• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

HOBBY 2011 - dyskusja

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Paulinowo to stacja trochę amerykańska. Topeka narzekał, że nie było akcentów amerykańskich, a tu bardzo proszę – typowy układ – same rozjazdy, bez semaforów, z jazdą, mijaniem się pociągów i oblotem składów na radio (albo train monitor). Paulinowo było obsługiwane przez p.odg. Wesoła i pracujące tam dyżurne ruchu wielkiej urody (był tez dyżurny ruchu ale niezręcznie mi pisać o Jego urodzie). W Paulinowie był też magazyn. Zwiedziłem cały plac. Wyglądał na albo już opustoszały, albo dopiero czekający na czasy świetności. Niestety bez własnej bocznicy, no ale chociaż przy torach. Nagle czas się cofnął. Na stacji „Słoneczna” stał najprawdziwszy SAN, warszawa 223 (górnozaworowa), a ludu w ubraniach z III epoki - tłum. Star M20, Nysa „erka” z czeskim kogutem (pierwszym w Polsce który nie robił Eee-Ooo-Eee-Ooo-Eee-Ooo tylko Łi-u, Łi-u, Łi-u). Stałem tak z gęba otwartą. W moim rodzinnym „Białym”, gdzie wszystko nowe przychodziło najpóźniej, takie samochody dobrze pamiętam z mojej młodości. No i popłynęła łezka. Połaziłem trochę po placu ładunkowym i na skróty poszedłem do Wagowa. Głodny jak wilk wyprosiłem od gospodyni kilka warzyw. Między Wagowem a Zwolakówkiem trwa budowa osiedla. Kasę wyłożyli chyba mieszkańcy Wagowa, bo przyszłe domy oddzielone są od Zwolakówka rzeką. W Zwolakówku tłumy na peronie i niestety wszyscy jadą do Ostrowa i Tych. Czuję się jak śledź w puszce. W Ostrowiu nie ma peronu więc z Tych idę na piechotę. Zwiedzam fabrykę, a następnie lokomotywownię. Manewry obsługuje nie ostrowska księżniczka lecz SU46 – pewnie za duże zapasy oleju napędowego i trzeba trochę zużyć (ale skoro tak, to czemu nie gagar – ten to by popił, a i niebo zaczernił swoim wydechem). Chodzę po torach a tu jakiś pan z wózkiem krzyczy do mnie: Zjeżdżaj stąd młody. Mówię mu, że „Młody” to akurat go zatrudnił, więc niech szacunek okaże. Dalej już nie dyskutuję bo widzę, że woła kolegów. Wybiegłem na ulicę i trafiam na wąski tor. Tu atmosfera bardzo miła. Zatrzymania na foto stopy, klimatyczne: wiata i przejazd kolejowy. Aż żal, że to już koniec.
PS W każdym module, taborze widać serce budowniczego. To jest skarb, przy którym trzeba przystanąć aby go dostrzec. I o to także chodzi w wielkiej makiecie modułowej, nie tylko o mknące pociągi.
 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
I dalej
 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Przykro mi z powodu jakości zdjęć i zrozumiem jak zostaną one wywalone na jakiś wątek oboczny. Tak bardzo chciałem sie podzielić wrażeniami. Właściwie moja chęć obrony makiety modułowej H0 stała się przyczyną nieporozumienia. Swoimi pełnymi emocji słowami, kilka postów wcześniej zraniłem Kolegów z makiety TT. Jeszcze raz czytałem co tam napisałem i nie ma szans - rzeczywiście napisałem dwuznaczny tekst i nie wykręcę się z intepretacji jaką przedstawił mi Kolega z TT. Napisałem tam, że makieta TT (ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem) nie była (w domyśle) takim elitarnym dziełem jak makieta H0. Przepraszam, że tak wyszło! Nie mam śmiałości poddawać w wątpliwość kunszt i umiejętności Modelarzy tej dużo trudniejszej skali. Chodziło mi wyłącznie o to, że na makiecie H0 staralśmy się wręcz fanatycznie przestrzegać zasad prowadzenia pociągów obowiązujących na dużej kolei. Miałem na myśli przede wszystkim urządzenia srk oraz dbałość o rozpędzanie i hamowanie adekwatne do skali. To "itd" dotyczyło również obecności dwóch składów na szlaku i jazdy "na widoczność". Nie wiem czy brzmię przekonywująco, mam nadzieję, że tak. Niech świadczy tym cała dyskusja w której podkreślano, że tłum był tam gdzie coś się działo na torach, ja zaś zachęcałem i zachęcam do zgłębiania tajników makiety i zasad jej funkcjonowania. Zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby zmniejszyć natężenie ruchu na makiecie TT tłumy pewnie także byłyby mniejsze, gdyż wydaje mi się, że ludzie nie chcą dostrzegać tego serca, które wkłada w swoją pracę modelarz, że łatwiejsze jest patrzenie z odległości na pędzące składy. To jest jedyna myśl jak mną kierowała. To, że w ogóle odniosłem się do makiety TT wynikało zaś z tego, że dana została jako przykład do naśladowania, tymczasem ja uważam (i jest to tylko głos w dyskusji), że realizm prowadzenia pociągów jest wartością samą w sobie. Jeszcze raz podkreślam, że nie wyobrażam sobie abym miał oceniać czyjś kunszt i umiejętności. Osoby które poczuły się dotknięte moją wypowiedzią bardzo przepraszam.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
bstok70, myślę iż w środowisku "kolejolubów" modułowo-modelowych, takie Twoje "zakręcenie" jest rzeczą jak najbardziej pozytywną.
Uważam, że takie podejście do tematu jak Twoje, jest pięknem tego hobby.

