• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jaką epokę kolekcjonujesz

Jaką epokę kolekcjonujesz

  • Epoka I

    Votes: 26 6,2%
  • Epoka II

    Votes: 49 11,6%
  • Epoka III

    Votes: 209 49,5%
  • Epoka IV

    Votes: 257 60,9%
  • Epoka V

    Votes: 216 51,2%
  • Epoka VI

    Votes: 36 8,5%

  • Ogółem głosujących
    422

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#81
Masakra, PANOWIE masakra, łaczy nas kolej, a dzieli , kurcze, co nas dzieli, raczej Was , rozum , rozum. to jest hobby, miec hobby , to miec odskocznie od codziennosci, zapominac o tym normalnym zyciu i zatracac sie w hobby. Jeden zbiera to, tylko to, inny zbiera to i tamto, jeden chowa pod kołdre, inny do szafy, kolejny kładzie na półki, nastepny w tuby, a kolejny ma diorame, a ten nastepny ma makiete.
NIe dizlemy sie na tego czy tamtego, a badzmy razem.
Całą zabawa polega na czeraniu radosci.
Ale przecież nikt nikomu nie odbiera radości. Tylko serio zestawianie kogoś kto kupuje wszystko z napisem PKP (wliczając w to zabawkowe przemalowanki) z kimś kto buduje modele od podstaw nazywając obu MODELARZAMI nie ma sensu. Jeden i drugi jest miłośnikiem kolei w miniaturze, ale na zupełnie innych poziomach. Nie udawajmy, że tak nie jest.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.101 153 19
#83
Ale przecież nikt nikomu nie odbiera radości. Tylko serio zestawianie kogoś kto kupuje wszystko z napisem PKP (wliczając w to zabawkowe przemalowanki) z kimś kto buduje modele od podstaw nazywając obu MODELARZAMI nie ma sensu. Jeden i drugi jest miłośnikiem kolei w miniaturze, ale na zupełnie innych poziomach. Nie udawajmy, że tak nie jest.
jeden i drugi lubi kolej, nawet PKP. Kurcze, jedne twozyciel drugi zbieracz, no i co z tego. obaj maja modele kolejek.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#84
Ale tylko jeden według definicji jest modelarzem. Co w tym dziwnego i niezrozumiałego?
Czy jak czytam przepisy prawa (bo muszę w pracy) to czy jestem automatycznie prawnikiem?
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.101 153 19
#85
Super
Ja zbieram modele ,lubie sobie je ogladać, mam diorame i na niej sobie je stawiam i tam je podziwiam. Mam kawałek makiety i nawet smigam składami po niej.
Podziwiam prace ludzi budujacych modele , ludzi budujacych makiety, nie mysle i nie uwazam sie ani za gorszego, ani za lepszego, lubie kolejki i tyle. Kupuje co mi sie podoba i kłąde sobie łądnie na półki. NIe wiem co bede robił kiedys, teraz czerpie z tego radość.

rado i tyle,
 
Ostatnio edytowane:

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#86
Nie wspominając jakie w tym jest obrażanie kogokolwiek czy szeregowanie? Przecież nikt nie piesze że kolekcjonerstwo jest złe. A jak ktoś jest piekarzem to po prostu nim jest i tyle.
 
Reakcje
1.117 50 6
#87
No cóż błąd - życiowy i biznesowy. Wychodzi na to, że obecny trend biznesowy jest taki, że trzeba pozbywać się nowych epok a kupować stare. To osobowe Roco i tak sprzedałeś z zyskiem. Wiesz ja się nie dziwię, ze nowi ludzi wchodzą w modelarstwo kolejowe zaczynając od tego co widzą wokół i dopiero potem łapią smak dawniejszej kolei. Bardziej, że starzy towarzysze jak Ty czy nawet Drakula przechodzą na nowsze epoki. W Twoim przypadku zadecydował pewnie wachlarz SM42/SU45/EU07/ET22 i polskich wagonów od Piko, ROBO i ALberta.
Owszem, ten wachlarz, zwłaszcza pojawienie się Fiatów i teraz SU46. Ale jak już wspomniałem pewien garniturek IV epoki sobie zostawiłem. A noż coś się znudzi, coś w głowie przełoży:
 

