• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Instalacja dekodera na pajączka

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#1
Cześć, chcę zbudować SU45 od podstaw, a co za tym idzie, chcę dodać dekoder dźwiękowy.
Jaki będzie najlepszy (najtańszy + wgranie dźwięku osobno)?
I najważniejsze, jak to podłączyć na pajączka? Jaki kabelek do czego?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#2
Wgranie dźwięku osobno nie zawsze gwarantuje najniższą cenę, albo inaczej: dekodery z wgranym dźwiękiem nie raz są w tej samej cenie, co "puste". A do wgrania dźwięku potrzeby jest specjalny programator, tak jest z dekoderami ESU i ZIMO, nie mam pewności, jak się wgrywa dźwięki w innych dekoderach. Tak, że wgrywanie samemu może być bardziej kosztowne, niż kupno gotowego dekodera z dźwiękiem. Co do podłączenia, to w instrukcjach ESU jest to bardzo dobrze pokazane, a instrukcję można sobie ściągnąć ze strony producenta.
 
OP
OP
S

SM42

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#6
To owszem ale...



Tu mam wątpliwości, jak zamierzasz zbudować w pełni działający model lokomotywy za mniej niż 500 zł? Nie liczę tutaj dekodera ani roboczogodzin.
Godziny się nie liczą, bo i tak nie mam zajęcia, a cena dekodera jest jedyną rzeczą jaka mnie powstrzymuje od rozpoczęcia prac. Cena około 500 zł za trochę elektroniki to dużo za dużo. Dekoder można dorwać za 150 zł, a wgranie dźwięku to koszt około 50 zł. Jestem zielony jeśli chodzi o kwestie dekoderów, wolę mieć gotowca. Jednak wiem, że koszta da się obniżyć.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#14
Myślę że wyłożenie 4 stówek Cię nie minie, nie wiem tylko czemu miałoby to Cię powstrzymywać przed budową? Akurat to jest element którym możesz się martwić na sam koniec.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#15
Jestem bardzo ciekawy Twoich planów. Jeżeli nie jest to tajemnicą, proszę, opisz swoje plany. Jaki napęd, buda, rama zwana ostoją, itd. Bardzo mnie to ciekawi, bo płytka na ostoję to ok. 15 zł /szt ( 4-5 powinno Ci wyjść), dawca wózków i 70% napędu bez silnika to od 150 w górę, silnik 150 zł, takich pierdół jak oświetlenie czół, nie liczę (wrócę do worka pierdół - 50 zł), lakiery i kalki 100 zł, buda...
...hmmmm, najtaniej 150 zł żywica lub 50 karton.
Materiały : 600 zł
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#16
Ten dekoder Uhlenbrock to zwyczajny dekoder jazdy i oświetlenia, bez dźwięku, w dodatku przeznaczony do mniejszych modeli, H0e, TT lub N, bo ma stosunkowo niedużą obciążalność. Dekoder ma tzw. interface SUSI, który umożliwia sterowanie tym dekoderem dodatkowego modułu dźwiękowego. Dopiero ten moduł (dodatkowy układ elektroniczny) ma w sobie zapisane oprogramowanie do sterowania dźwiękami i sam zapisany cyfrowo dźwięk. Nie wiem ani 1) ile taki moduł kosztuje, ani, co więcej, 2) czy do takiego modułu dźwiękowego istnieje w ogóle zapis dźwięków SU45. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wgrania takiego dźwięku do tego modułu.
Jestem bardzo ciekawy Twoich planów. Jeżeli nie jest to tajemnicą, proszę, opisz swoje plany.
Proponuję dyskusję na temat samej budowy modelu lokomotywy kontynuować we właściwym dziale, a nie tu.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#17
A wracając do tytułu tego tematu:
Jak podłączyć dekoder o dowolnym sposobie podłączenia (wiązka przewodów, wtyki / gniazda różnych typów) napisano i narysowano już tyle razy, na tym forum jak i poza nim, że znalezienie tego to kilka sekund.
Co jest najważniejsze przy wykorzystaniu starszego typu podwozia: żeby silnik nie był połączony na stałe (tzn. nie przewodem a przez elementy konstrukcji podwozia) z którąś z szyn. A także by któraś z szyn nie była połączona w podobny sposób z metalową konstrukcją podwozia. W starszych maszynach było to bardzo częste. Może być trochę zabawy z odizolowaniem tych elementów. Też o tym wiele napisano na tym forum. A pozostawienie tego skutkuje od razu albo po wykolejeniu dymem z dekodera.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 16
DCC 1
DCC 2
DCC 21
DCC 6

Podobne wątki