• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Italeri 3863 - MAN TGA 1:24 na inny sposób ----> RC

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Witam ponownie :) Tym razem postanowiłem się zmierzyć z tematem modelu RC w troszkę większej skali. Czemu ta skala. Nie wiem pewnie dla kompromisu. Duża oferta ciągników siodłowych i naczep za niewielką cenę jak sobie sam człowiek poskłada model ;) Stwierdziłem że jak sobie poradziłem z Jelczem w skali 1:43 to pewnie się uda sprostać modelowi w skali 1:24. Wybór padł na model Italeri 3863 - ciągnik siodłowy MAN TGA z wanną ;)
20150714_200802-1.jpg


Fakt ten model to wyzwanie ale myślę że podołam.
Moje założenia do budowy modelu są następujące:
- ciągnik siodłowy całkowicie niezależny (cała aparatura sterująco zasilająca na jego pokładzie)
- model zdalnie sterowany RC
- napęd silnikiem elektrycznym (schowany w skrzyni biegów+kardany+wał napędowy na tylną oś)
- skręt za pomocą serwomechanizmu
- bateria na 7,4 V z regulatorem napięcia do ok 5,5V, 3A
- światła pozycyjne + obrysowe (ciągnik i naczepa)
- mrugające koguty na dachu
- ruchomy kiper z tyłu
- światła stopu (ciągnik i naczepa)
- światła cofania (ciągnik i naczepa)
- inne malowanie jak to pudełkowe - prawdopodobnie coś co mi wpadnie w oko na ulicy ;)

Model nie ma być z najwyższej półki modelarskiej. Ma się solidnie trzymać kupy i dawać frajdę z zabawy na podłodze :) Owszem będę się starał robić go estetycznie, ale jak mi coś nie wyjdzie to się nie załamię ;)

Będę w tym wątku wrzucał powoli zdjęcia z postępu prac. Tempo nie będzie zawrotne, bo mam czas na robotę w zasadzie po godzinie 21:00/22:00 jak syn zaśnie. Do tego model jest troszkę bardziej skomplikowany jak model Jelcza 315, a to dlatego że jest w kawałkach. Wszystko trzeba poskładać i pomalować, a już na etapie składania trzeba przewidzieć gdzie się wsadzi silnik, gdzie baterię, gdzie odbiornik i inne dodatki. Dlaczego wybrałem ten model ?? A no tylko i wyłącznie temu że ma cała ramę już odlaną w jednym fragmencie. Zależało mi na pewniej sztywności i ewentualnie równości całego podwozia. Stwierdziłem że na początku odpuszczę modele w których ramę trzeba składać z kawałków. Dla odniesienia skali wrzucam fotkę ramę z przyklejonymi paroma elementami. Kratka na podłożu ma wymiar 1cm.
20150707_225418-1.jpg


Krok pierwszy.
Skanowania całej instrukcji do PDF i przedrukowania jako duplikat.
Na niej już naniosłem pewne notatki co mogę posklejać nie martwiąc sie o fiasko budowlane oraz zanotowałem że :
- bateria ma się zmieścić w zbiorniku paliwa
- silnik elektryczny w skrzyni biegów
- odbiornik prawdopodobnie w skrzynce narzędziowej.
- płytka zasilająca silnik i światła stop/wsteczne w komorze silnika pod kabiną.
- inne notatki pewnie będą powstawały w trakcie postępu prac ;)

Krok drugi
Ważenie modelu. Całość dla pewności zważyłem. Chciałem się upewnić z jaką masą mogę mieć doczynienia.
Wyszło mi że całość wyprasek w ramkach+folia wraz z oponami waży ok 1,00 kg. Zakładam zatem że zestaw Ciągnik + Naczepa z uzbrojeniem (baterie+serwa i inne dodatki) będą ważyć max 1,5 kg. czas pokaże jak to wyjdzie w praniu i chętnie się przekonam czy to prawda ;)
20150706_225007.jpg
20150706_225031.jpg
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#3
Kiedys sklejalem tylko 1/24 i marzył mi sie model RC w tej skali, obecnie jest sporo dostepnych w tej skali wiec mozna przebudowac ale ciekaw jestem jak Ty bedziesz robił, trzymam kciuki i powodzenia :)(y)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
BATERIA

No to zaczynamy. Po analizie że zrobiony przezemnie Jelcz pracujacy na bateri 4, 2V daje radę uciągnąć masę ok 1, 5kg
20150711_005919.jpg

Stwierdziłem że Man dostanie mocniejszą baterię. Po konsultacjach z kolegami w zaprzyjaźnionym sklepie www.modelarnia.pl stwierdzilismy że akumulator na 7,4 V i o pojemności 850mAh starczy. biorąc pod uwagę że sterowanie silnika pracuje max na ok 5,5V stwierdziłem ze dam regulator na taki prąd wyjściowy i max 3A (może to zmienię na 6,5V) w zupełności wystarczy. Powstał problem gdzie to zmieścić.
Bateria jest za szeroka i się tam nie mieści. Przespawszy się z problemem stwierdziłem że mogę podciąć troszkę zbiorniki od wewnątrz (od strony ramy) i tak to wkleić.
20150710_215841.jpg
20150710_224939.jpg
20150710_225827-1.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
W sumie to jedyny pomysł na lokalizacje baterii - tak dużej baterii ;) Chcę aby całe serce sterowania modelu znajdowało się na ramie - nie w kabinie.
[DOUBLEPOST=1436993229,1436992171][/DOUBLEPOST]A jak ktoś ma jakieś pomysły i sugestie niech śmiało wali ;)

