• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Historyczne fotografie - I epoka

ash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć,

Dawno, dawno temu i w odległym forum publikowałem kiedyś zeskanowane fotografie z mojego rodzinnego archiwum. Dzisiaj prezentuję kilka zdjęć z archiwum mojego Kolegi - a że Kolega sporo ode mnie jest starszy, to i zdjęcia bardziej historyczne.
Może ktoś rozpoznaje dworce i lokomotywy? Nie znam się kompletnie na tym okresie. Mogę podpowiedzieć, że Kolega i jego rodzina pochodzą spod Warszawy (więc zdjęcia pewnie też).









(kliku kliku na obrazki)
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Przede wszystkim wielkie podziękowania za wstawienie zdjęć!

Wszystkie przedstawiają koleje rosyjskie, choć możliwe, że z terenów które po 1918 roku utworzyły Rzeczpospolitą.

Cokolwiek powiedzieć mogę jedynie o pierwszym zdjęciu: przedstawia parowóz Ow (Ob w oryginale) Wyposażony jest -wg mnie- w pomysłową formę izolacji rur zasilających ( jedyne co przychodzi mi do głowy widząc taki wynalazek :D )
 

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#3
Witam! Bardzo ciekawe i niezwykle interesujące zdjęcia. Rzeczywiście przedstawiają czasy carskiej Rosji, kiedy tabor oraz torowiska były szerokie- rosyjskie.
Rosyjski parowóz szeroki serii "O" był produkowany masowo od 1897 roku. Na 5 zdjęciu jest napis na budynku stacji. Czy możesz dać zbliżenie tego napisu?
Pozdrawiam.
 

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#4
Przypuszczam, że zdjęcie 2 przedstawia Dworzec Brzeski, zbudowany w 1866 roku (Warszawa Wschodnia-osobowa). Nie został zniszczony w 1915 roku przez cofających się Rosjan.
 
OP
OP
ash

ash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Cieszę się, że Wam się podobają. Niestety nie znam żadnych konkretów dotyczących tych zdjęć - ani kiedy zostały wykonane, ani przez kogo, ani gdzie dokładnie.
Załączam powiększenie tablicy na budynku, ale wątpię, żeby to pomogło - próbowałem odczytać napis używając silnej lupy, ale jest nieczytelny. Odbitka jest bardzo małego formatu, a oryginalny materiał światłoczuły zaginął dawno temu.
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#7
ash napisał(a):
Cieszę się, że Wam się podobają. Niestety nie znam żadnych konkretów dotyczących tych zdjęć - ani kiedy zostały wykonane, ani przez kogo, ani gdzie dokładnie.
Załączam powiększenie tablicy na budynku, ale wątpię, żeby to pomogło - próbowałem odczytać napis używając silnej lupy, ale jest nieczytelny. Odbitka jest bardzo małego formatu, a oryginalny materiał światłoczuły zaginął dawno temu.
Pewnie napis jest cyrylicą, więc tym trudniej będzie się dowiedzieć.
 

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
#8
Witam!
W internecie znalazłem informację o książce-albumie "Kolej żelazana Warszawsko-Terespolska". Pozycja ta ukazała sie w 2009 roku.
Dziękuję za zamieszczenia zbiżenia na napis, ale to nic nie dało. Może jest to stacja Mrozy, ale napisana cyrylicą?
Z dużym prawdopodobieństwem moża wydatować te zdjęcia > 1910-1914.
Proszę ;) o dalsze tak interesujące zdjęcia.
Pozdrawiam.
 

Podobne wątki