• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jak zmyć nadmiar farby z modelu?

Reakcje
70 0 0
#1
Witam:)
Mam takie pytanie, jak zmyć nadmiar farby, który podczas patynowania z aerografu podwozia i wózków dostał się na pudło wagonu?
Farba to emalia Humbrola, a wagon to Y 111A Heris, chciałbym usunąć nadmiar tego Humbrola bez uszkadzania tego oliwkowego koloru.

Jeden z forumowiczów polecił mi benzynę, może już kiedyś ktoś próbował zmyć nadmiar farby i podzieliłby się wiedzą na ten temat.:)

IMG_20170429_175333 (1).jpg
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#2
Ja bym tu raczej rzekł: Huston, mamy problem. Każda próba usunięcia nadmiaru skończy się uszkodzeniem tego co pod nim. Chyba musisz z tym się pogodzić.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#3
W zasadzie to zgadzam się z Jaskiem. Ale skoro i tak wago jest do powtórnego malowania to można by poeksperymentować z pastą ścierną/polerską. Choć nawet jak się uda to ślady pozostaną.
 
OP
OP
kolejowy Marwin

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#4
@Meggido chyba niestety będę musiał się z tym pogodzić, nauczyłem się na błędzie.
Może lepiej jak tak zostanie, niż gdyby została na nim nieudana próba.:)

@popowe dlaczego wagon miałby być do powtórnego malowania?;)
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#6
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, przygotuj farbę w barwie kurzu z domieszką rdzy i wyrównaj po całej długości dół obudowy wagonu. Przykryje to miejsca brudzenia podwozia lub przynajmniej je trochę ukryje.
 
OP
OP
kolejowy Marwin

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#7
Spróbuję tym kurzem psiknąć naprawdę lekko przy dole, bo usuwanie - szczególnie emalii Humbrola - nie przyniesie pewnie lepszego efektu, tylko bym jeszcze uszkodził ten oliwkowy kolor wagonu.
Dzięki Panowie za sugestię.:);)
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#8
Ja tak kiedyś miałem z modelem samolotu. Użyłem wtedy aerografu ze zmywaczem. Ustawiłem duże ciśnienie i trochę rozrzedziłem zmywacz. Pryskałem żeby było dużo "wiatru" a mało cieczy, coś jak z piaskowaniem. W twoim przypadku należałoby dmuchać od okien w dół i to co by ściekało zbierać np. patyczkiem kosmetycznym. Metoda pracochłonna ale mi się udało, dziś przerzuciłem się na czołgi, a tam jakiś defekt malarski zawsze można przykryć warstwą błota ;)
 
OP
OP
kolejowy Marwin

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#9
Mam taką małą pikowską cysterne, na której robię próby, spróbuję na niej jak to wychodzi.
Dzięki wielkie Piotr za podpowiedź.(y)(y)
 

piotrek092

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
Jeżeli to jest humbrol spróbuj zetrzeć benzyną ekstrakcyjną,powinno zejść,ale najpierw zrób próbę na innym modelu lub w najmniej widocznym miejscu Y np na ścianie czołowej.BENZYNA ekstrakcyjna nie powinna uszkodzić lakieru oryginalnego,parę razy zmywałem modele i było ok.
 

Podobne wątki