• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Odlewy Huta Mirek

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Podziwiam perfekcyjne wykonanie. Ale mam pytanie: czy model jest robiony od zera własnoręcznie, czy to przeróbka fabrycznego? Pewne szczegóły sugerują, że jest to waloryzacja modelu Pm2-32 Micro-Metakit/Micro-Feinmechanik. Szkoda, że wybrany został ten konkretny prototyp (może dlatego, że są liczne zdjęcia), który ma zdjęty przedni kołpak na kotle i przez to wygląda, jak dla mnie, nie najlepiej.
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
Podziwiam perfekcyjne wykonanie. Ale mam pytanie: czy model jest robiony od zera własnoręcznie, czy to przeróbka fabrycznego? Pewne szczegóły sugerują, że jest to waloryzacja modelu Pm2-32 Micro-Metakit/Micro-Feinmechanik. Szkoda, że wybrany został ten konkretny prototyp (może dlatego, że są liczne zdjęcia), który ma zdjęty przedni kołpak na kotle i przez to wygląda, jak dla mnie, nie najlepiej.

Dobrze rozszyfrowujesz. Model to waloryzacja modelu produkcji Micro-Metakit w zielonym malowaniu odwzorowującym Pm2-34 z Muzeum Kolejnictwa /zdjęcie modelu fabrycznego w załączeniu/. Braki w wiedzy żeby zbudować dobrze działający model od podstaw zapewne byłbym w stanie uzupełnić. Braku czasu niestety już nie przeskoczę. Sama waloryzacja, na pierwszy rzut oka nieznaczna, pochłonęła naprawdę sporo czasu. Dobrze również domyślasz się co legło u podstaw wyboru oryginału do waloryzacji. Wybrałem Pm2-29 ze względu na znakomitej jakości kolorowe zdjęcia umieszczone w Kolejach Małych i Dużych. W swoich waloryzacjach jeśli to tylko możliwe opieram się na dokumentacji zdjęciowej.
DSC_1132.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Widzę, że trzeba było zrobić nową lewą wiatrownicę, bo w modelu jest odwzorowana nietypowa (tak było w oryginale), wzięta chyba z Ty5. ;)
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.440 31 4
Od czasu forum Martela czekam, aby zobaczyć kolejne miniaturowe arcydzieła z armatury :) (nie jestem modelarzem, raczej fanem tego co koledzy tu wyczyniają z modelami).
Pozdrawiam.
 
OP
OP
Mirek555k

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
Oczy już nie te... Miło, że wspominasz Martela. To już chyba 10 lat, jak pokazałem technologię traconego wosku. A ile było krzyku...???!!!
Mam nadzieję z odrobiną pewności, że polskie modelarstwo kolejowe odczuło to wyraźnie i przyczyniłem się choć trochę do jego rozwoju. Kawał czasu. Szkoda gadać. Gdyby nie przysłowiowa, polska, ułańska "fantazja", bylibyśmy dużo dalej do przodu...
Coś tam jeszcze w porywach dłubię. Może w przyszłości pokażę...duch modelarski nie zaginął...
 
Ostatnio edytowane:

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.440 31 4
Wielka szkoda, z tego co widzę technologie druku 3d wypieraja wszelkie rekodzielnicze produkcje, dlatego robota kolegi @Mirek555k była tak niepowtarzalna. Przyznam się, że nigdy w życiu bym nie znalazł nerwów na taką drobiazgową robotę :) Pewnie ktoś na tym forum robi jeszcze takie produkcje, ale brak typowo "hutniczego" tematu.
 
OP
OP
Mirek555k

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
Z drukiem 3d także należy obchodzić się z szacunkiem, wszystkiego nie rozwiąże. Ta 50-cio letnia już technologia z dnia na dzień stwarza nowe wyzwania. Widzisz tu na forum jakieś szczególne sukcesy ? Brak hutniczego tematu wiąże się z tym, że nikt nie ma o tym pojęcia, bo robi lub podrabia "wzory" i zleca odlewniom.
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
Z drukiem 3d także należy obchodzić się z szacunkiem, wszystkiego nie rozwiąże. Ta 50-cio letnia już technologia z dnia na dzień stwarza nowe wyzwania. Widzisz tu na forum jakieś szczególne sukcesy ?
Owszem.
http://forum.modelarstwo.info/threads/węglarki-415w-412w-i-c462w-konwersje-i-druk-3d.44609/
http://forum.modelarstwo.info/threads/et22.47779/
http://forum.modelarstwo.info/threads/su46-st46.38267/
http://forum.modelarstwo.info/threads/su45-st45.47578/
http://forum.modelarstwo.info/threads/wagon-401z-i-jego-wariacje-401zb-401zk-401ze.34980/

Wskaż w rewanżu podobnej jakości i ilości sukcesy odlewnicze na tym forum.
:D
 
OP
OP
Mirek555k

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
Misiek, koła do parowozu też ? O jakim druku Ty mówisz ? Już nie pamiętasz, o jakiej dokładności się mówi ? Przecież Ty tu od początku
A może ja już nie nadążam...
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.440 31 4
Koledzy, ale ja tu napisałem o technologiach 3D ze wzgledu ze kolega @Mirek555k robił wszystko ręcznie(!) i na tym polegał cały urok tej pracy, ten majestrzyk. Po prostu nostalgia za tym działem hutniczym na starym forum. Nie ujmując niczego technologiom 3D, ciężko dziś znaleźć fachowca tej klasy do tworzenia takich cudów ręcznie w metalu. No może zegarmistrz.
Pozdrawiam.
 
OP
OP
Mirek555k

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
No dobrze, gratulacje i szacunek ...i niech wam na prawdę sprzyjają światłoutwardzalne słońce i wiatry... Nie o tym mowa i Misiek wie o czym...
Poza tym kolega Mirek też często korzysta z technologii 3d. Pozdrawiam, nikomu nie ujmując zdolności i wiedzy