• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak to jest z tymi motorkami do rozjazdów?

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Mam problem. Montuję teraz napędy do zwrotnic. Napędy to coś na zasadzie elektromagnesów. Przełączniki są tego samego producenta, dedykowane do tych napędów, z przejrzystą instrukcją montażu, więc tu nie widzę problemu.
Podłączyłęm narazie 4 motorki do 4 przełączników. Zasilane są ze zwykłego zasilacza do sterowania kolejką. Ustawiłem je w pozycjach wygodnych dla mnie jako startowe i podłączyłem zasilacz do prądu. Jeden rozjazd od razu zmienia swoje położenie i grzeje się, pozostałę nie działają. Wyłączam prąd, ruszę kilkoma rozjazdami i znów całość nie działa :devil:
O co chodzi? Nie wiem gdzie robię błąd, proszę o pomoc.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Najlepiej jakbyś wstawił fotkę albo podał firmę i numery katalogowe tych rozjazdów i napędów. Grzanie się napędów (cewek) może być spowodowane brakiem wyłącznika krańcowego i w ten oto sposób pod wpływem wyższej temeratury może ci się zacząć topić plastik. Jakie masz przełączniki do zmiany położenia zwrotnic? Bo być może powinno to być podłączone na przełącznikach chwilowych, które dostarczały by zasilanie tylko w momencie wciśnięcia przełącznika.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#5
jeżeli już ci się grzały napędy to możliwe,ze juz po nich. Plastik stopiony i przegrzane cewki. Ile ja popaliłem napędów na moim dawnym torcie, aż mnie :idea: i zastosowałem przełączniki powracające tzn -1,0,1. A jak jeszcze po piwku się jeździło i zapomniałem cofnąć przełącznik to już smród był w całym domu na noc.
Teraz nie mam już problemów jeździć po piwku, sam przełącznik wraca na zero, tylko muszę "przymknąć" oko co by składy nie wpadały na siebie :LOL:
pzdr
 
OP
OP
pastka

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#6
A więc tak:
Napędy to hornby r8014:
http://www.modelrailwaysdirect.co.uk/ac ... FQodCy-12A
przełączniki to hornby r047:
http://www.modelrailwaysdirect.co.uk/ac ... FQodCy-12A

tutaj schemat mojego podłączenia:
http://images29.fotosik.pl/97/c2fb5b69bfd57c24.jpg

3 kolorowe kable ida z napędu do kostki gdzie łączą się z kablami z przełącznika.
Jeden przełącznik jest samotny - potem jest przerwa i trzy przełączniki są połączone ze sobą (zgodnie z instrukcją i budową przełącznika). Brązowe kabelki idą do output.

Przełączniki mają dwie pozycje - sprężyna ustawia je w pozycji jak na rysunku (i tak je mam pozostawione) druga pozycja może zostać zatrzymana za pomocą wpusciku - ciągnie sie tą wajche do konca i wklada w ten wystep aby sprezynka nie cofnęła przełącznika.

Rozjazdy sa tez hornby wiec wszystko powinno ze soba grac, ale nie gra.

Narazie powinny dzialac - nie wlaczalem napiecia dluzej niz na kilkanascie sekund - nic sie nie zdazylo stopic

OK,
Teraz zrozumialem gdzie lezy blad - wszystkie przelaczniki horby wygladaja tak samo - nie patrzalem sie na nazwy :oops: Wsrod tych przelacznikow musi byc jakis nie taki jak trzeba - ale obciach :oops: Jutro naprawie wszystko.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Powinieneś zastosować R044 Passing Contact Lever Switch
Nawet w katalogu jak się ogląda rozjazdy to pod spodem proponują napędy i te przełączniki

R046 jest polecany to semaforów dwukomorowych i do sterowania obrotnicą (przełącznik dwupozycyjny bez "0")
R047 to załączania/wyłączania zasilania w odcinkach izolowanych (ON-OFF)

Zastanawiam się jak podpiąłeś przewody do tych R047 bo na logikę to powinny one mieć tylko 2 wyprowadzenia (chyba że producent przewidział dodatkowe wyjścia na przewody) Jeżeli tak to zasilałeś równocześnie obie cewki w napędzie i dlatego się zwrotnice nie przestawiały ponieważ pola magnetyczne się równoważyły, przy okazji wydzielało się ciepło i możliwe że było słychać brzęczenie całego mechanizmu.
 
OP
OP
pastka

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#9
Przełączniki podpiąłem prawidłowe r044, tyle że wśród nich podpiąłem R046 - to przez niego jedna zwrotnica od razu sie przestawiala a inne nie dzialaly. Teraz już poprawione i dziala jak nalezy. A dzieki temu ze pisalem dlugiego posta i podalem link do zlego przelacznika, zacząłem patrzec na te oznaczenia i domyslilem sie swego bledu :neutral:
 

Podobne wątki