wypusty, ale po pierwsze drogie, a po drugie w formie zestawu blaszek do własnoręcznego zmontowania i pomalowania. A lokomotyw tych serii wcale nie było na PKP aż tak dużo, żeby na każdej stacji można było je zobaczyć.
 
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#6
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#7
Ja chyba też jestem ślepy, bo na tabliczce nie widzę oznaczenia, zdjęcie jest tak niewyraźne (nieostre lub poruszone), że wstyd je publikować. Oczywiście wiem, że to SM41 (choć mogłaby też być SM40, różnice są niewielkie). Ale niestety, modeli tego nikt nie produkuje. Ładnych parę lat temu małoseryjny producent węgierski wypuścił ich serię, ale dziś są praktycznie nie do zdobycia. No i oczywiście są (czy raczej bywają) manufakturowe wypusty, ale po pierwsze drogie, a po drugie w formie zestawu blaszek do własnoręcznego zmontowania i pomalowania. A lokomotyw tych serii wcale nie było na PKP aż tak dużo, żeby na każdej stacji można było je zobaczyć.
Z tymi różnicami w wyglądzie to tak do końca Andrzeju bym się nie zgodził ;) Już na pierwszy rzut oka można określić jak to seria.
Najważniejsze to brak barierek przy pomostach dla serii SM40, oraz inne drzwi w przedziale maszynowym.
Jeżeli kol. @Mario jednak taki model chciałby mieć to w grę wchodzi szukanie takiego wśród producentów węgierskich ( lub zrobienie sobie samemu ). Pozostaje również kwestia kupienia kitu do złożenia u kol. @jan-kol bo takowe swego czasu robił. Wracając do producentów węgierskich to kupimy tam model typowego M44 i tak model należało by poddać konwersji aby mieć rodzimą SM41.
Tutaj link do jednego z producentów : http://limitbahn.atw.hu/.
A może doczekamy się tego modelu od Albert Modell :niepewny: ? To też wytwórca z tego samego kraju gdzie produkowano M44 ( SM40/SM41 );)
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#8
Faktycznie, sprawdziłem i nie było ich dużo. Wiec uściślę: na stacjach, które odwiedzałem w latach 70, 80-tych i później. A może zapamiętałem te druga lokomotywę z zdjęcia ponizej?
https://www.facebook.com/Kolejnictwo/photos/nowy-ganz-mavag-dvm-2-2-dla-zakładów-azotowych-dziś-byłby-pięćdziesięcioletnim-s/1384119164944709
Nie dość, ze niedowidzę to jeszcze niedokładnie pamiętam ;)
Jeżeli chodzi o tą drugą lokomotywę to SM30 . Bardzo ładne modele z tym że bez napędu i wersji kartonowej robi kol. @modrzew.
Jeżdżącego modelu jakoś jeszcze nikt nie pokazywał tu na forum choć może takowe powstały..
 
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#9
Dzięki. Czyli marne szanse żeby jeżdżące SM30/31 postawic na makiecie. Ale marzenia należy mieć.
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#10
Nie mieszajmy serii, bo SM31 to zupełnie inna lokomotywa. Większa i 6-cio osiowa ;) Może się jej doczekamy, choć EFC fakie modele robiło. Ale na SM30/SP30 przyjdzie nam poczkać lub zbudować sobie samemu model.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#13
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#14
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć nic co nadałoby się jako napęd do zestawu SM41 jan-kol. Mógłbym kupić węgierska M44 ale nie widzę używanych a nowe są w zawrotnych cenach. Czy znacie i możecie polecić kogoś, kto by wykonał taki napęd?
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#17
Te dwa napędy z oferty PMT może sobie kolega odpuścić.
Już na pierwszy rzut oka widać ,że rozstaw osi nie pasuje do takiego jaki miała lokomotywa SM41 ;)
Może by pasował rozstaw osi w wózku - ale trzeba by to sprawdzić natomiast już wózki w tych napędach są zbyt blisko siebie niestety.
Ja na potrzeby modelu ,który chcę zbudować zakupiłem model lokomotywy czteroosiowej firmy Bachmann GE70 TON i tutaj w podstawowych rozmiarach rozstawu osi w wózku, osi skrajnych występują różnice od 1,5 do góra 3,0 mm więc wydaje mi się to najlepszy dawca napędu do modelu SM41. Inna sprawa to sam silnik ( w modelu strasznie głośny ) ale można wymienić go na jednostkę napędową firmy Mashima.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.969 6 0
#20
Czy mógłby mnie ktoś oświecić ..
Bo szukam w necie i nic nie znajduje a pamiętam, ze takie i podobne loki manewrowe były kiedyś na każdej stacji.
No i czy takie cudeńko można kupić w skali HO?
https://modellzona.com/.
Nie moja to bajka (dizle i elektrowozy), ale jak bym miał wybierać po między LIMITBAHN-em a Modellzon-ą w kwestii lokomotywy typu DVM2, madziarskiej serii M44, czyli naszej SM41, to Modellzona jak na razie jest wg mnie bezkonkurencyjna, no i to że Modellzona jest z ..Budapesztu:)
Trzeba ją tylko pomalować na zielono-czarno i nanieść oznaczenia PKP. Reflektory fabryczne ( Modellzona) są takie jakie na tych lokach na PKP były bardzzzo długo, zanim zmienili na duże.
 

Podobne wątki