• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak zatrzymać skład na określony czas?

Rbitjwk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Żona zrobiła sobie makietę wioski i zakupiła do niej zestaw startowy Roco "z21start". Obydwoje jesteśmy ignorantami w tym temacie, a po przeszukaniu sieci nie trafiłem na żadne rozwiązanie problemu. Chodzi mianowicie o to czy jest jakiś sposób, żeby zmusić skład do zatrzymania się na określony czas na stacji i ponowne jego uruchomienie po chwili. Skład ma jeździć automatycznie, bez ręcznego sterowania. Kombinowałem dzisiaj cały dzień z multimousem, ale nic nie zwojowałem. Zastanawiam się jeszcze czy dokupienie routera od Roco i odblokowanie sterowania na smartphona coś pomoże, ale już nie jestem pewien.
Pozd.
Robert
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#2
Większość dekoderów ma możliwość włączenia automatycznego hamowania ABC. Do izolowanego odcinka toru podawany jest sygnał "mówiący", że lokomotywa ma się zatrzymać (lub zwolnić) Programując odpowiednie CV ustalasz drogę hamowania. Można kupić gotowe moduły znanych firm za dużo pieniędzy lub niewielką kostkę z diodami za kilkanaście złotych. Poczytaj. Drugi problem, to jak włączyć i wyłączyć moduł ABC? I znowu - są gotowe rozwiązania lub można samemu. Ja zdecydowałem się na wariant następujący (ale mam kilka torów, na których mają się zatrzymywać pociągi). Mam izolowany odcinek torów (obie szyny) do prawej mam podłączony ABC do lewej czujnik zajętości toru. Kiedy lokomotywa wjeżdża na ten odcinek czujnik zajętości toru rozpoznaje, że coś na nim jest, włącza ABC i wyłącznik czasowy. Pociąg zatrzymuje się a po upływie ustawionego czasu wyłącznik czasowy odłącza moduł ABC i pociąg rusza. Zamiast czujnika zajętości toru do sterowania można wykorzystać np kontaktron włączany magnesem podklejonym do lokomotywy. Ja wybrałem czujnik zajętości toru bo nie muszę ingerować w budowę lokomotywy.

http://forum.modelarstwo.info/threads/abc-i-moduły-bm1-bm2-i-bm3-lenz-a-od-podszewki.4265/
http://www.modelmania.com.pl/images/lenz/instrukcja_lenz_bm1.pdf
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Super, po takiej odpowiedzi nowy kolega, który, jak sam napisał:
Obydwoje jesteśmy ignorantami w tym temacie
już wszystko będzie wiedział i sobie zrobi odpowiednią instalację.

A na poważnie, sam multimouse, nawet wsparty routerem i smartfonem, nie daje takich możliwości, bo służy do ręcznego sterowania jazdą lokomotywy (w mniej lub bardziej wymyślny sposób, ale to już inna sprawa). Żeby osiągnąć efekt, o jakim pisze kolega Rbitjwk konieczna jest dodatkowa instalacja w torze (żeby system wiedział, gdzie pociąg ma się zatrzymać) i dodatkowy system, który będzie wysyłał odpowiednie polecenia do systemu sterowania cyfrowego (z21). Jedną z możliwości opisał wyżej kolega marek1704. Niestety, wszystko to wymaga jednak pewnej wiedzy na ten temat, no i dokupienia pewnych elementów.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#4
Stosując zmodyfikowany moduł ABC z wbudowaną zajętością toru wystarczy odcinek izolowany na jednej szynie.
Podłączając do tego przekaźnik czasowy, można w prosty sposób zrealizować zatrzymywanie pociągu na określony czas.
Przykładowy schemat instalacji poniżej.
ABC_Czas.jpg
 
OP
OP
Rbitjwk

Rbitjwk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki bardzo za odpowiedzi. Widzę, że nie jest to tak proste jak mi się wydawało :)
Poczytam i spróbuję to ogarnąć, ale przypuszczam, że będę musiał zadać kolejne pytania.
Pozd.
Robert
 
Reakcje
37 24 8
#6
Co byś nie robił to musisz mieć jakiś czujnik. Albo kontaktrony w torach i magnesy w lokomotywie , albo odcinki izolowane. Odcinki dają większe możliwości.
Polecam rady Markusa bo to co robi działa. Mam od kilku lat.
Można zastosować przy jeżdzie tam i z powrotem w lokomotywie dekoder Lanza który zatrzymuje lokomotywę na określony czas sam z siebie ale też wymaga odcinka izolowanego.
Tniemy szyny zgodnie ze wskazówkami Marqusa.
 

Podobne wątki