• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Jak zlutować drabinkę ?? -mój mały poradnik

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#1
Witam Kolegów.
Chciałbym przedstawić mój sposób na wykonanie drabinki. Może ktoś pomyśleć przecież można ją sobie wytrawić - zgoda, ale jak drabinka ma mieć okrągłe szczebelki to już inna "para kaloszy" ;) Postanowiłem to zamieścić tutaj ponieważ nie każdy ogląda relację z budowy /przebudowy modeli a w tym miejscu to będzie widoczne dla tych
którzy będą chcieli zmierzyć się z tym tematem.
Ile trudności sprawia lutowanie nazwę to z wolnej ręki kilku po sobie następujących elementów -wie za pewne ten kto tego próbował.
Ja potrzebowałem polutować sobie drabinki na ściany czołowe wagonu ,ale sposób ten może sprawdzić się np. w wykonaniu drabinek na tender parowozu.
Drabinka ,którą wykonałem (a w zasadzie cztery) ma szerokość 4,85 mm. Oto mała relacja z wykonania.
Elementy składowe to blaszka wytrawiona z otworkami i szczebelki z drutu mosiężnego 0,5 mm
otworki.JPG otworki i blaszka.JPG szczebelki.JPG
Na pierwszym zdjęciu widać otworki wywiercone w płytce ebonitowej o takim samym rozstawie jak te w blaszce.
Będą one pomocne przy pierwszym wlutowaniu szczebelków. Nie wycinając elementu drabinki z blaszki ustawiłem całość do lutowania
przygotowanie do lutowania.JPG
Po zalaniu cyną szczebelków wygląda to tak
wlutowane szczebelki.JPG
Teraz możemy wyciąć z całości element z przylutowanymi szczebelkami -wygląda to tak
wlutowane szczebelki 2.JPG
Obcinamy nadmiar drucików ,opiłowujemy pilniczkiem bok i wnętrze przyszłej drabinki po czym nasuwany drugi bok.
druga część drabinki.JPG
I czas na kolejne lutowanie . Teraz zazwyczaj zaczynają się "schody" ,bo chcąc przylutować drugą część należy zachować równą odległość pomiędzy bokami a i lutowanie drugiej części może spowodować mimowolne rozlutowanie już wcześniej połączonych elementów. Ja wymyśliłem sobie taki małe udogodnienie.
Przy pomocy piłki żyletkowej naciąłem w płytce dwa rowki odpowiadające szerokości drabinki.
szablon do zlutowania całości.JPG
Teraz ustawimy w szablonie naszą drabinkę
przygotowanie do zlutowania.JPG
Dociskając całość np. metalową linijką lutujemy szczebelki z zewnętrznej strony
zlutowana drabinka.JPG
Ponieważ nadmiar zostanie odcięty i opiłowany teraz od wewnątrz lutujemy szczebelki. Jak już to nastąpi przy pomocy pilnika iglaka dokonujemy usuwania nadmiaru cyny - spokojnie można usunąć nadmiar po stronie zewnętrznej drabinki i opiłować wszystko na gotowo.
Mamy już potrzebną drabinkę ;)
gotowa drabinka.JPG

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Zbigniew
 
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#3
Adasiu obiecuję ,że jak coś ciekawego zrodzi się w mojej łepetynie a będzie to przydatne innym pokarzę to na pewno :)

JESZCZE JEDNO : CHCIAŁEM PODZIĘKOWAĆ MATEUSZOWI @popowe ZA WYTRAWIENIE ELEMENTÓW DRABINEK !
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#6
Świetna sprawa.
Sam korzystam z podobnych rozwiązań.
Tu np kopytko-trumienka :) do lutowania semaforów.
IMG_20220205_220759.jpg
IMG_20220205_220845.jpg


Zrobione na małej chińskiej frezarce.
W razie czego służę.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#10
Jeszcze tylko jedno, bo znów wciąłem się w temat...
IMG_20220213_134043.jpg

Dzięki Kolego za inspirację.
Mam 5 takich cystern, dokupiłem jeszcze 5 i będę malował i przerabiał pomosty.
Może uda się zmontować fajny skład dla synka :)
 
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#11
@Lucky pokazuj i się nie przejmuj - żadne to "wpychanie" się w temat.
Napisz proszę z jakiego materiału zrobiłeś ten "szablon" do zlutowania poręczy na cysterny ?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#12
Jakiś stary laminat do robienia płytek drukowanych. Jeszcze papierowo- fenolowy. Drut miedziany z najtańszej skrętki internetowej.
Nafrezowalem rowki frezem grawerskim, na końcu otwór 4mm pod metalowy wałek do zaginania.
Nie są idealne, ale przynajmniej powtarzalnie to wychodzi :)
 

Podobne wątki