• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

HOBBY 18-19.10.2008 - Poznań

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
Modzikowski napisał(a):
2/ Jakich profili używa "środowisko Krakowskie" oraz pozostałe osoby które budują moduły 2-torowe ?
Ja swoją dwutorówkę zrobiłem na 2M (LL'owskich), Łodziacy myślę też robią na 2M i Krzysiak Gaweł też ma chyba już z 5metrów dwutorówki na 2M i Dominik z Robertem mają piękny łuk R=5000 też na 2M, ale z wyjątkiem tego rowu odwadniającego o którym była mowa to 2M są kompatybilne z fremo.

Bardzo się cieszę "Młody" że planujesz przejścióweczkę :D , zawsze będzie wiecej możliwości.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
Kurcze, ale jesteście Panowie czujni! Dziękuję za pierwsze informacje. Temat wywołany z prostej przyczyny. Skoro padła propozycja "łączenia" - chciałbym wiedzieć co zastosować, aby było uniwersalne. Chciałbym uniknąć kolejnego "zaszufladkowania" i skaznia ciągle na to samo. Jednak z Waszych wypowiedzi wynika, że łatwe to to nie będzie.

Sugestia Hugwy wykonania profili HOe w/g FREMO - wydaje się, że ma przyszłość. Skoro nie ma opracowanej "naszej" normy, to po kiego diabła ją opracowywać, żeby znowu różniła się od tej Fremowskiej (kolejne mieszanie).

Z linią 2-torową - już tak prosto nie jest. Z tego co napisaliście wynika, że co środowisko - to inne profile. I bądź tu mądry - co wybrać ? Na co by się człowiek nie zdecydował - nie "uszczęśliwi" wszystkich.
Temat do dyskusji.

Dekodery stosowane w lokach N-ki, domyślam się, że są zdecydowanie mniejsze od HO ? Czy cena też? ;) Myślę, że doradzicie które najlepsze - no ale z tym aż tak bardzo się nie pali.

Dzięki raz jeszcze za sugestie. Myślę, że jeszcze nie raz będę pytał.
Pozdrawiam.
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
Młodzikowski napisał(a):
Z linią 2-torową - już tak prosto nie jest. Z tego co napisaliście wynika, że co środowisko - to inne profile. I bądź tu mądry - co wybrać ? Na co by się człowiek nie zdecydował - nie "uszczęśliwi" wszystkich.
Myślę że tu akurat łatwo jest, zrób 2M (lub fremo bo to jeden pies) będzie kompatybilne z całą europą i większością (chyba) z nas.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.080 140 0
hugwa napisał(a):
Młodzikowski napisał(a):
Z tego co napisaliście wynika, że co środowisko - to inne profile
A co Ci przeszkadza czy na styku będzie rów czy nie? Przeca Ty nawet modelarz nie jesteś...
tia....

może zrób jedną przejściówkę na LL a drugą na FREMo ;-)
wtedy zadowolicz jednych i drugich ;-)

ceny dekoderów - popatrz w google :)
albo nie, piateczek jest... łaskawy bedę :)
DcX, ZIMO ok. 35E (Zimo pojawił sie na allegro)
Uhlenbrock - 25E
amerykański TCS M1 - dostepny na allegro - ok. 100zl
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
Przeca Ty nawet modelarz nie jesteś...
Święte słowa :D No, ale na "jarmarku dla gawiedzi" raczej to nie ma znaczenia.

ceny dekoderów - popatrz w google
albo nie, piateczek jest... łaskawy bedę
I za to Cię lubię :D Ceny w "normie", wielkiej różnicy w stosunku do HO nie ma. Pozostanie problem który wybrać. W sumie mam dwa loki, z czego tylko jedna ma gniazdo (w dodatku jakieś inne, chyba 6 pinowe w jednym "rządku" ;) )

W/g Waszych sugestii, najbardziej "uniwersalnym" profilem byłby 2M. Z tego co pisze kol.Pado, nawet "Kraków" nosi się z zamiarem zastosowania wspomnianego profilu. Skoro w dodatku, nie różni się zbytnio od Fremowskich (z wyjątkiem tych rowów) to chyba nie ma nad czym się zastanawiać. Kol. Hugwa wspomniał o kabelkach - w końcu można zastosować doraźne rozwiązania, wzorem zaprzyjaźnionej N-ki z niezbyt odległej przeszłości ;)
Myślę, że połączenie elektryki będzie można wykonać w jakiś "uproszczony", uniwersalny sposób.

Jest też możliwe zastosowanie rozwiązania "uniwersalnego" - sugerowanego przez kol.Miśka

A teraz proszę mi powiedzieć - czy istnieje możliwość zakupu gotowego profilu przejściowego 2M ?
"Rżnięcie" dechy w domowych warunkach, raczej nie zapewni tej dokładności co laser. Chętnie bym takowy zakupił.

