• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Hobby na MTP 2015

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Daleko nie zajechałem, bo już na posterunku odgałęźnym miałem stój
S1.jpg


Posterunek jest kierowany przez LCS (lokalne centrum sterowania ruchem) w Czekanowie. Do tego miejsca jest obustronna samoczynna blokada liniowa, a dalej jazda na zapowiedzi telefoniczne. Przede mną Lubosina. Stacja jest w trakcie odbudowy i przywracania jej dawnej świetności. Odnowione zostały: elewacja i wnętrze budynków. Nie ma sygnalizacji więc wjazdy i wyjazdy odbywały się na rozkazy wydawane przez dyżurnego ruchu, do którego wszyscy w dyrekcji poznańskiej mówili „szef”.
Lubosina budynek stacyjny.jpg

Lubosina stacja od strony torów.jpg


Lubosina od str torów 2.jpg

Lubosina toalety.jpg

Lubosina rampa.jpg


Planowo przeprowadziłem wszystkie manewry i zgłosiłem gotowość do drogi powrotnej. Po zestawieniu składu jako jednoosobowa obsługa pociągu poszedłem do „szefa” zgłosić całe zestawienie i odebrać ostrzeżenia.

Lubosina manewry.jpg

Lubosina koniec manewrów.jpg


Pojawił się jednak konflikt. Zgodnie z procedurą mieliśmy zsynchronizować zegarki. I tu okazało się, że stara „cebula” szefa późni się prawie 5 minut, podczas gdy mój zegarek firmy Casio łączy się z zegarem atomowym w Niemczech i jest po prostu najdokładniejszy. Zasugerowałem aby to dyżurny dostosował zegarek do mojego. Pojawiła się ostrzejsza wymiana zdań. Gdy mi się wypsnęło, że to jest jakiś szczyt głupoty, chyba wkurzyłem dyżurnego ruchu, który wstał i jednym spojrzeniem wyjaśnił mi dlaczego wszyscy mówią o nim szef. Poczułem się malutki ale i tak postanowiłem nadrobić opóźnienie w drodze. „Sorki”. Nie będę zmuszał mojego zegarka do chodzenia wspak. Tym bardziej, że i tak przestawi się automatycznie chyba o 2 czy tam 1 w nocy.

Wróciłem zmęczony. Wszystko szło jak po grudzie - mam nadzieję, że jutro jakoś wszystko lepiej się ułoży.
Stacja powoli pustoszała. Poszedłem coś zjeść, a później skierowałem moje kroki do noclegowni. Oczywiście zegary w Czekanowie były zgodne z moim zegarkiem.

Czekanów głowica rozjazdowa.jpg


Aha! Mój plan na następny dzień to wstać wcześniej i zgłosić się do służby przy pociągu "międzydyrekcyjnym"
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Jak się później okaże sprawa jest nieco bardziej złożona. Niestety moje "zdolności literackie" :ostrozny: wyprowadzają Czytelników na manowce zamiast koncentrować uwagę na tym, co jest ważne. Ale to przecież dopiero moja piąta relacja - może się jeszcze wyrobię (no chyba, że MTP nie będą już więcej chciały nudnej makiety modułowej ;):)).
 

drab

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
Wracając do tematu sprzed dwóch stron - popularyzacji tego rodzaju modelarstwa i co się ludziom podoba.
Myślę, że bardzo interesującą formą jest prezentacja dioram (lub pojedyńczych segmentów, które później i tak mogą być łączone z innym w większa całość) w formie telewizora (akwarium, terrarium jak mówią inni zgryźliwie).
Pozatym w ten sposób można by prezentować półkowo segment z już ustandaryzowanym profilem przejściowym (LL250).

