• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Jak "nie" budować CNC na potrzeby modelarskie.

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#1
Zakładam trochę nieśmiało temat. Pytanie czy was to interesuje? Temat o tym jak buduję CNC na potrzeby modelarskie.
tytuł trochę przewrotny gdyż w temacie jestem trochę laikiem tak więc pewnie nie wszystko będzie w 100% ze sztuką.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#5
Ok Zatem tak to mniej więcej będzie wyglądać:
Powierzchnia robocza 500X300mm
Elementy zielone i żółte to profile Aluminiowe 80x80mm oraz 40X80mm ze ścianką 4,5mm
Elementy pomarańczowe to blacha aluminiowa o grubości 20mm
Wrzeciono będzie miało moc 1,5kW a więc powinno bez problemu ugryźć aluminium
ciąg dalszy nastąpi
Bez tytułu.png
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#6
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#7
Jasne Pawle. Zadawaj pytania, a ja będę się dzielił. Etap trzymania wiedzy dla siebie mam już za sobą.
To się nazywa profil konstrukcyjny i są zaskakująco dobrze wykonane. Gdy położę jeden na drugim i podświetlę od tyłu latarką między nimi nie ma grama prześwitu.
Maszynę oprę na prowadnicach liniowych i wózkach HIWIN HGW20CC-ZAHIWIN HGW20CC-ZA
Śruby osi X i Y będą kulowe Fi16x5mm. Natomiast oś Z na trapezie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#8
Nie stosuj śrub trapezowych, zwłaszcza chińskich, taka o średnicy 16 mm, ma dokładność na 300 mm długości 0,05 mm, w zasadzie mozna to przeżyć, ale luzy na nakrętce, konieczne jest stosowanie nakrętki dzielonej z kasowaniem luzu, nie warto, oś Z oprócz ruchów roboczych, jak wiesz dodatkowo jest obciążona masą wózka i wrzeciona, nie idź w tę stronę.
Nasz ploter na osi Z wrzeciono 4 kW na śrubie tocznej, średnica fi 12 mm, dobija ją w ciągu dwóch- trzech lat, i wtedy mam dodatkowe zajęcie, pomijam że to jedna z pierwszych konstrukcji f-my Kimla, i raczej na niej się uczyli, wiele rozwiązań pozostawia wiele do życzenia, słabo rozwiązana pod katem serwisowania.

Wrzeciono jakiej f-my.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#10
Dzięki Pawle za uwagę na temat śruby trapezowej. Wezmę to pod uwagę. Jeżeli zastosuję kulę na Zetce to trzeba będzie pomyśleć o jakimś hamulcu gdyż pod własnym ciężarem na kuli wrzeciono zjedzie. Co do wrzeciona to kilka miesięcy temu kupiliśmy chińczyka ( do zupełnie innego projektu) Ale nigdy nie użyliśmy. Leży w magazynie na półce. Teraz na start będzie musiało wystarczyć. Później się wymieni na coś lepszego. Myślałem też o wrzecionie Kress 1400 Ale ani to firma a w dodatku głośne niemiłosiernie. Portfel z gumy nie jest więc budowa pewnie potrwa ze 3 miesiące. A wrzeciono porządne kupię pewnie bliżej wiosny.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#12
Rozumiem, że to ma być frezarka?
Jako, że się nie znam to się wypowiem ;)
Frezarki wymagają bardzo dużej sztywności konstrukcji. Gdybym ja budował taki sprzęt (a kiedyś się przymierzałem, żeby nie było) to wrzeciono zrobiłbym ruchome tylko w osi Z, natomiast osie X oraz Y zrealizowałbym przy pomocy ruchomego stołu.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#14
Rozumiem, że to ma być frezarka?
Jako, że się nie znam to się wypowiem ;)
Frezarki wymagają bardzo dużej sztywności konstrukcji. Gdybym ja budował taki sprzęt (a kiedyś się przymierzałem, żeby nie było) to wrzeciono zrobiłbym ruchome tylko w osi Z, natomiast osie X oraz Y zrealizowałbym przy pomocy ruchomego stołu.
Czyżbym nie obejrzał rysunku dokładnie, ale miałem pewność że Mateusz zastosuje ruchomy stół, ruchoma brama czyli oś Y to nie w takich konstrukcjach, co do sztywności widziałem konstrukcje ze sklejki ale nie do poważnych prac.

Oś Z podczas pracy czyli pod "napięciem" jest pozycjonowana potem ma tendencje do opuszczania się, w naszym złomku jest spręzyna która utrzymuje wrzeciono w położeniu neutralnym po podniesieniu na zakończenie pracy.
Zerknę po południu jak to jest w naszym drugim, może zrobię zdjątko, to se pooglądamy.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#16
Nawet jak ktoś się nie zna tak jak ja to może się wypowiedzieć co myśli. Ja też się nie znam.
U mnie będzie konstrukcja z przesuwną bramą. Tego nie będę zmieniał. Jest to konstrukcja bardziej kompaktowa.
Kolega Dobrzyn mówi że by zrobił tylko oś Z ruchomą. Za resztę odpowiedzialny by stół. Takiej konstrukcji to chyba nie widziałem. Widziałem maszyny w których jest sztywna brama ale na niej jest oś Z oraz Y a stół rusza się w osi X. i pewnie o coś takiego chodziło Dobrzynowi.
Taka maszyna ma ten minus, że zajmuje więcej miejsca. Myślę że jeżeli konstrukcja będzie wystarczająco masywna to i z przesuwną bramą da radę na nasze potrzeby.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.984 15 2
#20
A tak faktycznie. jest taka konstrukcja. Ale ta to już zupełnie do mnie nie przemawia. Nie mówię, że bramowa jest najlepsza. Ale na pewno najbardziej zwarta. Mam już jedną bramową. Chińską CNC 3020 i powiem szczerze, że jest zadziwiająco dobra.
 

Podobne wątki