• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Jak usunąć oryginalne oznaczenia z modelu PIKO SM42/SP42?

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#1
Koledzy!
Chciałbym poznać sprawdzoną metodę usunięcia jakimś specyfikiem fabrycznych napisów oznaczeń imitujących tabliczki: PKP / SM42 / 865 oraz biały pas z przydziałem: Zakład Taboru w Gdyni, ale w taki sposób, aby nie uszkodzić fabrycznej zielonej malatury. Mówiąc zwyczajnie - potrzebuję zmienić tylko numer inwentarzowy i przydział.

SM42.jpg
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#8
Uściślając.
U mnie nie zadziałało na grubej farbie (ale tam tez nie zadziałał zmywacz WAMOD do akryli) - na mniejszych oznaczeniach nie było problemu.
Robiłem nieco odmiennie - kapałem Micro Sol, czekałem chwile aż odparuje, kapałem znowu itd. za każdym razem próbując zetrzeć napis miękkim pędzelkiem. Nie używałem taśmy klejącej.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#9
Polecam użyć pędzelek z włókna szklanego. Dostępny w ofercie sklepów dla elektroników. Normalnie służy do oczyszczania ścieżek na płytkach.
Coś w tym stylu:
https://www.gotronik.pl/pedzelek-z-wlosiem-wlokna-szklanego-p-2460.html
Przy dobraniu odpowiedniego nacisku i wysunięcia włosia (regulowane) można np. usunąć takim pędzlem farbę drukarską z papieru na zwykłej gazecie nie uszkadzając papieru. W przypadku modelu taki pędzelek powinien usunąć tampodruk bez uszkodzenia warstwy farby pod spodem.
Po użyciu polecam spłukać obrabiany detal wodą i umyć ręce aby pozbyć się drobin połamanych włosków. Jak dostaną się w miększe tkanki naszego ciała mogą trochę wkurzać :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
#11
Możesz spróbować dociąć kawałek tkaniny bawełnianej dokładnie do wielkości usuwanego napisu, nasączyć go płynem DLE-90 położyć na napisie do usunięcia i co kilka minut sprawdzać jak się rozpuszcza napis. Nie powinno to uszkodzić farby pod spodem. Jak będzie się usuwał bardzo wolno to od czasu, do czasu należy na nowo nasączyć tkaninę, żeby cały czas była wilgotna, aż do usunięcia niechcianego napisu.
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#12
Koledzy ... bierzemy bawełniany patyczek, nasączamy delikatnie zmywaczem do farb akrylowych producenta Wamod, (ktoś pisał, że sobie nie poradził) i delikatnie przecieramy napisy. Po ok. 3-5 minutach mamy efekt jak poniżej :). Nie stwierdziłem naruszenia zielonej farby.
Dodam, że napis na czołownicy również znikł bez większego problemu.
DSC_0433.JPG
DSC_0435.JPG
 
Ostatnio edytowane: