• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Ikarusy w PKS

gemol

Aktywny użytkownik
Reakcje
136 13 0
#1
Szukając ostatnio informacji o autobusach używanych przez PKS za Gomułki i Gierka trafiłem na archiwalną stronę PKS w Poznaniu, a tam jedno zdjęcie /niestety miniatura/, które mnie zastanowiło. Wydaje mi się, ze są na nim Ikarusy 66. I stąd moje pytanie do znawców zagadnienia, czy w latach 50.-70. PKS używał Ikarusy w ruchu podmiejskim i międzymiastowym.
 

Załączniki

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.868 5 0
#2
Ten najbardziej schowany autobus to może być również Leyland Royal Tiger Coach. Jeden egzemplarz od nowości należał do gorzowskiego oddziału PKS. Ojciec w młodości miał okazję jechać tym autobusem na szkolną wycieczkę do teatru gorzowskiego. Z tego co wiem, to autobus ten jeździł na trasach do Poznania. Być może na miniaturze stoi właśnie ten autobus? Chociaż egzemplarz na Twoim zdjęciu wydaje się być też podobny do Ikarusa 66.
Zdjęcie pochodzi z węgierskiej strony.

fortepan_54715_1958_Sopot_.jpg
fortepan_54715_1958_Sopot__.jpg
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#3
Ikarus 66 miał trzyskrzydłowe drzwi pneumatyczne z przodu więc odpada, Ikarus 55 miał inny kształt przedniej szyby
więc również odpada.
Tomek @Flotoma wskazał Ci właściwy model, Ikarusy tych typów nie były eksploatowane przez PKS.
 
OP
OP
G

gemol

Aktywny użytkownik
Reakcje
136 13 0
#4
Brałem pod uwagę, że to może być inny pojazd - mało znam autobusy z l. 50., 60. obcych konstrukcji. A czy inne typy Ikarusów w tych latach były używane w PKS-ie, czy trafiały jedynie do komunikacji miejskiej?
 
Reakcje
127 4 0
#6
Brałem pod uwagę, że to może być inny pojazd - mało znam autobusy z l. 50., 60. obcych konstrukcji. A czy inne typy Ikarusów w tych latach były używane w PKS-ie, czy trafiały jedynie do komunikacji miejskiej?
Jedynie komunikacja miejska.
Pierwsze węgierskie Ikarusy w PKS to lata 80-te. Wersje 256 (turystyczne) i 280.53 (podmiejskie) - te drugie tylko w okregach katowickim, łódzkim i warszawskim.

I jeszcze ciekawostka - w oddziałach okręgu warszawskiego pojawiały się kilkuletnie Ikarusy 260.04 z MZK Warszawa ;)
 
OP
OP
G

gemol

Aktywny użytkownik
Reakcje
136 13 0
#7
OP
OP
G

gemol

Aktywny użytkownik
Reakcje
136 13 0
#9
Akurat tego Ikarusa sobie odpuściłem, bo nie bardzo mi pasował do klimatu moich skrzynek, ale mam wersję turystyczną tej rodziny. :)
Skali nie zmienię, bo na brak w TT modeli polskich nie narzekam. Jest dużo do spolszczenia, a czego nie ma, to można sobie samemu wystrugać. Pracuję teraz nad nowym "telewizorem" w klimacie przełomu 60. i 70. lat i stąd kombinuję nad autobusem PKS mniej oczywistym niż "Ogórek". A że Ikarusów różnych typów w TT nie brakuje, pomyślałem o ewentualnym upekaesowieniu któregoś z nich. Dzięki Waszej pomocy tą drogą jednak nie pójdę. Może rzeczywiście trzeba zabrać się za fototrawionego "Sana".:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 5
Skala 1:1 585

Podobne wątki