Niestety poza "naszym" środowiskiem z trudem szukać akceptacji miłości do "kolejek" wśród obcych, a nawet i rodziny (na pewno wielu z Was dobrze wie o czym piszę). Ale jak mi ktoś kiedyś powiedział: bardziej wartościowym jest ten człowiek, który ma swoje hobby, swoją pasję którą kocha. Taki człowiek jest też inteligentniejszy, niż osoba nie mająca żadnych zainteresowań.

Parę dni temu w Poznaniu zobaczyłem takich pozytywnie "zakręconych" ludzi. I to jest piękne.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.073 140 0
CoCu napisał(a):
bstok70, myślę iż w środowisku "kolejolubów" modułowo-modelowych, takie Twoje "zakręcenie" jest rzeczą jak najbardziej pozytywną.
Uważam, że takie podejście do tematu jak Twoje, jest pięknem tego hobby.
Zgadzam sie z przedpiścą.
Czekałem na tę relację.
Niby byłem w Poznaniu, ale jakoś tak zbrakło czasu żeby przejść wzdłuż całej makiety, zarówno H0 i TT - ta relacja pozwoliła mi obejrzeć to co straciłem, łażąc po jakiś sklepach ;)
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
jedno do czego się należny przyczepić lub pochylić nad tematem to oświetlenie,
nie wiem czy oświetlenie centralne hali jest konieczne ?? ,czy nie było by lepsze oświetlenie lokalne dla makiet ,sklepów, co oczywiście poprawiło by w sposób oczywisty prezentacje makiet i dało by lepsze foty technicznie.
Po za tym ,,impra'' modelarska fajna, żal wspomnieć , ze kiedyś były takie w Łodzi...........podobnie jak życie i handel w śródmieściu, komu to przeszkadzało?
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
A ja chciałem pogratulować Mistrzowi!

No i niestety praca wymusiła, że nie mogłem się pojawić na dłużej przy makiecie. Praktycznie, to wogóle przy niej nie byłem. Czego szczerze żałuję. Naszczęście Koledzy mnie czasem odwiedzali.
Odnośnie stoiska Pana Leszka, to powiem, że coś w tym jest, że trafia w 10-tkę. Absolutnie tu nie ujmuję pracy włożonej w makietę modułową H0, ale powtórzę za innymi, że jest to temat do przemyśleń. Na targi ludzie przychodzą oglądać kolejki i nic tego nie zmieni.
 
Reakcje
1.731 13 0
I tak oto, po takiej cudownej i wciągającej lekturze ogłaszam, że Nasz Kolega - bstok70, został niekwestionowanym Mistrzem Pióra naszego Forum :p .

Impreza została opisana tak ,że nie dość ,że od razu chce się to przeżyć jeszcze raz, to modelarstwo modułowe nabrało konkretnego, mega realistycznego wymiaru, który mam nadzieję, po przeczytaniu obłędnych esejów Kolegi bstok70, każdy doceni i zainspirowany ruszy z zapałem do budowania nowych modułów dostarczających następnych, obłędnych doznań na przyszłorocznych Targach Modelarskich :D
.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Cześć :D . Dziekuję za miłe słowa, ale odbieram je jako kolejny kredyt (kurczę kiedy ja je wszystkie spłacę?). Mam nadzieję, że wszyscy patrzymy na to z przymrużeniem oka i nikt się nie obraża. Zaś co do Mistrza Pióra (tego kredytu to jednak nie wezmę - nie starczy mi życia do jego zwrotu) to chyba mam zbyt dużo problemów z odmianą słowa Ostrów. Jedyne usprawiedliwienie dla tego tworu językowego, który stworzyłem to fakt, że ostrów - wyspa jest rodzają żeńskiego i np na Mazowszu występuje jako Ostrów Mazowiecka, z drugiej strony jest Ostrów Wielkopolski, we Wrocku Ostrów Tumski. Carramba! Może więc te rozbieżności mnie usprawiedliwią że napisałem o Ostrowiu wplatając w tę nazwę trochę rodzaju męskiego i żeńskiego :? . Sorki ale w moim mózgu były to przebiegi sprzeczne więc ów "mózgotwór" wypuściłem na sygnał zastępczy no i wypadek gotowy 8)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Tu jest forum kolejowe a po kredyt to do banku. :D Twój opis modułów jest po prostu wspaniały,niezależnie od tego jakiej "pci" jest Ostrów,czytając go czułem się jak bym tam był,doskonale uzupełnienie fotek które wcale nie były złej jakości.I potwierdzam Jesteś niekwestionowanym Mistrzem Pióra tego Forum. :)
 

Podobne wątki