• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Jak "nie" budować CNC na potrzeby modelarskie.

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#21
Kilka zdjęć, nasza chluba, znaczy prezesów, absolutny przerost formy nad treścią, frezarka wyposażona w funkcję plotera rysująco-wycinajacego, ni pies ni wydra, frezowała tylko raz własny stół, dużo tańszy jest specjalizowany ploter dedykowany dla naszych potrzeb, czemu go nie kupili, krętymi drogami chadzają decyzje moich prezesów.
Bramowy, napęd śrubą kulową.

P1270660.JPG


Widok na głowicę.

P1270661.JPG


Nasz archaik 29 lat, raz awaria mechaniczna, reszta to pękające wężyki, skamieniałe po latach i zawory, a raczej ich elementy gumowe, nie lubięgo naprawiać bo się nie mieszczę w środku.

P1270662.JPG


Napęd zębatkowy.

P1270663.JPG


I ploter frezujący budowa z nieruchomą bramą.

P1270665.JPG


Samoróbka z przed dwudziestu lat, utrzymująca głowicę w jako takim położeniu, to jak pisałem prototyp, mam zanim mnóstwo pracy, powoli eliminuję wady, ale ciągle jest zajęta, a modernizacja to nie dwie minuty.

P1270664.JPG


Nikt Ci się nie będzie wcinał w Twój projekt, dla mnie i tak już jesteś zwycięzcą(y) bo ruszyłeś d*** i coś robisz, ja Ci życze powodzenia choć zrobiłbym to inaczej, gdybym mógł Ci pomóc, drogę znasz.

Wszystko to co staram się pokazać i powiedzieć ma Ci pomóc , nie zniechęcić.
Do boju.
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#22
Ja mam w domciu taką. Stół rusza się tylko w osi X (a może to jest Y ??? :niepewny: ).
Użyłem kilka razy, nie ma czasu na dłubanie :(
W zasadzie jak by ktoś chciał to mogę sprzedać ...

IMG_20201121_142152970.jpg
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#24
Już poczyniłem poważne zamówienia więc nie będę zmieniał założeń.
Obecnie mam tą.
00044837_1.jpg

Panowie prawda jest taka, że nawet ten chinol potrafi zrobić taką robotę, że do modelarstwa lepiej nie trzeba.
Ja swoją buduję bo mam taką chęć. Zawsze to człowiek się czegoś nauczy. Gdyby Chinola rozebrać wymienić prowadnice i łożyska na takie o europejskim standardzie to byłby aż nadto.
Ale ma za słabe wrzeciono do aluminiom bo ma coś około 300W
Zobaczymy jak wyjdzie projekt własny.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#26
Jak się tak chwalicie to i ja się pochwalę ☺
Maszyna 6040 też od chinczyka.

20201121_192458.jpg
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.097 3 1
#32
Zdecydowanie myślałem o ruchomych osiach X i Y ale... Ale ja jestem elektronik (niepraktykujący) i inżynier od zarządzania (od niedawna). W części mechanicznej firmy w której pracuje są dość poważne frezarki numeryczne (centra obróbkowe zdaje się) i tam właśnie wrzecionko to sobie w jednej osi, a reszta na stole.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#34
Żeby nie było, że tylko strzępię język to pokazuję pierwsze części które dotarły.
Profile aluminiowe 80x80 oraz 80x40, bloki łożyskujące od strony podtrzymującej, nakrętki młoteczkowe M6 oraz M8 a także coś czego nie widziałem blisko 20 lat. czyli kabel LPT oraz karta PCI express ze złączem LPT. Na kolejne elementy przyjdzie pewnie poczekać ponad tydzień. Ale już są zamówione więc pozostaje tylko czekać.
20201122_092439.jpg
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#35
Panowie a co sądzicie o wrzecionie Teknomotor? Myślę czy by nie kupić mniejszego ( 1,1Kw) ale zawsze to jakaś firma. Niżeli 1,5kw z głębokich Chin
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#36
Ja w temacie elektro wrzecion się nie wypowiem, bom laik w tej materii, u mnie, czyli tam gdzie jestem wyzyskiwany i źle opłacany, decydującym parametrem wrzeciona jest jego cena.:eek:

Myślę Mateusz ze to pytanie powinieneś zadać na forum https://www.cnc.info.pl/ tam tez po odcedzeniu szlamu, podobnie jak i tu, można znaleźć mnóstwo pożytecznych informacji.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#37
Już tak zrobiłem. Tyle że na "fejsbukowej" wersji. Jak to u nas są dwa zdania. I ja dochodzę do własnego, że wole mniejsze a lepszej marki niżeli większe a gorszej. Jak okaże się za małe zawsze można wymienić ponosząc jak nasza biedna Ojczyzna straty.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#38
Jeden kilowat to nie tak mało, zależy co będziesz frezował, to nasze jest silne, ale my frezujemy na nim blachy specjalne dla poligrafii, pod tłoczenia które mają w chwili zakupu już twardość 45 HRC.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#39
W swojej maszynie mam 1,5 kW i jak na razie po testach w aluminium, sklejce, MDF, HDF, o różnych plastikach nie wspominając chińskie wrzeciono daje radę.
W kwietniu minie dwa lata jak używam to wrzeciono i nie widzę żeby miało jakieś bicia czy to poprzeczne czy wzdłużne.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#40
Ciekawe jakie są w takim chońskim wrzecionie łożyska, u nas są masakrycznie drogie bo ceramiczne, coś około 2 tys. za dwie sztuki.
 

Podobne wątki