Załączniki

Reakcje
1.350 18 9
#88
Wracając do głównego tematu tego wątku, zaktualizowałem swoje preferencje. ;)
Siedem lat temu kliknąłem epokę V, bo faktycznie taka mnie wtedy pasjonowała. To było to, z czym miałem do czynienia na co dzień.
W miarę jednak wgłębiania się w temat, studiowania materiałów i literatury, mój "ciężar gatunkowy" wyraźnie przesunął się w stronę epoki IV, zahaczając nawet o IIIc. Obecnie najchętniej robię i zbieram modele z epoki IVa, bo ten okres najbardziej odpowiada mojemu wyobrażeniu o prawdziwej kolei w rozkwicie.
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
#89
Zainspirowany tematem tego wątku dokonałem obliczeń procentowych posiadanego taboru ... :cool:
U mnie proporcje procentowe wyglądają tak ...


8 5 % wagony towarowe
1 5 % wagony osobowe


W z. z p. zgłaszam publiczną pretensję do Procentowego Towarowca nr 1 na tym forum !

Epoki :

I ________ 2,2 % Zamknięta *
II ______ 13,9 % Zamknięta *
W trakcie 50% likwidacji !
III ______ 47,6 % Otwarta .
IV ______ 27,5 % Otwarta .
V ________6,3 % Zamknięta *
VI _______ 2,2 % Zamknięta *


Zarząd ( tu wymieniam tylko zasadnicze nie biorąc pod uwagę reprezentowanych przez 1-2 wagony ) :

DB ______ 41,7 % Otwarty
PKP _____ 28,4 % Otwarty o zaostrzonych kryteriach ! **
DRG _____ 13,2 % Zamknięty * W trakcie 50% likwidacji !
DR ________ 6,0 % Zamknięty *
SBB _______ 3,2 % Zamknięty *
SNCF _____ 3,2 %
Otwarty - tylko wagony towarowe !
KPEV ______ 1,9 % Zamknięty *


* - "Zamknięta/Zamknięty" oznacza nie kontynuowanie zakupów w danej epoce , zarządzie ! (n)
** - " o zaostrzonych kryteriach " oznacza zasadniczo kupowanie tylko konstrukcji polskich z dopuszczeniem obcych w ograniczonej ilości i wykonanych na wysokim poziomie technologicznym ( np. Brawa , Exact train )


Czyli jestem TRZECIO - czwarto epokowcem DB - PKP 'owcem .... :niepewny:
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
18 0 0
#90
Masakra, PANOWIE masakra, łaczy nas kolej, a dzieli , kurcze, co nas dzieli, raczej Was , rozum , rozum. to jest hobby, miec hobby , to miec odskocznie od codziennosci, zapominac o tym normalnym zyciu i zatracac sie w hobby. Jeden zbiera to, tylko to, inny zbiera to i tamto, jeden chowa pod kołdre, inny do szafy, kolejny kładzie na półki, nastepny w tuby, a kolejny ma diorame, a ten nastepny ma makiete.
NIe dizlemy sie na tego czy tamtego, a badzmy razem.
Całą zabawa polega na czeraniu radosci.
i Tak ma być! I właśnie o to chodzi- czerpanie radości. Na tym polega hobby!
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#92
Ja zbieram w skali TT, tabor PKP, DR i DB z epok III-VI oraz rodzynki co wjeżdzały na w/W zarządy, czyli ĆSD, OBB I SNCF. Obecnie jest to 40% wagonów osobowych/pocztowych/bagażowych i 60% towarowych.
 
Reakcje
4.111 416 99
#93
U mnie zasadniczo tylko okres, w którym już istnialem... Stąd IVb, IVc i początek Va (1989). Nie lubię kolei na której nie ma już w zasadzie parowozów w ruchu planowym, wagony maluję się w różne dziwne kolory... a lokalne lokomotywownie podupadają. Taki mam foch.
 

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Reakcje
520 14 1
#94
Zamieszczam profesjonale zdjęcia nowości z przed kilku dni ...

Brawa dla Loko Model nr.kat. 48439 ( LM01-019)
Węglarka z bud.ham. PKP Wddoh 0 489 396 epoka NEM IIIb
.
Cena 149 zł .


Jednocześnie zachęcając serdecznie do zakupu Fanów epoki z orłem.
Podkreślam że model znalazł się na liście Miniatur Kolejowych w Technologii XXI Wieku prof.Maseczki !
Prof.Maseczka przyznał miniaturze Braw'y Czarnego Nietoperza !


