• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Humbrol + aerograf

OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#22
Kupilem już nowego Humbrola i akryle Gunze, Valejo nie mają w sklepie. Potestuje i podzielę się spostrzeżeniami.
Na razie dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
445 18 0
#23
Czy kolega na w ogole jakies pojecie o farbach ????
Bo z tego co widze to chyba zadne !! I kto miesza w aerografie ?
No, niestety... mam. Trochę duże.
Kto miesza?
Ja mieszam, Kolega miesza, wszyscy mieszają :D

poproś o farbę akrylową Gunze. (...) Efekty malowania będą podobne jak farbami rozpuszczalnikowymi
Nie, nie będą podobne. Są lepsze
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#24
Z Valejo mam kiepskie doświadczenia związane z maskowaniem. Po pomalowaniu, kiedy farba wyschła, musiałem zamaskować taśmą część pudła lokomotywy. Kiedy zdjąłem taśmę maskującą, niestety zeszła razem z częścią farby.

jacekk napisał(a):
Nie, nie będą podobne. Są lepsze
Też tak sądzę i dlatego ich używam, należy jednak uważać na lakier matowy Gunze. Po jego zastosowaniu było widać podkład kalkomanii, co zniknęło kiedy prysnąłem na niego Model Master matowy.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#25
DarekW napisał(a):
Z Valejo mam kiepskie doświadczenia związane z maskowaniem. Po pomalowaniu, kiedy farba wyschła, musiałem zamaskować taśmą część pudła lokomotywy. Kiedy zdjąłem taśmę maskującą, niestety zeszła razem z częścią farby.
A to dziwne. Ja dość często maskuję taśmą Tamiya + Vallejo i nigdy nic nie odeszło. Może to wina taśmy a nie farby?
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#26
Właśnie jestem po pierwszym malowaniu farbą Gunze i od razu mogę powiedzieć że w porównaniu do poprzedniej próby to rewelacja.
Powłoka jest gładka i równa.


Jak widać na jednym ze zdjęć, trzeba jeszcze rozwiązać problem pojawiania się paprochów; skąd to się bierze ? ;)

Tutaj od razu pytanie: po jakim czasie w przypadku Gunze serii H można kłaść kolejne warstwy ? I czy można na nie bez problemu nanosić lakier Humbrola ?
 

Załączniki

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#27
Sa 2 rodzaje paprochow :D 1.. Pojawiaja sie na powierzchni juz po malowaniu....sa w powietrzu odrobinki kurzu niemal nie widoczne golym okiem.. tzw..kozy z nosa :D jednak na farbie zawsze bedzie je widac! Maluj w pomieszczeniu gdzie jest maly ruch i z daleka od cieplych kaloryferow ! Niech sie zona i dzieci nie krzataja :D
2..przystepujac do malowania miej ubrany raczej krotki rekaw...i nic bawelnianego! Po nalozeniu warstwy farby staraj sie chowac malowany przedmiot w uprzednio przygotowany....czysty i najlepiej plastikowy pojemnik...do wyschniecia !
Jest jeszcze taki malutki ..cos :D Jesli malujesz pedzlem...najpierw go umyj...tam tez moze sie zawsze cos znalezc! To samo dotyczy aerografu !
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#28
Jeszcze odnosnie kladzenia kolejnych warstw... Tu znow musze przypomniec iz najwazniejszym czynnikiem jest....temperatura w pomieszczeniu ! Miedzywarstwy proponuje klasc w temp. pokojowej po okolo 30 min.! Bez zbednego pospiechu...Mowa tu o farbie Gloss...blyszczacy! Matt...mozemu klasc troszke szybciej...juz 15 min. powinno wystarczyc aby mozna bylo polozyc nastepna...nie za gruba warstwe ! Co do lakierow....generalnie lakiery akrylowe mozna klasc smialo na wsztstkie rodzaje farb...bez obawy o powloke farby polozona wczesniej ! Z lakierami olejnymi na bazie rozpuszczalnikow ftalowych czy benzynopochodnych sprawa wyglada inaczej. Akrylu nie ruszy....a z innymi farbami to juz trzeba uwazac! Z mojego doswiadczenia wynika iz po gruntownym wyschnieciu farby bazowej mozna malowac bez obaw kazdym rodzajem lakierow! Zasada jest jedna.....PIERWSZA warstwa polozona musi byc bardzo cienko i z wyczuciem !!!
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#29
Kolejne testy, tym razem z kalkami.
Świetnie się spisują płyny Gunze Mr. Mark Setter oraz Mr. Mark Softer.




Ale UWAGA ! Mr. Mark Softer rozpuszcza akryle Gunze H (nie wiem jak z innymi farbami akrylowymi), doświadczyłem tego bo nie lakierowałem przed położeniem kalek.
 

Załączniki

OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#32
Farba rzeczywiście robi kolosalną różnicę. Innych warunków malowania raczej nie zmieniałem.
Jak na pierwsze próby myślę, że efekt zadowalający, jednak zawsze może być lepiej ;)

Teraz na warsztat idą kolejne "modele eksperymentalne" i będziemy doskonalić technikę.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#33
Karol, a w jakim stosunku rozrabiałeś tego Humbrola jeśli można wiedzieć :?:
Pytam, bo sam stosuję Humbrole i rozrabiajac w stosunku 2/1 (rozpuszczalnik/farba) nigdy nie miałem problemu, przy większym zagęszczeniu farby np. pod pędzel, nie było smug.
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#34
Rozrabiałem mniej więcej 1:1, do 2:1 na korzyść rozcieńczalnika raczej nie dochodziłem. Z akrylami podobnie 1:1 + parę kropli opóźniacza.
 

PiterZ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#35
Jakie ciśnienie masz w reduktorze ustawione? Ja jak malowałem Humbrollem miałem ziarno przy zbyt niskim ciśnieniu. Poprawiłem wózki cysterny akrylami przy około 3bar i psikało mi delikatną mgiełką nawet przy bardzo delikatnym cofnięciu igły. Oczywiście retarder obowiązkowy.
Dodatkowo zdejmuję "osłonkę" na końcu i mokrym wacikiem usuwam farfocle gromadzące się na igle.
 

Podobne wątki