• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

II epoka PKP - początki stalowego piękna RP

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
Znalazłem parowóz z 1865 r., ale ja nie o tym.
Co właściwie artysta miał na myśli nazywając pociąg w sposób poniższy? Czyżby zbiorowy?
A czy przypadkiem pociąg wyjęciowy to nazwa używana dawniej na określenie pociągów, które obecnie nazywane są zdawczymi. Pociąg wyjęciowy = pociąg zdawczy :niepewny:

Dłuższy czas się nad tym zastanawiałem i miałem, też różne pomysły na to, ale gdy tak sobie gdybałem przy wyjęciowy = wynajęty przez jakieś przedsiębiorstwo do transportu pracowników, wtedy wpadłem na pomysł aby poszukać wyrazu w przedwojennych słownikach i takowy znajduje się na https://crispa.uw.edu.pl/object/files/10414/display/Default oczywiście to tylko litery od T do Y ale o to chodziło znalazłem ten wyraz i....

... z pociągu po drodze na stacjach wyjmowano różne towary, bagaże
Wyjęciowy.jpg


Pozdrawiam:)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Czyli jednak nie zdawczy czy zbiorowy, bo w wyjęciowym, jak rozumiem, nie wyłączało się po drodze wagonów, a jedynie przesyłki. Może to coś w rodzaju pociągu do przesyłek ekspresowych? Ale takie definicje i wyjaśnienia w słownikach bywają też nieścisłe.
 

Diesant

Aktywny użytkownik
Reakcje
267 20 2
Czyli pociąg, z którego rozładowywano towar po wjeździe na stację bez pozostawiania wagonów. Stąd tak długi czas jazdy na dość któtkiej trasie.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
Jeszcze w latach 60-tych ub. wieku w pociągach zbiorowych prowadzono tzw. wagony kursowe, przeznaczone do przewozu przesyłek drobnicowych. Wagon taki był obsługiwany przez konduktora bagażowego. Wagony te były rozładowywane i załadowywane w trakcie postoju lub manewrów pociągu zbiorowego na danej stacji.
Domyślam się, że "wyjęciowe" to stara nazwa późniejszych wagonów kursowych. :niepewny:
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
Teraz parowozownia Gdańsk Brama Oliwska w 1929 roku - obecnie obok ul. Kolejowej (parowozownia już nie istnieje). Na fotkach widać Ok22-46 oraz Pk2-8 nieco z boku i z przodu. Pk2 (pruska S10.1, później BR17) wykorzystywane były w ruchu tranzytowym.
Zdjęcia przedstawiające parowóz Pk2-8 w rzeczywistości przedstawiają dwa różne parowozy tej serii. O ile na pierwszym zdjęciu mamy faktycznie pk2-8 to na drugim mamy parowóz z wiatrownicami i odmiennym wykonaniem dolne przedniej części budki maszynisty.
 
Reakcje
59 2 0
Nie bardzo wiem gdzie zamieścić pytanie więc zdecydowałem się tutaj.
Mam rysunek (słabej jakości) pobrany gdzieś na sieci o bardzo wiele mi mówiącej nazwie ...
A podobno przedstawiający wagon jaki był użytkowany przez PKP w okresie międzywojennym.

Jedyne co znalazłem (pewnie jak zwykle nie potrafię sformułować odpowiednio zapytania dla wujka Google'a) to ten rysunek ewentualnie jego lepszej lub gorszej jakości fragmenty.
Czy widząc ten rysunek, ktoś byłby mnie w stanie nakierować na miejsce, gdzie mógłbym znaleźć ten rysunek w lepszej rozdzielczości ?
p3_1u2G-a.jpg
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
https://www.facebook.com/DawnyNowyDworGdanski/photos/a.778289139027021/1328125154043414/
Cytat ze strony:
"Dzisiaj kolejne zdjęcie z albumu Andrzeja Rusiłowicza.
Nowodworscy kolejarze - na zdjęciu można rozpoznać pana Płatka, a także Jasia "Brzytwę", niestety nazwisko nieznane.
Jeżeli ktoś potrafi rozpoznać kogoś jeszcze, sugestie / dyskusje jak najbardziej mile widziane.
Z ciekawostek - wygląda na to, że kolejarz pierwszy z lewej jest ubrany w battledress p.37, czyli mundur jaki nosiły m. in. PSZ na zachodzie. Ciekawe czy mundur trafił tu w ramach pomocy humanitarnej, czy może widoczny na zdjęciu mężczyzna jest weteranem, który używał później tego ubioru już w cywilu?"
Nowy Dwór Gdański lata 20 XX w.jpg
 
Reakcje
208 1 0
Tym razem źródłem jest Facebook: https://www.facebook.com/photo?fbid=128476585734743&set=gm.10157903790698263
"Z archiwum prywatnego
.... lata dwudzieste
Zdjęcie mojego pradziadka Józefa Kunickiego (w lokomotywie drugi od prawej) gdzieś na trasie Wilno - Nowa Wilejka.
Kuniccy mieszkali na ul. Ponarskiej 45 w Wilnie."
Niestety w Nowej Wilejce nie było linii wąskotorowych jedynie szeroko/normalnotorowe (Warszawa-Petersburg z 1862 i Nowa Wilejka-Mińsk z 1872), stąd pytanie skąd może być zdjęcie, bo na wschodzie trochę linii wąskotorowych mieliśmy.
 

Załączniki

Reakcje
208 1 0
Uwieczniony przejazd pociągu podmiejskiego w składzie OKl27+wagon ochronny+11 boczniaków po nowiutkiej linii średnicowej (otwarta rok przed nagraniem), jeszcze przed elektryfikacją. Może któregoś dnia wypłynie nagranie z polskimi elektrowozami tymczasowymi :D
Szukałem złota, trafiłem na diamenty...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
chyba nie ma nawet nagrań lokomotyw elektrycznych sprzed II Wojny
Ale może są filmy... :p Poważnie mówiąc, to też się nie spotkałem z takimi filmami. Ale teoretycznie to jest możliwe, przecież przed wojną film dokumentalny był dość rozpowszechniony. Może coś było, ale nie przetrwało wojny...
 

Podobne wątki