Ograniczona forma ułatwia się ludziom skupić na fragmencie, tak jak na obrazie, pociągi częściej jeżdżą.
Taka forma prezentacji, nie dość, że może bardziej przemawiać do ludzi (można ja traktować jako ozdobę mieszkania) to i zajmuje mniej miejsca.
Nie wielu z nas ma komfort rozłożenia i połączenie na stałe kliku modułów. A nowi, przyszli adepci myślą " a gdzie ja to wszystko umieszczę". Modele lądują na półkach bez żadnego tła.
Wbrew pozorom ten typ prezentacji według mnie promuje Leszek Lewiński.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Drugi dzień służby

Jednym z podstawowych obowiązków maszynisty jest zgłoszenie się na służbę wypoczętym i wyspanym. Moje pytanie jak to zrobić kiedy jest się w noclegowni, w której pokoje są co najmniej dwuosobowe? Dlatego w Popowowie Fabrycznym mamy hotel z małymi ale jednoosobowymi pokoikami z mikro łazienką. Mój współtowarzysz wygrał ze mną na przetrzymanie i ostatecznie nocowałem w kabinie B aktualnie mojej SU46. Lokomotywa jest u nas w delegacji. Lokomotywownia macierzysta to Olsztyn. Dbamy o nią jak możemy bo to jakby cudza własność. Praca przy niej daje satysfakcję - przyznaję, że miło jest prowadzić diesla z takim dużym zapasem mocy.

Ale do rzeczy. Można by zapytać jak śpiąc w śpiworze w lokomotywie mogłem się czuć wypoczęty? Ano mogłem. A to za sprawą widoku szopy o poranku, kiedy wszyscy szykują się do wyjazdu, pełni są wyczekiwania co przyniesie dzień...... - to daje wielki zastrzyk energii (w skrajnych przypadkach można nawet zrezygnować ze śniadania :) )

Poranek w szopie.jpg



Udało mi się zdobyć przydział na masowy pociąg towarowy. Plan pracy przewidywał zawiezienie wagonu ochronnego do Lubosiny, tam dołączenie go do składu cystern i zawiezienie tego wszystkiego do Chociczy. Tu cysterny miałem zostawić, a do Wnukowic miał je zabrać już ktoś inny. Ja natomiast miałem z bocznicy zabrać węglarki i zawieźć je na bocznicę „Błonie”. W dalszym planie był odpoczynek w Głuszycy. Wreszcie, pod koniec dnia, jakby było coś na hak, to miałem to zabrać. Jeśli nie, to jako luzak miałem wrócić do Czekanowa.

Manewry w Lubosinie odbyły się bez komplikacji. Kwestia czasu nie była poruszana, bo jechałem z kierownikiem.
Manewry w Lubosinie.jpg



W Chociczy przyjęto mnie na tor do Herbertowa ale to dlatego, że musiałem zabrać wspomniane węglarki. Od Chociczy miałem pilota i 40 na Haslerze. Wysiadł natomiast kierownik


Manewry w Chociczy.jpg



- Kłopotki – powiedział mój gość – bardzo je lubię.

Zabrzmiało to złowieszczo.
- Czyżbym na pokładzie gościł jakiegoś pechowca? - pomyślałem

Kłopotki peron.jpg



No oczywiście, chodziło o przystanek osobowy Kłopotki przecież wiedziałem, tylko na chwilę zapomniałem. Na peronie było sporo ludzi. Ktoś tam pokazywał mi abym jechał szybciej. Ktoś pantomimą sugerował mi, że zachowuję się jak ślimak.

Kłopotki stacja.jpg


Jeden pan ze złością tupał nogami.

Tupot nóg.jpg

Spłoniłem się. Musiałem utrzymywać 40 bo nie znałem linii (nie pytajcie czyja to wina – no nie Gawryluka tym razem) więc chyba trochę paraliżowałem ruch na tej magistralnej linii.

- Niestety. Właśnie zaczęli wycinkę starych sosen i cały urok tej małej stacyjki jest zagrożony - z żalem powiedział mój pilot - Co im przeszkadzało? Przecież nie znajdowały się w skrajni. Ile trzeba lat aby urosły do tych rozmiarów?

Wycinka w Kłopotkach 1.jpg

Wycinka w Kłopotkach 2.jpg


Mijając osiedle zbliżaliśmy się do Rutkowic
Kłopotki osiedle.jpg


W Rutkowicach dyżurny ruchu z nastawni pokazał mi tablicę: „zastosować skrócony rozkład jazdy” ale co ja mogłem. Wyrzucili mnie na dodatkowy.

