• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Jak usunąć klej cyjanoakrylowy z plastiku bez reakcji ?

Famous182

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, mój syn kleił sobie klejem "cyjanopan" i niestety niechcący kropla(niewielka) poszła na pilot od TV, mnie takie rzeczy irytują i chciałbym pozbyć się tego kleju bez uszkadzania plastiku, wyczytałem w internecie że jest coś takiego jak Pattex SOS rozpuszczalnik a także "Debonder P" czy podane specyfiki dadzą radę ? jeśli tak to który ?

Z góry dziękuje :)
 

Rotor72

Aktywny użytkownik
Reakcje
20 4 0
#6
Używam debondera, rozpuszcza dobrze klasyczne "kropelki", jak i modelarski cyanoakryl. Ale uwaga wchodzi w reakcję również z farbami wobec tego możesz uszkodzić oznaczenia na pilocie, jeśli guziki w pilocie są gumowe "na bank" zareaguje z nimi. Jeśli chodzi o plastik z jakiego jest pilot, sugeruję wykonać najpierw próbę np. na wewnętrznej stronie klapki od baterii.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#7
Filozofując w temacie, spróbowałbym zdjąć klej silną taśmą samoprzylepną. Pilot z racji tego, że jest często brany w ręce ma tłuszcz na swojej powierzchni, który sprawia, że klej gorzej trzyma. W tym przypadku nieodtłuszczona powierzchnia zadziała na korzyść :)
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
#8
Ja kupiłem kiedyś S.O.S Rozpuszczalnik do kleju firmy Pattex. Użyłem go na szczęście tylko 2 razy. Pierwszy raz kilka kropel kleju kapnęło na plastikową soczewkę lupy nagłownej, tej zaznaczonej strzałką na zdjęciu.
Lupa.jpg

Chcąc szybko usunąć klej wytarłem go chusteczką higieniczną. Efekt był opłakany. Po prostu wtarłem klej w soczewkę i w zasadzie lupa do wyrzucenia z powodu zmętnienia soczewki. Ten klej to był Cyjanopan E. Po kilku dniach w jakimś markecie natknąłem się na rozpuszczalnik Pattexa. Rozprowadziłem cienką warstwę rozpuszczalnika na powierzchni soczewki i odczekałem może 3 minuty. Klej rozpuścił się, tak że można było zetrzeć klej z rozpuszczalnikiem z zabrudzonej soczewki. O dziwo soczewka pozostała nietknięta przez klej i po starannym wytarciu i przemyciu wodą z płynem do mycia naczyń jest przejrzysta jak nowa. Rozpuszczalnik ma konsystencję żelu. Drugi przypadek to pozostawienie tubki z klejem na stoliku z płyty meblowej na słońcu. Tubka pękła, a klej wylał się na stolik. Tu również po pokryciu plamy kleju rozpuszczalnikiem, wytarłem rozpuszczony klej, przemyłem wodą z płynem i nie ma nawet śladu.
Oczywiście tak jak napisali koledzy w postach powyżej trzeba najpierw wypróbować stopień agresji rozpuszczalnika na jakiejś niewidocznej części pilota.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#9
Ja uzywam od dlugiego czasu tego co @MISIONT czyli SOS Pattex rozpuszczalnik, nawet na modelach herpy, elegancko rozpuszcza klej a plastiku nie rusza, wyglada to tak:

Pattex-S.O.S.-Rozpuszczalnik-do-kleju-5g1436813525.9418.jpg


Kiedys wpadła mi w rece ich duza ilosc wiec gdyby ktos chciał to po 6zł moge sprzedac nowe nie otwarte :) Połowa ceny sklepowej :)
 
OP
OP
F

Famous182

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Panowie Pattex FIX rozpuszczalnik jest genialny ! usunął cały klej bez pozostawiania żadnego śladu :), polecam jedyne 12zł w carrefour ale widziałem też w auchanie itp. ja kupuje jeszcze 2 takie tubki na przyszłość bo wiadomo że wypadki z klejem cyjanoakrylowym zawsze się przydarzą a ten specyfik działa cuda :) dobrze że nie skusiłem się na tego Debondera bo kolega mówił że miał też podobną sytuacje z klejem użył debondera i plastik mu zmatowiał
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#13
Trzeba tylko uważać bo ostatnio usuwałem plamę kleju ze stołu (stół lakierowany bezbarwnym) i niestety wyżarło dwie dziury w lakierze.
 

Podobne wątki