• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak zrobić FRED'a lub FREDi'ego?

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#21
Kolego nie załamuj nas.
Opisy musisz wykonać sam we własnym zakresie. Może to być nalepka, możesz zlecić wydruk na obudowie firmie.

Wygląda na to, że potrzebujesz gotowy zestaw do złożenia FREED'ka.
Kiedyś coś takiego oferowali Niemcy i chyba Czesi. Czy jest to aktualnie nie wiem.

Takie obudowy i płytki przygotował również @Marqus . Musisz go zapytać czy ma coś takiego na sprzedaż.
Albo jeszcze lepiej kup od niego gotowego FRED'ka, bo nie wiem czy wiesz, ale trzeba go jeszcze zaprogramować.
Programator do atmeli masz? jeśli nie tez go musisz kupić...

Masz jakieś doświadczenie w elektronice? Stację lutowniczą?
Sądząc po pytaniach, kolega chyba dopiero chce zacząć swoją przygodę z elektroniką...
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
gogacz
Reakcje
11 1 0
#23
Tak, nie znam się na elektronice! I dobrze! Teraz taki świat dziwny, że żeby zrobić własną makietę samemu, to trzeba być elektrykiem, elektronikiem, geodetą, czy architektem!:ostrozny: A mnie takie rzeczy już nie interesują...

Takie popularne te FRED'y, a nie można ich samemu zrobić, nawet na forum nie było nigdzie napisane kto MOŻE mieć do sprzedania to... A często takie oferty się nie pojawiają! :mad: Pójdę to klubu to mi pewnie pomogą, i tak będzie najlepiej!
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#26
Tak, nie znam się na elektronice! I dobrze! Teraz taki świat dziwny, że żeby zrobić własną makietę samemu, to trzeba być elektrykiem, elektronikiem, geodetą, czy architektem!:ostrozny: A mnie takie rzeczy już nie interesują...

Takie popularne te FRED'y, a nie można ich samemu zrobić, nawet na forum nie było nigdzie napisane kto MOŻE mieć do sprzedania to... A często takie oferty się nie pojawiają! :mad: Pójdę to klubu to mi pewnie pomogą, i tak będzie najlepiej!
Takie oferty jednak się pojawiają:
http://forum.modelarstwo.info/threa...iralnym-do-wyboru-do-koloru.43342/post-740747
Widzę, że nawet coś w tym wątku pisałeś...

Pomysł z klubem popieram - to jest bardzo dobra droga. (y)
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#29
Tylko ile będę czekał miesiąc, rok?
do Twojej 18 ;-) kolego rozumiem, że z racji na swój wiek uważasz, że wszystko Ci się należy na już, ale uwierz mi rusz trochę głową, zacznij próbować, testować, szukać i budować, bo to że ktoś poświeci Ci tu swój czas, opisze co i jak z takim, Twoim podejściem jak teraz nic Ci nie da, chyba że masz w zamyślę zadawać pytania pokroju czy śrubkę mam dokręcać w lewo czy w prawo albo jakiej średnicy mają mieć otwory pod te Twoje "żarówki"
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#30
Tylko ile będę czekał miesiąc, rok?
Biorąc pod uwagę Twoje podejście do tematu i osób tutaj piszących, to kto wie może i dłużej :)
Jak dotąd to ja odbieram to jako pretensje do mnie o to że zapytałem czy masz jakieś doświadczenie w elektronice.
Zapytałem tylko po to żebyś nie zdążył kupić takiego zestawu do montażu, który ktoś mógłby Ci zaoferować i żebyś niepotrzebnie nie utopił pieniędzy. Bo kupisz zestaw i nagle się okaże że potrzebna Ci stacja lutownicza, programator do procków i epromów, firma która zrobi nadruki itd, a to jest rząd conajmniej kulkuset zł. A Ty co mi odpisujesz?

Tak, nie znam się na elektronice! I dobrze! Teraz taki świat dziwny, że żeby zrobić własną makietę samemu, to trzeba być elektrykiem, elektronikiem, geodetą, czy architektem!:ostrozny: A mnie takie rzeczy już nie interesują...
Ale to już nie nasza wina prawda? Wyciągnij z portfela 10 czy 15 tysięcy i zleć komuś budowę makiety. Nie będziesz się musiał się nic martwić ani denerwować.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#31
Teraz taki świat dziwny, że żeby zrobić własną makietę samemu, to trzeba być elektrykiem, elektronikiem, geodetą, czy architektem!:ostrozny:
Tak było zawsze. Właśnie teraz jest tak, że młodzi chcą zrobić makietę nie mając bladego pojęcia o elektrotechnice (o elektronice nie wspominając), stolarce, architekturze i budownictwie, geografii, nie mówiąc już o podstawowej wiedzy o samej kolei. Niestety, modelarstwo kolejowe, a przynajmniej w zakresie budowy makiet, wymaga bardzo szerokiej wiedzy w wielu dziedzinach. Nie trzeba być profesjonalistą w każdej z tych dziedzin, ale podstawowe pojęcie o tym wszystkim trzeba jednak mieć.
 
OP
OP
gogacz
Reakcje
11 1 0
#32
do Twojej 18 ;-) kolego rozumiem, że z racji na swój wiek uważasz, że wszystko Ci się należy na już, ale uwierz mi rusz trochę głową, zacznij próbować, testować, szukać i budować, bo to że ktoś poświeci Ci tu swój czas, opisze co i jak z takim, Twoim podejściem jak teraz nic Ci nie da, chyba że masz w zamyślę zadawać pytania pokroju czy śrubkę mam dokręcać w lewo czy w prawo albo jakiej średnicy mają mieć otwory pod te Twoje "żarówki"
Widzę, że kolejna osoba zabiera się do znieważenia młodzieży, jak i obrażenia mnie tak jak pewien znany tu moderator. I nie należy mi się wszystko ,,na już", ze względu na to, że praca popłaca. (Zresztą takie gadanie jest TYPOWE dla większości osób w wieku 30 - 60 lat)
Chodzi o to, że każdy na imprezie ma FRED'ka, ale nie ma jakiejś polskiej instrukcji przedstawiającej jego budowę mimo, że istnieją zagraniczne strony temu poświęcone, ale inny język mi tego NIE UŁATWIA, ze względu na to, że wiedzy humanistycznej mi tak łatwo nie idzie wklepać.

Jak dotąd to ja odbieram to jako pretensje do mnie o to że zapytałem czy masz jakieś doświadczenie w elektronice.
Nie mam żadnych pretensji do Ciebie, nawet mogę usunąć wpis jak chcesz.

Zapytałem tylko po to żebyś nie zdążył kupić takiego zestawu do montażu, który ktoś mógłby Ci zaoferować i żebyś niepotrzebnie nie utopił pieniędzy. Bo kupisz zestaw i nagle się okaże że potrzebna Ci stacja lutownicza, programator do procków i epromów, firma która zrobi nadruki itd, a to jest rząd conajmniej kulkuset zł. A Ty co mi odpisujesz?
Nie utopił bym pieniędzy, tylko przechował na później/dałbym komuś kto by mi to zaprogramował, zresztą posiadam wiedzę, że trzeba kupić urządzenie do pragramowania, np. DIGITRAX DT 400/402.

Ale to już nie nasza wina prawda? Wyciągnij z portfela 10 czy 15 tysięcy i zleć komuś budowę makiety. Nie będziesz się musiał się nic martwić ani denerwować.
Modelarstwo nie polega na tym, aby komuś coś zlecać, tylko spróbować samemu. I właśnie to próbuję zrobić poprzez zdobycie potrzebnych mi informacji. Myślałem, że nie będzie trzeba się aż tak wgłębiać w tematy elektroniki.
 
Ostatnio edytowane:

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#33
Nie utopił bym pieniędzy, tylko przechował na później/dałbym komuś kto by mi to zaprogramował, zresztą posiadam wiedzę, że trzeba kupić urządzenie do pragramowania, np. DIGITRAX DT 400/402.
Jeżeli posiadasz wiedzę to rozwiń myśl jak się tym programuje puste procesory? Bo ja osobiście nie wiem, a chętnie bym się dowiedział.

Modelarstwo nie polega na tym, aby komuś coś zlecać, tylko spróbować samemu. I właśnie to próbuję zrobić poprzez zdobycie potrzebnych mi informacji.
Ale przecież wyżej napisałeś że Ciebie to nie interesuje.
 