- Musicie przepuścić ekspresy. Nieplanowy postój potrwa 45 minut - usłyszałem w radiotelefonie. Postanowiłem wyjść i wyprostować kości.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
na posterunku odgałęźnym miałem stój
Nie, żebym krytykował, bo widzę, że te dwa moduły pochodzą od róznych twórców, ale dla informacji: tu wyszedł układ, jaki w rzeczywistości nie powinien się zdarzyć: jadąc najpierw powinno się minąć semafor skierowany w stronę jadącego pociągu, a dopiero za nim tył semafora odwrotnego kierunku - tu wyszło odwrotnie.
Od Chociczy miałem pilota i 40 na Haslerze.
W obecności pilota, znającego szlak, nie ma ograniczenia prędkości do 40 km/h. To obowiązuje tylko gdy jedzie maszynista nieznający szlaku i nie ma pilota w kabinie.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
W obecności pilota, znającego szlak, nie ma ograniczenia prędkości do 40 km/h. To obowiązuje tylko gdy jedzie maszynista nieznający szlaku i nie ma pilota w kabinie.
Proszę o ociupinkę cierpliwości. Być może coś niecoś się wyjaśni na koniec. Postaram się skrócić ten mój "wypot" aby nie trzeba było zbyt długo czekać. Dziękuję za oczywiście słuszną uwagę :) .
 

muminek

Znany użytkownik
Reakcje
364 44 1
Michał twój jak to napisałeś "wypot" jak dla mnie to coś pięknego gdy go czytam czyje się jak bym się zmniejszył i jechał po makiecie pewnie załączone zdjęcia mają też w tym udział czekan na dalsze części
przy okazji jak już piszę to wytłumaczcie mi dlaczego hobby "kolejkowe" ma polegać na dawaniu możliwości widzowi dotykania lub bawienia się modelami ? koledzy od "resoraków" mają pochowane swoje cacka za szybą i nie dają ich dotykać czy też się bawić nimi widzą
aha mam taką propozycje by za rok przeprowadzać ankietę u zwiedzających i pytanie się ich co im się podobało a co nie może to raz na zawsze zakończyło by spory o za mało jeżdżących pociągów lub ich kolorów i dało punkt widzenia na to czy coś zmienić czy nie
trzeba też pamiętać że na MTP przychodzą ludzie z nudów np. w zeszłym roku prowadziłem swoją ty5 a tu nagle widzę mojego dobrego kumpla z ostrowa który od kilku lat mieszka w poznaniu gdy go zapytałem co tu robi odp. mi tak sobie przyszedłem zobaczyć
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
Kolego @muminek, nikt nie każe Ci dawać swojego taboru do zabawy widzom, czy też do dotykania przez oglądających. Napisałem tu swoje odczucia, bo naprawdę, przez większość czasu Wasze moduły stoją bez żadnego taboru, nie mówiąc już o poruszających się pociągach. A co do ankiety, to proponuję, żebyś taką przeprowadził to okaże się, czego oczekują odwiedzający.
A tak w ogóle to nie próbuj mnie obrażać, bo moje modele to nie, jak to nazwałeś "resoraki". Być może Twój tabor i Twoje modele kolei można zaliczyć do takiej kategorii.
 

muminek

Znany użytkownik
Reakcje
364 44 1
nie miałem na myśli słów konkretnej osoby bo o udostępnianiu modeli pisało więcej osób
co do ankiety to mi nie zależy by ją przeprowadzać ja nie narzekam że pociągi nie są wystarczająco kolorowe tak samo nie zależy mi na promowaniu za wszelką cenę modelarstwa kolejowej przez umniejszenie sobie zabawy nie po to zająłem się tym hobby
robię to bo to sprawia mi przyjemność a jazda po kilkuset metrowej makiecie według mnie to najlepsza zabawa
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
nie miałem na myśli słów konkretnej osoby bo o udostępnianiu modeli pisało więcej osób
co do ankiety to mi nie zależy by ją przeprowadzać ja nie narzekam że pociągi nie są wystarczająco kolorowe tak samo nie zależy mi na promowaniu za wszelką cenę modelarstwa kolejowej przez umniejszenie sobie zabawy nie po to zająłem się tym hobby
robię to bo to sprawia mi przyjemność a jazda po kilkuset metrowej makiecie według mnie to najlepsza zabawa
Zapewne masz kolego rację, zabawa jest przednia, tylko proszę, pisz po polsku i używaj znaków interpunkcyjnych, rozpoczynaj zdanie wielką literą. To naprawdę nie jest trudne, a ułatwia zdecydowanie zrozumienie Twojego tekstu.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.078 140 0
aha mam taką propozycje by za rok przeprowadzać ankietę u zwiedzających i pytanie się ich co im się podobało a co nie może to raz na zawsze zakończyło by spory o za mało jeżdżących pociągów lub ich kolorów i dało punkt widzenia na to czy coś zmienić czy nie
Ttakie ankiety były przeprowadzone dwukrotnie podczas Trybunałów Piotrkowskich.
O ile dobrze pamiętam, w pierwszej edycji zwyciężyła makieta poznańska, w drugiej z k=Klubu "Piętrusek"

