• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak się sprawdza kilometry na torowiskach ?

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam


O tuż mam do Państwa pytanie.

Czy istnieją jakieś mapy na których jest wyszczególniony kilometr torowiska ?

Do przykładu mam linię Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy
i kilometr
strona:
prawa km 78.300
lewa km 79.000

Jak sprawdzić gdzie znajduje się owy kilometr trasy ? Czy istnieje jakaś dokładna mapa / nakładka na google maps która pokaże mi miejsce docelowe ? Czy są jakieś słupki tabliczki na szlaku ?


Pozdrawiam
 

marcin sds

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
#3
Polecam Ci www.kolej.one.pl Można tam znaleźć w jakim kilometrze danej linii znajduje się dana stacja, przystanek, posterunek, ale tak zeby odczytać gdzieś jaki kilometraż ma jakiś dowolnie wybrany punkt na linii kolejowej to chyba nie ma (albo nie znam).
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dziękuje wam za odpowiedzi, sprawa bardzo się rozjaśniła. Faktycznie nie widać opcji aby sprawdzić na jakim kilometrze jest dany punkt ale orientacyjnie do tego dojdę.
Mapa bardzo przydatna, jeżeli jest jak hugawa napisał to wybiorę się niebawem i sprawdzę teren.
 

Rutek

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Na liniach zelektryfikowanych (Warszawa - Kraków) kilometrazu linii szukaj na słupach trakcyjnych (tych na których wisi sieć trakcyjna). Ponieważ rozmieszczenie słupów nie jest dokładnie co 100m to na słupie na tabliczce będziesz miał małą liczbę z plusem lub minusem. Oznacza to ile metrów od punktu linii znajduje się słup.
Na liniach niezelektryfikowanych powinny być słupki hektometrowe przy torze.
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Rutek napisał(a):
Na liniach zelektryfikowanych (Warszawa - Kraków) kilometrazu linii szukaj na słupach trakcyjnych (tych na których wisi sieć trakcyjna). Ponieważ rozmieszczenie słupów nie jest dokładnie co 100m to na słupie na tabliczce będziesz miał małą liczbę z plusem lub minusem. Oznacza to ile metrów od punktu linii znajduje się słup.
Na liniach niezelektryfikowanych powinny być słupki hektometrowe przy torze.
Dziękuje jeszcze raz ;), otóż biorę się za wycenę a wartości podane są w kilometrach trasy.

Jeszcze takie małe pytanie, czy prawa i lewa strona mają jakieś oznakowanie ?

Pierwszy raz startuję w PKP tak więc przepraszam za takie oczywiste dla was pytania.

Pozdrawiam
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#7
Po prawej słupki z hektometrem parzystym, po lewej z nieparzystym patrząc ze wzrostem kilometraża.
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#8
zinq - nie przepraszaj - tylko głupcy nie przyznają się do niewiedzy - pytający mają prawo za darmowej informacji - Tomek doskonale zna temat, więc słuchaj!!
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Tomek K: Ok, tak więc prawa strona to ta parzysta. Dziękuje teraz już wszystko mi wiadomo.
M.Smoczkiewicz: Racja, dla tego wiedziałem gdzie zapytać i gdzie dostanę dobrą odpowiedź.

Ahh to jeszcze jedno pytanie skoro nie przeszkadza to zbytnio Panom ;)

Skarpa torowiska
Ława torowiska

Skarpa - Czy początek zaczyna się od nasypu ? Jak to jest liczone ?
Ława - można powiedzieć że zaczyna się od początku podkładu do końca po drugiej stronie szyny ?

Dobrze rozumiem ?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#11
Tak dla przypomnienia:
:arrow: torowisko to ta część konstrukcji toru kolejowego, jest to płaszczyzna, na przekroju zaznaczona czerwoną kreską,
:arrow: ława widoczna spod nawierzchni torowej część torowiska -na przekroju niebieska kreska,
:D
 

Załączniki

OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Jeszcze raz dziękuje, nie mam pytań :). Wszystko mi ładnie objaśniliście za co wam serdecznie dziękuje.


Pozdrawiam
 

Podobne wątki