OP
OP
gogacz
Reakcje
11 1 0
#34
Jeżeli posiadasz wiedzę to rozwiń myśl jak się tym programuje puste procesory? Bo ja osobiście nie wiem, a chętnie bym się dowiedział.
Ależ proszę bardzo:
https://forumtt.pl/viewtopic.php?t=9707

Ale przecież wyżej napisałeś że Ciebie to nie interesuje.
Nie będę specjalnie robił płytki pod FRED'a, skoro już wyprodukowano ich kilka tysięcy sztuk na obecne manipulatory.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#35
FRED/FREDI po podłączeniu do magistrali i "dogadaniu się" z centralką zapala jedną zieloną lub czerwoną diodę.
Dzięki. Nie żebym się znał ale ciekawi mnie jak "dogada się" z centralką pusty procesor?
Procesor musisz najpierw zaprogramować żeby go wstawić do kontrolera. tak przynajmniej ja to widzę.
Mylisz programowanie (np. ustawianie parametrów) z programowaniem (wgrywaniem oprogramowania procesora)

Nie będę specjalnie robił płytki pod FRED'a, skoro już wyprodukowano ich kilka tysięcy sztuk na obecne manipulatory.
Powodzenia w budowie życzę. Poważnie.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#36
Teraz taki świat dziwny, że żeby zrobić własną makietę samemu, to trzeba być elektrykiem, elektronikiem, geodetą, czy architektem!
Teraz?
Budując makietę trzydzieści lat temu, też musiałem być po trochu elektrykiem, elektronikiem, stolarzem, malarzem, architektem itp.
Teraz jest nawet łatwiej w dobie internetu, komputerów czy też rozmaitych skomplikowanych narzędzi. Wtedy musiały wystarczyć zwykłe proste narzędzia, kartka, ołówek itp.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#37
Nie utopił bym pieniędzy, tylko przechował na później/dałbym komuś kto by mi to zaprogramował, zresztą posiadam wiedzę, że trzeba kupić urządzenie do pragramowania, np. DIGITRAX DT 400/402.
To jest opis jak przyporządkować lokomotywę do Freda. Fredem jednocześnie można sterować tylko jedną lokomotywą. Aby sterować drugą, najpierw trzeba wymeldować pierwszą a następnie zameldować (zaprogramować) drugą.
Ale żeby Fred w ogóle działał, trzeba mieć zaprogramowany procesor. I o tym wcześniej koledzy pisali, że potrzebny jest programator - nie Digitrax.
Takie popularne te FRED'y, a nie można ich samemu zrobić, nawet na forum nie było nigdzie napisane kto MOŻE mieć do sprzedania to... A często takie oferty się nie pojawiają!
Na forum jest oficjalnie dwóch sprzedających. Co jakiś czas pojawiają się oferty sprzedaży. Z drugiej strony, zawsze można się pytać w dziale giełda.
Samemu też można zrobić. Czemu nie? Tylko musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Czy masz pojęcie o elektronice?
Czy potrafisz lutować. Jest tam montaż przewlekany i SMD (powierzchniowy).
Czy potrafisz programować procesory?
Czy masz odpowiednie narzędzia?
Czy dasz radę pomierzyć i wykonać otwory w obudowie?
Itp.
Czy zdajesz sobie sprawę, że koszty zrobienia jednego Freda mogą przekroczyć cenę gotowego oferowanego na forum.
Tylko ile będę czekał miesiąc, rok?
Jeżeli w chwili obecnej nie ma nikt w ofercie, to pewnie minimum miesiąc.
To nie jest proces, który trwa jeden, dwa dni.
 
OP
OP
gogacz
Reakcje
11 1 0
#38
Dzięki za cały płaszcz emocji, który przeszedł po mnie po przeczytaniu po kolei wszystkich wpisów.
ZDECYDUJĘ SIĘ NA GOTOWEGO FRED'a i ty też się na takowego ZDECYDUJ
Mnie ciekawi jedno, dlaczego nie wypowiedziała się tu osoba, która takie FRED'y montuje? Bo nie spodziewam się, aby ktoś, kto udzielał się w tym wątku montował FRED'y. Nikt przecież nie ma znacznika FREMO Polska.
Ważne, że osoby poszukujące FRED'ów znajdą wątek dla siebie. :podstepny:;):cool::p
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki