• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Identyfikacja cysterny

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#1
Nieopodal mojego domu, na terenie Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej 2 w Siedlcach, znajduje się 2-osiowa cysterna wykorzystywana do ćwiczeń. Pewnego dnia sprawdziłem napisy na ostoi, spod polskich wystawały oryginalne niemieckie. Wiedząc, że wagon jest pochodzenia DRG (a nie polskiego, jak dotychczas twierdziłem), przeszperałem internet pod hasłem "DRG Kesselwagen".


O ironio, nie mam własnych zdjęć tej cysterny, więc wziąłem z internetu. Jeśli zajdzie potrzeba, jutro rano zrobię dodatkowe zdjęcia.

Z przeprowadzonych poszukiwań wynika, że cysterna ta odpowiada modelowi Brawy o # katalogowym 48845:

Opis modelu na stronie producenta podaje historię pierwowzoru, jednak nie ma nic wspomnianego, jaki miała oznaczenie typu.
 
OP
OP
Preki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#4
Są i obiecane zdjęcia. Ze strażakami natomiast nie rozmawiałem, zrobię to później, kiedy w Siedlcach będzie mój kolega obeznany w tematach strażackich.

Cysterna_DRG1.jpg Cysterna_DRG2.jpg Cysterna_DRG6.jpg Cysterna_DRG3.jpg Cysterna_DRG4.jpg Cysterna_DRG5.jpg

Jak widać ostatnią naprawę wagon przeszedł 19 września 1973 w ZNTK Bydgoszcz. Nie wiem co robi napis "Oława" w lewej części ostoi wagonu. Zanim cysterna trafiła do strażaków była wykorzystywana jako wagon techniczno-gospodarczy o numerze 895224 'Xs', numer UIC niestety nieczytelny prócz cyfry samokontroli (8) i oznaczenia wagonu "prywatnego" [P]. Stacja macierzysta także została zamalowana tym białawym świństwem, wiadomo że wagon stacjonował w dyrekcji warszawskiej. Tabliczki producenta niestety nie uświadczyłem, a ta na zbiorniku jest zbyt skorodowana.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
#5
Stacja macierzysta także została zamalowana tym białawym świństwem,...
.... z pod którego udało mi się dziś wieczorem odczytać nazwę stacji macierzystej - Domaniewice. Faktycznie litera [P], o której piszesz świadczy o tym, że wagon był prywatny i w tym przypadku był własnością pobliskiej Laktozy w Łyszkowicach, która też była połączona z Domaniewicami własną koleją wąskotorową 600 mm.
 

Podobne wątki