• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak zacząłem tunningować "gagarina" ;-)

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#22
Jeszcze brakuje, albo dodatkowej żółtej diodki do delikatnego podświetlenia kabiny albo "przebitki" z górnego reflektora.
W warunkach nocno/wieczornych będzie dawało dodatkowy efekt...
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#23
Przeróbka super, będzie wreszcie widział gdzie jedzie.

Na marginesie - przełóż wlot powietrza bo załozyłeś odwrotnie.
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#24
A_Tox napisał(a):
...diodki do delikatnego podświetlenia kabiny albo "przebitki" z górnego reflektora.
No fakt :idea:
Choć oświetlenie kabiny, pomimo pewnego efektu, obnażyłoby prymitywizm wykonania tejże przez fabrykę :???: Raczej zrobię otworek w suficie.
Zimo ma jakieś cefałki do automatycznego gaszenia świateł w kabinie po ruszeniu, ale nie wiem za bardzo o co w tym chodzi, nie doszedłem do tego jeszcze ;)

DarekW napisał(a):
...przełóż wlot powietrza bo załozyłeś odwrotnie.
Nie zauważyłem, ale to nieistotne ;) Wyjmowałem do mierzenia, będą z blaszki :D

Na obrazku wymyślony przez mnie układzik do wyświetlania świateł: F0 włącza światła, F1 -włącza/wyłącza czerwone, F2 -włącza/wyłącza manewrowe.
Z reszty świateł zrezygnowałem z czysto pragmatycznych powodów, światła do jazdy po niewłaściwym torze na razie nie znajdują zastosowania na makietach, bo nie ma jakichś uregulowań co do takich jazd, "awaryjne" są za nowe, ZTCSD wprowadzono je w połowie lat osiemdziesiątych, nie moja epoka, a zimowe światła to zaś nie ta pora roku ;)

Układzik wypróbowany i sprawdzony :D
Przez chwilę obawiałem się, że może nie dzialać regulacja jasności świecenia, ale działa ;)
Prawdopodobnie w tej wersji mogą wystąpić hocki-klocki przy cyfrze bez stabilizacji napięcia w szynach, ten CMOS ma absolutnie maks. napięcie zasilania 18V, ja mam stabilizowane 15V a kabelku zasilaniu układu 14,2V, więc problemu nie ma.
Koszt dołożonych części jakieś 7-8 zł i pewnie bedzie działać z każdym dekoderem :D
 

Załączniki

OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#25
Przewody udało się upchać... jakoś, zadziałało od razu :D było zabawy z lutowaniem...
Wbrew pozorom wcale nie tak dużo miejsca w tym gagarinie... Zwlaszcza, że musiałem pozostawić gniazdo akurat pośrodku oryginalnej płytki :neutral: aby jakoś połączyć moją płyteczkę z resztą i móc jednak rozebrać lokomotywę ;)
Następny etap to moduł dźwiękowy, tylko sobie muszę skoczyć za miedzę odebrać :LOL:
ATPO, dowiedziałem się, że ten dźwięk z Uhlenbrock'a/Dietz'a to oryginalne buczenie ST44-615 :cool:

Wentylatorek później, aż się blaszki zrobią :D
 

Załączniki

OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#26
Czas powoli kończyć zabawę z tą wersją "gagarina" :D
Dziś zrobiłem wentylatorek, oczywiście z moich blaszek :D jedynie zostawię go na razie bez napędu :roll: Tzn. generalnie ma być silniczek z komórki zabudowany na osi wentylatora, połączenie elastycznym czymś lub inaczej, tyle że to zależy od głośnika. No bo jak wmontuję oryginalny głośnik Uhlenbrock'a to nie ma miejsca na silniczek, przeszkadza obudowa slimaka od napędu wózka. Można by dać ten mały Zimo, ale nie mam wolnego, zresztą zobaczę jak gra z jednym i drugim. Na razie montuję oryginalny od modułu dźwiękowego.
Nie chce mi się za dużo pisać, wszystko na obrazkach :LOL:

Montaż modułu dźwiekowego to banalne, ani nie ma co pokazywać, w sumie polega na przylutowaniu 4 drucików do punktow lutowniczych w dekoderze ;)
 

Załączniki

OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#27
Po kilku próbach zamontowałem jednak głośnik Zimo, zdecydowanie lepiej brzmi, daje więcej "niższych" dźwięków :D głośnik Uhlenbrock'a zaś ma brzmienie bardziej w kierunku tonów wysokich. Głośność na ucho taka sama ;)

Zrobiłem z kawałka laminatu "półeczkę" pod głośnik, półeczka i głośnik zamocowane za pomocą taśmy obustronnie klejącej.

Przylutowałem kabelki dekodera do ścieżek oryginalnej płytki, a gniazdo służy do połączenia z płyteczką mojej elektroniki do świateł :D
 

Załączniki

OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#32
Głośnik oczywiście tak, gra i bucy :D
Z napędu wentylatorka w tej lokomotywie na razie zrezygnowałem ;)
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#37
Pewnie, że tak :p
Sprawdziłem, że jak podniosę lokomotywę z jednej strony o ok. 6 mm, to się rozpina ;)
Na szczęście nie przewiduję jeżdżenia po górkach i dolinkach :D

Sprawdziłem też, że minimalny łuk po którym jeszcze da się powoli jeździć (w obydwie strony) to R10 Roco, chyba 888mm ;)
Ale również nie przewiduję jeżdżenia po takich ostrych łukach :D

Bardziej wk* jest, że muszę założyć z powrotem te ucięte (tylko te dwa środkowe) węże, uszko sprzęgu wagonu nie mieści się pomiędzy nimi...
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#38
WM-MODEL napisał(a):
Przedostatni etap...
No właśnie na obrazku ten ostatni etap :D
Wkurzało mnie moje takie, nieco... prowizoryczne ;) wykonanie środka w gagarinie, więc zaprojektowałem i dałem zrobić taką ładniutką płyteczkę ze światełkami :D przy okazji uzupełniłem o światła do jazdy po niewłaściwym torze i światła w kabinie.
Teraz lokomotywa ma już w zasadzie komplecik świateł ;)
 

Załączniki

Podobne wątki