• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

HUBET Wasyliszki S.A.

Zakład Produkcji Prefarykatów Betonowych Hubet w Wasyliszkach uruchamia produkcję betonowych elementów nawierzchni.

Technologia jest jeszcze w fazie dopracowywania, poniżej pierwsze testowe odlewy.
Na zdjęciu H0 - trylinka, krawężniki (drogowe, najazdowe oraz skośne). Każdy element jest odlany oddzielnie, płyty mają jedną stronę gładką, drugą lekko przecieraną dzięki czemu można ułożyć nawierzchnię o różnym stopniu zużycia.
Krawężniki mają typowy profil z ukośną scianą.
Barwione w masie, łatwe do malowania i wbrew pozorom do ułożenia - pokazany fragment to mniej niż kwadrans pracy.

Na zdjęciu widać też przymiarki do innych elementów - płyt chodnikowych 35x35, 50x50, koryta ściekowego kolebkowego i trójkątnego oraz trapezowego koryta skarpowego.

Ceny niebawem.

2015-04-10 06.43.24 copy 2.jpg

Kolor "betonu" jest zadowalający, powtarzalność odcieni akceptowalna ale jeszcze trochę zabawy z technologią zostało.
Dość trudno odpowietrza się elementy o tak małej grubości, ale odsetek bubli jest coraz mniejszy, choć w niektórych przypadkach dopiero zaczął zjazd ze stu procent.

Tymczasem wrzucam zdjęcie płyty Jomb z pierwszej partii, widać na niej trochę pęcherzyków choć oglądana gołym okiem wydaje się całkiem dobra. W zasadzie nie zakładam że uda się produkować wyłącznie idealne odlewy, zwłaszcza że takie żylety można sobie z lasera kupić. Na pewno będą tańsze, nie będą miały bąbelków ale też nie będą miały stożkowych otworów co bardzo je upiększa moim zdaniem :)

jomb_01.jpg

viator

Aktywny użytkownik
Oczywiście że wady dodają uroku! A ponieważ to jest płytka zrobiona z tego samego rodzaju tworzywa co oryginał (i gips, i beton to kruchy sztuczny kamień), to przypuszczam że nie tylko że wady produkcyjne wyglądać będą jak na prawdziwych płytkach, ale i inne uszkodzenia - można sobie będzie np. położyć taką płytkę nad małym "dołkiem" i naciskając z góry pokruszyć ją na drobne zanim szpachla czy wikol zwiąże - będzie to wyglądało jak prawdziwe zniszczenie takiej płytki, a elementy te często pękały jeśli pozwolono sobie na wjazd mocno obciążoną ciężarówką lub dużą maszyną budowlaną lub drogową na taką, w sumie lekką, nawierzchnię. W kartonie realistyczne spękanie betonu jest trudne do oddania a tu samo się zrobi.

W zasadzie nic nie przewiduję, bawię się frezarką, silikonem i gipsem i patrzę co z tego wychodzi :)
A chcesz takie? Mogę spróbować ale jest ciut problem - jak będą miały odlane podcięcia od dołu to od góry mogą wymagać szlifowania i nie będą miały żadnych otworów ani innych takich i trzebaby je sobie wydrapać ręcznie. Jeśli takie by Cię urządzały to mogę uwzględnić przy następnych igraszkach, tylko musiałbym wiedzieć pod jaki tor je projektować.

Płyty chodnikowe na razie jeszcze są pieśnią przyszłości. Póki co nie pomagają destylaty H2O ani ofiary z dziewic składane na stole wibracyjnym, możliwe że po prostu płytki o grubości 0.8mm są za cienkie.
Na zdjęciu placu betoniarni w porannym słońcu na pierwszym planie widać kącik Na_Razie_Niespełnionych_Ambicji.
2015-04-20 07.14.13 copy.jpg

Trylinkę można zamawiać. Na zdjęciu widać zawartość jednego zestawu (krawężniki są tylko jako ozdóbka).
Zestaw to ok. 420 płyt, w tym ok. 25 infuł i kilkanaście połówek. Jedne i drugie łatwo można wykonać samemu w razie potrzeby.
Ułożone na sucho w przypadkowy sposób - stąd niektóre są gładkie a inne chropowate. Po przyklejeniu można szlifować - odlew jest barwiony w masie.
Cena: 20,- za zestaw.
2015-04-20 07.14.34 copy.jpg

Płyty Jomb jakie są każdy widzi.
Jeden zestaw płyt zawiera 24 sztuki (na zdjęciu 16) i kosztuje 16,-
Są też płyty drugiego gatunku, po 20gr/szt, dostępne przy zakupie normalnych zestawów w ilości takiej jaka jest na składzie. Trzeba pytać.
2015-04-20 07.15.04 copy.jpg

Tutaj widać inne rzeczy których póki co w sprzedaży nie będzie. O chodnikach napisałem wyżej, natomiast ścieki drogowe i koryta skarpowe chyba uda się wrzucić do oferty wcześniej.
2015-04-20 07.15.22.jpg

Krawężniki również można zamawiać.
Nie są to stuprocentowe żylety, ale jak sobie popatrzyłem jak wyglądają gipsowe odlewy w 1:35 uznałem że jestem bliżej ideału niż myślałem.
Dostępne są dwa zestawy:
- krawężniki drogowe, pełnej wysokości (to te w zwartym szeregu z tyłu i na zdjęciu trylinki), 16,-/32 szt
- krawężniki skośne (2 lewe i 2 prawe) i najazdowe (8 szt), 6,-/zestaw.

Drugi gatunek - 10 gr/szt, dostępność jak przy płytach Jomb. Polecam na docinki np. na łukach - o ile w danej chwili coś będzie na składzie. Jak widać na zbiorczym zdjęciu odsetek bubli nie jest zbyt duży.
2015-04-20 07.15.44 copy.jpg

Jeśli ktoś będzie zainteresowany zapraszam na PW.

Za kilka dni udostępnię w taki czy inny sposób przedwojenne broszurki inż. Trylińskiego omawiające opatentowany przez niego wynalazek.

Zbyszek

Zajebistość roku
Chwalmy Pana, że dał nam Huberta i mu się chce. Alleluja!
Jaka jest grubość tej trylinki i ta trylinka za 20 jaką ma powierzchnię?
To, że jest to wynalazek z przedwojnia, to wiedziałem dosyć dawno, ale i tak wielu kojarzy się z głęboką komuną.

Płyty mają 1.8 mm wysokości. Zestaw jeśli dobrze policzyłem wystarczy do ułozenia nieco ponad 40 mkw w 1:1 czyli niecałe 60 cmkw w H0.
[DOUBLEPOST=1429531355,1429531051][/DOUBLEPOST]
To, że jest to wynalazek z przedwojnia, to wiedziałem dosyć dawno, ale i tak wielu kojarzy się z głęboką komuną.
Niewielu zostało takich którzy mogli to oglądać przed wojną...