• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Holt 75 Artillery Tractor (1:35)

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#1
Każdy ma jakiś model na którego czeka aż z zapowiedzi stanie się namacalnym faktem .
Tak było i w tym przypadku , tym bardziej że to kultowy traktor Wielkiej Wojny czyli to co lubię .
Do holowania wydłubie dla niego armatę 60 funtową taką jaka znajduje się w zbiorach MWP.
Zdobycz wojenne na bolszewikach ,sam zaś ciągnik też miał nasz epizod .
Były prawdopodobnie używane w Pierwszym Pułku Artylerii Najcięższej .
A z całą pewnością znajdowały się na stanie Centralnej Składnicy Samochodowej .
A jak jest z modelem , ano w dość obszernym pudełku parę ramek , i tu mój entuzjazm nieco opadł jak im się bliżej przyjrzałem .
Dużo nadlewek , a same detale nieco przypominają produkcje starego Airfixa , no ale cóż trochę szlifowania ,szpachlowania i myślę że będą z tego ludzie .
A potem zrobię wersje pochodne czyli Holta 120 i mniejszego 45.;)






 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#4
Aby Holt miał miał co ciągać nabyłem taką oto harmatkę .

Oczywiście będzie to konwersja na na taką .

Czyli 8-mio calówkę .
Lub na 6-cio calowego Mark XIX.

Obie armaty mają wiele cech wspólnych które pozwolą na dość prostą konwersję .
Na razie posklejałem główne elementy ,i teraz pozostaje docinanie szlifowanie bo łoże trochę inne nitowanie charakterystyczne tylko dla armat wcześniejszych .




Oczywiście lufa do kosza będzie inna tak jak koła i parę innych drobiazgów które trzeba dorobić .
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#5
Do obu armat wytoczyłem lufy , zamek będzie wymienny gdyż zamierzam obie wersje powielić .
Przy tej okazji wykonałem pierścienie do zabudowy na koła do armat oraz jaszcza .
Teraz czas na wykonanie szprych i w gumę ,co ułatwi i przyspieszy nieco budowę .

 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#6
No to idziemy dalej z robotami , koła do armaty wstępnie wykonane teraz potrzeba je obnitować i dać bieżnik .
Łoże armaty musiało zostać wydłużone i otrzymać nowe oblachowanie .
Wykonałem też jaszcz do armaty oraz koła w wersji stalowej oraz drewnianej .


 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#7
Trochę do przodu , choć to nie widać ale trochę musiałem podłubać aby ogarnąć to co producent spartolił .
Zeszło się też z uzyskaniem zgodnej z oryginałem samej bryły armaty .
Teraz można się zając drobiazgami ale bardzo istotnymi dla konstrukcji .





No i zaprzęg razem ,teraz wiadomo jaką podstawkę do tego zestawu mogę już przygotować .


Wesołych Świąt :)