Dzięki za odzew.
Na koniec muszę się podzielić "świeżymi" wiadomościami. Mam nadzieję, że przez to głowy mi nie urwie :D Rozmawiałem z Nemo i powiem, że mnie zaskoczył. Buduje już pierwsze moduły od strony wąskiego toru i linii jednotorowej. Tak więc za rok w Poznaniu - będzie nas już dwóch.
Pozdrawiam.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
Dziękuję wszystkim za porady i pomoc. Zwróciłem się o nią zaledwie dwa dni temu, a już dzisiaj "problem" się rozwiązał.

Wąskotorówka awansuje do "cyfry". Jakie dekodery zamontuję okaże się po rozebraniu loków. Podam ile miejsca we wspomnianych lokach jest - i zdam się na "łaskę" N-kowców w doborze odpowiednich.

Moduł przejściowy jednotorowy z torem HOe buduje Nemo. Zdecydował się wykonać dodatkowo szlak wąskotorowy (z pewnością uwzględni Leśmierz). Na wspólnym module HO/HOe jednotorową linię HO zakończy proflem znormalizowanym (jakim?).
Mam nadzieję, że odezwie się młody człowiek, budujący wąski tor z którym miałem przyjemność rozmawiać w Poznaniu (deklarował chęć połączenia), a nazwiska nie zapamiętałem :oops:

Sam zaś wykonam wąski moduł przejściowy na linię 2-torową zakończoną profilem 2M (od strony głowicy stacyjnej). Trochę będzie to głupio wyglądało, ale na imprezy wystawowe powinno zupełnie wystarczyć. Najważniejsze, żeby śmigały pociągi.

Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się chętny do przyłączenia ;)
Jedyną, nie uzgodnioną kwestią pozostaje podłączenie elektryki dodatkowych modułów i ewentualnej zmiany zasilania do "cyfry". Rocowski zestaw pewnie "zdechnie". Ale do imprezy pozostał jeszcze rok - stąd mój optymizm, że i to da się dogadać.

Bardzo się cieszę "Młody" że planujesz przejścióweczkę , zawsze będzie wiecej możliwości
Sello, dzięki - zobaczymy czy znajdą się osoby chętne do połączenia z "cyrkiem" ;)

Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
Młodzikowski napisał(a):
czy istnieje możliwość zakupu gotowego profilu przejściowego 2M ?
NEMO takie wypala
Młodzikowski napisał(a):
podłączenie elektryki dodatkowych modułów
To jest akurat bardzo proste - albo zrobisz podłączenie za pomocą złącz XLR i ewentualne kable przejściowe na bananki albo na odwrót. Na modułach ŁKMK zastosowano rozwiązanie pośrednie - kostka do której łaczy się odpowiednią przejśćiówkę. Praktyczne chociaż ja nie lubię skręcania śrubek co imprezę ;)
Młodzikowski napisał(a):
ewentualnej zmiany zasilania do "cyfry".
Boster by się zdał jakiś, bo duży ten Twój "cyrk" No i ze dwa boxy do tego... Ale bądź pewny, że na początek znajda się chętni co pożyczą...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.080 140 0
Młodzikowski napisał(a):
Wąskotorówka awansuje do "cyfry".
i gitnie ;-)
Młodzikowski napisał(a):
Jakie dekodery zamontuję okaże się po rozebraniu loków. Podam ile miejsca we wspomnianych lokach jest - i zdam się na "łaskę" N-kowców w doborze odpowiednich.
wiygN poleca ZIMO i to jest teraz "trendi" dekoder.
Miejsce.... eNkowe dekodery mają zazwyczaj, cirkaabałt. 13-14mm długości, 9mm szerokości, ze 2-3mm grubości
wtyczka troszkę zajmuje, kabelki do lutowania, insza inszość
no i na pewno nie będziesz miał mniej miejsca niż TU ;-)
 
K

Kpt.Nemo

Gość
Panowie podchodzimy do sprawy połączenia na chłodno, bez emocji, siły swe znając deklaracji w pustkę nie rzucając.