Makiety wyglądały tak:
2014: http://forum.modelarstwo.info/attachments/trybunały-1-jpeg.208680/ z grubsza tak
http://forum.modelarstwo.info/threa...twa-kolejowego-2014.17835/page-11#post-349859

2015: http://forum.modelarstwo.info/attachments/ptmk-20-jpg.307169/

gdzie jest haczyk?
 

muminek

Znany użytkownik
Reakcje
364 44 1
Pisząc o ankiecie miałem na myśli to by sprawdzić w jakim celu przyszli widzowie i czego oczekiwali a co zobaczyli
i może raz na zawsze to rozwiązało by te kłótnie a to za mało pociągów a to za mało kolorowe itd
Ogólnie chodzi mi o to że są tu naciski aby modelarstwo kolejowe nie polegało na odwzorowaniu prawdziwej kolei tylko robienie właśnie tak jak na zdjęciu które wstawił Misiek z 2015r (oczywiście nie ma tu niczego złego na myśli)
Trzeba pamiętać że to rodzice albo zachęcają dzieci to tego hobby albo nie bo to oni kupują pierwsze modele dzieciom
W dzisiejszych czasach w internecie są tysiące filmów z modelami czy prawdziwą koleją w telewizji dla dzieci bajki takie jak tomek czy stacyjkowo jest też prawdziwa kolej to od nich zaczyna się fascynacja koleją u dzieci a tu piszecie tak jak by wszystkie dzieci z polski przyjechały na hobby i trzeba im pokazać jak najwięcej pociągów bo mogą się tym zainteresować, a nie każdego rodzica stać żeby kupić zestaw startowy za 700-1000zl który szybko się znudzi dziecku bo ile można jeździć w kółko tym samym składem
Modelarstwem kolejowym można się zająć na poważnie dopiero gdy się samemu zarabia bo jest po prostu kurewsko drogie ale o tym chyba nikt nie myśli chcąc na siłę zachęcić dzieci do tego hobby
Co do mojej pisowni to mam dysleksje i dysortografię piszę jak umiem w tym przypadku źle może zatrudnię żonę do przelewania moich myśli na forum tak by wam się lepiej czytało
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Ogólnie chodzi mi o to że są tu naciski aby modelarstwo kolejowe nie polegało na odwzorowaniu prawdziwej kolei tylko robienie właśnie tak jak na zdjęciu które wstawił Misiek z 2015r (oczywiście nie ma tu niczego złego na myśli)
Co do mojej pisowni to mam dysleksje i dysortografię piszę jak umiem w tym przypadku źle może zatrudnię żonę do przelewania moich myśli na forum tak by wam się lepiej czytało
Nikt nie wywiera na nikogo nacisków, to co pokazał Misiek, to zwykłe torciki bez wodotrysków, Ks.Janusz Grygier pokazał jak na niewielkiej przestrzeni można prowadzić nieustanny ruch i zaciekawić publiczność, można budować wypasione makiety i prowadzić na nich "odpustowy" ruch, sprawiając że i wilk syty (publiczność) i owca cała (czyli my).
Powtarzam po raz enty do masturbacji mentalnej są imprezy zamknięte.

(xxx)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Imprezy 18
K
Imprezy 2
Imprezy 304
Imprezy 37
A
Imprezy 12

Podobne wątki