22 strona wątku "Synteza Sudecka" - Klasyczna Kolej w Miaturze V

http://forum.modelarstwo.info/threads/synteza-sudecka-tkt2-pkp-dracula.8608/page-22#post-823047

Zobacz załącznik 684089 Zobacz załącznik 684090 Zobacz załącznik 684091 Zobacz załącznik 684092
Model super, szkoda, że dystrybutor jak dla mnie zapodał, że tak powiem niefajne, oględnie mówiąc, malowanie z epoki IIIb... Nawet zanim wziałem kolekcjonerski rozwód ostateczny z epoką trzecią to okres IIIb omijałem szerokim łukiem... No ale przecież model robił dystrybutor dla siebie...
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#95
Czemu drogi Bernardzie omijasz/masz wstręt epokę III b?
Jak dla mnie w tej epoce mamy do czynienia jeszcze w miarę z autentycznym taborem bez cud modyfikacji i chorej kolorystyki.
 

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Reakcje
520 14 1
#96
Drogi Januszu, epoka ta tj. IIIb, od pewnego momentu, kojarzy mi się jakoś bardzo z Towarzyszem Bermanem... I nawet super oryginalne konstrukcje taboru nie potrafią tego zmienić:( Żeby było zabawniej data rewizji omawianego wagonu tj. 18.02.1953 (informacja dystrybutora modelu) to na sześć dni przed wykonaniem kary śmierci na gen Auguście Fieldorfie Nilu, który został zastrzelony przez UB w dniu 24.02.1953... Z dwojga złego preferuję obecnie epokę modelarską od schyłkowego Gomułki wzwyż, do końca trakcji parowej w naszym pięknym kraju (1991/92) z drobnymi modelarskimi wyjątkami wspomnień z lat 90-tych (np. Obecność serii SU46 w ZT Gdynia)....
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#97
Panowie, dajcie spokój. Każdy okres w PRL może się kojarzyć lepiej lub gorzej, zależnie od poglądów politycznych, własnych doświadczeń życiowych i wielu innych czynników. To wszystko jest bardzo dalekie od tematyki naszego forum i prosiłbym o zaprzestanie dyskusji na tematy polityczne. Ja akurat też nie zbieram epoki IIIa ani b, ale z zupełnie innych przyczyn. Nastawiłem się na epokę IIIc i IV, bo dość swobodnie traktuję kwestię dat rewizji i szczegółów oznakowań taboru i mieszam modele z epoki IIIc z tymi z epoki IV (oczywiście najchętniej z okresu IVa) - a do takiego łączenia modele z wcześniejszych okresów, z orzełkami na pudłach wagonów, już nie za bardzo się nadają.
 

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Reakcje
520 14 1
#99
Z racji, że dystrybutor modelu zrobił go dla siebie sądzę że jego sprzedaż jest mu w sumie obojętna;) bo ma go już w kolekcji przecież. Zasada jak się model sprzeda to dobrze. A jak nie, to drugie dobrze :D
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
Drogi Januszu, epoka ta tj. IIIb, od pewnego momentu, kojarzy mi się jakoś bardzo z Towarzyszem Bermanem... I nawet super oryginalne konstrukcje taboru nie potrafią tego zmienić:( Żeby było zabawniej data rewizji omawianego wagonu tj. 18.02.1953 (informacja dystrybutora modelu) to na sześć dni przed wykonaniem kary śmierci na gen Auguście Fieldorfie Nilu, który został zastrzelony przez UB w dniu 24.02.1953... Z dwojga złego preferuję obecnie epokę modelarską od schyłkowego Gomułki wzwyż, do końca trakcji parowej w naszym pięknym kraju (1991/92) z drobnymi modelarskimi wyjątkami wspomnień z lat 90-tych (np. Obecność serii SU46 w ZT Gdynia)....
wiesz ,niestety robiąc parowozy miewam te same odczucia niejednokrotnie, tu robisz armaturę , malujesz ozdobniki , białe bandaże , etc. , a w tym czasie na katowniach UB dzieją się tragedie. Wój jako drużynowy podczas wojny ukrywa się 10 lat po wsiach poszukiwany przez siepaczy, drugiemu odbijają nerki, niebawem umiera . Ale pocieszam się faktem ,że są orły ba burtach wagonów i na budkach , jako symbol przetrwania i zwycięstwa. Natomiast smuci mnie ,ze przychodzi czas , III c i dalej , że orły znikają z taboru jako triumf światowego komunizmu.
 

Podobne wątki