Po pierwsze-robię przejściowkę z lewej strony z wyjściem na wprost profilem LL250, a na lewo patrząc w stronę wyjścia pod kątem 45 gradusów z profilem jaki mi się wyciął bo tu będzie wychodzić wąski tor, do tego dorabiam mały łuk i trzy moduły szlakowe każdy o szerokości 300 mm(takie wąskie z myślą o ewentualnym transporcie w pociągu, choć mam nadzieję że się załapię na krzywy ryj).
Każdy z nich będzie zakończony profilem podobnym do fremo, lub takim samym to się zobaczy, będą jednak wyskokości makiety Krzysia bo się wtedy ładnie układają na stojaczkach, bez nóżek.
Jeśli Maslo(Mateusz K.) zdecyduje się połączyć, jeśli uda mi się namówić naszego dawnego kolegę(klubowego) Roberta W. to będzie kilka metrów szlaku i mała stacyjka.
O polączeniu z Leśmierzem raczej trzeba zapomnieć ponieważ:
-trochę jest zciorchany
-trochę jest niepodłączony
-trochę nie działa
-w najbliższym czasie biorąc pod uwagę oszałamiające tłumy, chętnych do pracy w klubie, pozostanie tylko statycznym magazynem taboru.

Realne możliwości a nie fantasmagorie.

To wąski tor a szeroki, Krzysiek machnie przejściówkę z "cyrku" (dziwne ale to nadęciuchy bardziej od PMM na "klałnów" mi wyglądały, na dwa tory z profilem 2M od mię dostanym.

Sello ma szlak, ktoś jeszcze też, chłopacy mają szufladę, bardzo mile widziani krakowiacy, dogadamy się i niech publika się cieszy a my z nią, a wieczorem............. dezyfekcja gardeł aż do świtu.

Moim skromnym zdaniem niemodelarza jest ważne aby:

-segmenty jednak powinny być wykończone, gołe dechy to brak szacunku(podobnie jak pijana załoga) dla gawiedzi i kolegów.
-muszą być połączone w sposób logiczny(złe określenie) jak nie powonno być, każdy kto był w P mógł zobaczyć na TT płaski z górką nasyp z przekopem, nie panowie tak być nie może.
-tabor w epoce jakiej kto chce, ale składy niech będą konsekwentne, o co chodzi każdy w miarę bystry wie
-rozkład jakiś może być, ale bez zesrywania, musi jeździć bo ruch to namiastka życia.


I pamiętajcie decydując się na taki sposób prezentacji narażamy się na wyklęcie przez miszczów, w najlepszym razie na ostracyzm, w zasadzie mnie to wali, bo i tak jestem niemodelarz jak określił to jeden oszołom z mało bujną czupryną.

d*** (przepraszam, ma to dodać dramatyzmu wypowiedzi) w troki i do roboty, bo szczekać to każdy potrafi, zobaczymy kto potrafi pracować.

Pa.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.080 140 0
Kpt.Nemo napisał(a):
mały łuk i trzy moduły szlakowe każdy o szerokości 300 mm
czy moduły te będą miały długość określoną jakąś "normą", czy "siatką modularną" (błeeee)

i jak wygląda ten wąski profil "który się wyciął" ?
może całkiem porzypadkiem wyszły z tego podwaliny pod Polską Normę Wąskotorową?
 
K

Kpt.Nemo

Gość
Misiek napisał(a):
Kpt.Nemo napisał(a):
mały łuk i trzy moduły szlakowe każdy o szerokości 300 mm
czy moduły te będą miały długość określoną jakąś "normą", czy "siatką modularną" (błeeee)

i jak wygląda ten wąski profil "który się wyciął" ?
może całkiem porzypadkiem wyszły z tego podwaliny pod Polską Normę Wąskotorową?

Długość i "siatka" zależną od mojego widzimisię jest.
Ale mam chwilę czasu więc zastanowię się.
Co do normy, ambicji do takiej tworzenia u mnie brak.

Może zamieszczę rysunek owego, ale to po niedzieli.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
bo i tak jestem niemodelarz
Nemo, to jest nas dwóch :D

no i na pewno nie będziesz miał mniej miejsca niż TU
Jak to się dobrze składa. Jak sobie nie poradzę, będę wiedział do kogo wysłać :D
W jednym loku też będzie trzeba wywalić wtyczkę i lutować.

na dwa tory z profilem 2M od mię dostanym.
Ekstra!
Wychodzi więc na to, że mam dwa profile jednotorowe o szer.50 cm. na pozbyciu. Swego czasu dostałem je od Nemo. Chętnie je odstąpię. Kasy nie chcę, bo sam otrzymałem je za darmo (jedynie, ewentualne koszty przesyłki).

Pozdrawiam.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.080 140 0
Młodzikowski napisał(a):
Długość i "siatka" zależną od mojego widzimisię jest.
i to jest słuszna koncepcja!
Jak to się dobrze składa. Jak sobie nie poradzę, będę wiedział do kogo wysłać
W jednym loku też będzie trzeba wywalić wtyczkę i lutować.
a nie ma sprawy, wyślkij coś wąkiego - polutuję, pogrzebię, to może się dołączę z czymś wg własnego "widzimisię" ;-)
 

Podobne wątki