Przede mną jeszcze najtrudniejsze:
-napęd tylnej osi. Generalnie już myślę nad tym tematem od tygodnia i mam na razie jeden patent, pewnie do lekkiej modyfikacji. Ale jak widzę fotki tutaj to znaczy że się da ;)

http://www.scale4x4rc.org/forums/showthread.php?t=62274

A tu inna inspiracja ;)


- kardany - narazie idea jest na części LEGO. W Jelczu dało radę to i tu powinno ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#7
Udało się upchnąć na baterii jeszcze regulator napięcie, a obok włącznik i gniazdo ładowania. Pewien sukces bo tego nie zakładałem ;)
20150710_231334-1.jpg
20150710_231455-1.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
Bateria po podmalowaniu wygląda bardzo dobrze i już tak nie rzuca się w oczy ;)
20150711_225433.jpg

Mając już to za sobą zabieram się za silnik :)

Z tego co widzę uda się go zmieścić w skrzyni biegów. Kardany jakie mam z LEGO też wydają się być w miarę dobre skalowo ;) Jak dostaną czarny kolorek będą szczuplejsze ;)
20150707_215954-1.jpg
20150707_215454-1.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#10
Widzę że kompletna cisza w tym przedziale skalowym. Czas to zmienić. Przyszła kolej na SILNIK. Ten model to to samo co w Jelczu 315. Pololu z redukcją 100:1 na 5,5V. Jak już pisałem chcę wszystko zmieścić w skrzyni biegów. Po pierwszych przymiarkach wygląda na to że się uda. Idealnie nie będzie ale to nic. Pierwsze cięcia poszły bardzo łatwo i obiecująco.
20150711_232005-1.jpg


Na szczęście silnik ma swoje systemowe gniazdo które chcę wykorzystać, aby był bardziej stabilny. Ten uchwyt to ten czarny plastik z palemką (widać od dołu). Na bloku skrzyni biegów po bokach powklejałem paski hipsu, aby ją wzmocnić. Musiałem troszkę podpiłować skrzynię od wewewnątrz , aby silnik i jego wał wypadał w tym samym miejscu co ten modelowy.
20150712_002428-1.jpg

Po małych uzupełnieniach scianek dół skrzyni wygląda tak.
20150713_074100-1.jpg

Jest to lekka próba odbudowania tego co wyciąłem, ale bez zbędnych szaleństw. Aby sobie bardziej skomplikować zadanie stwierdziłem że nie mogę całości zakleić na stałe. A jak się okaże że trzeba dać inny silnik to co? Zacząłem kombinować ze śrubami i się udało po zastosowaniu paru rodzajów kleju :)
20150713_004708-1.jpg


Całość po złożeniu wyglada tak.
20150713_004811-1.jpg

Brakuje jeszcze zamknięcia nad samym silnikiem.
Trzeba je dociąć....:)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#13
Dzięki chłopaki za miłe słowa. Model będzie ciekawym jak się uda go w całości uruchomić tak jak to mam w założeniu :)
Tymczasem skrzynia biegów gotowa do poskładania ;)
Poniżej fotka z surową malaturką i druga po washu.
20150715_002840-1.jpg


Na surowej części widać jeszcze małe niedoskonałości. Spokojnie. Zostaną poprawione. W zasadzie już zostały ;)

Górna część skrzyni biegów już tkwi w ramie MANA. Schnie. Dla pewności przykręciłem ją śrubką 2 mm aby przypadkiem klej nie puścił ;) To ten mały srebrny element co się błyszcze we fleszu ;D
Widok z góry
20150720_233607-1.jpg

widok z dołu
20150720_233616-1-1.jpg

Skrzynię biegów dodatkowo skleiłem z rama w rejonie kabelków zasilających od odbiornik - to te czerwono/czarne :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
Silnik już siedzi. Dla przymiarki założyłem kardan LEGO z ośką. No właśnie i tu staje przed kolejnymi trudnymi wyborami. Jaki kardan i jak zrobić połączenie. Muszę coś wykombinować.

Widok z góry. Śruby będę zamalowane jakąś czarnawą farbą imitującą smary więc połysk zniknie ;)
20150721_000553-1.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#16
KARDAN.
dość istotny element i w sumie trudny do zdobycia w Polsce jesli chodzi o jego sensowny wymiar w stosunku do tego co jest odlany w modelu. Dla przykładu kilka ktore zdobylem.
LEGO DŁUGI -ze starych zestawów technic. Za długi i drogi na allegro.

LEGO KROTKI- z nowych zestawów. Latwo dostepny 1zł/szt nahlepszy rozmiarowo. Dobra baza do przeróbek. ..

METALOWY -do aut rc w skali 1:10/1:18. Wielkość zewnetrzna calkowicie go dyskwalifikuje. Drogi bo ok 25 zł/szt.
20150722_233317-1.jpg

Ja postaram się coś zrobić z tym od lego krótkim.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Sprawa kardanów jest jeszcze otwarta. Dziś miałem okazję odwiedzić zaprzyjaźniony sklep www.modelarnia.pl i dostać parę ciekawych rzeczy do budowy kardanów.

Teraz czas aby uzbroić tylną oś w napęd i przekładnię kątową. Będe bazował na zębatkach z zabawki synka. Pierwsze szkice już powstały. Elementy też powoli się składają. Jak będzie co pokazać to pokaże, ale wygląda że jest duża szansa na udany finał ;)
man tylny most1.jpg
man tylny most2.jpg