• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm H0m na spotkaniach i w domu.

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Cześć

Pomysł jest taki:
Etap 1: odcinek prosty, 1 skrzynka
Etap 2: odcinek prosty - taka sama skrzynka jak powyżej
Etap 3: 2x łuk 180 stopni - R500, za ciasny na oficjalne spotkania.
Etap 4: Przystanek osobowy, bez zwrotnic, 2 skrzynki takie jak 1 i 2. Opcjonalnie kolejny kawałek szlaku, tyle że dwa razy dłuższy.
Etap 5: Stacja na 4 skrzynki.

Wszystko jednotorowe, materiał torowy: Tillig TT, bo ma betonowe podkłady. Długość jednej skrzynki - 80cm. Profil czołowy - waham się pomiędzy M97 a para-N92, ale dociętymi do 300mm szerokości. Sieć trakcyjna - (chyba) bez, norma FREMO zakazuje.

Pytanie, czy wąskotorowcy na spotkaniach wpuszczą mnie z Japonią (i ze sprzęgami Janneya), bo jeśli nie, to nie mam się do kogo podłączać.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#2
I tak się raczej nie połączysz bo większość makiet istniejących, jeśli nie wszystkie, to H0e czyli 750 mm w oryginale, a gdyby jednak, to ortodoksi
Cię nie wpuszczą, zwłaszcza z wąskim torem pod drutem.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#5
Kolega Dobrzyn Ci odpowiedział, nie ma mi znanej makiety w wielkości H0m i już chyba że ktoś chowa ją w piwnicy, ale to na jedno wychodzi.
Ja się wybiera taką wielkość zostaje się outsiderem i nie ma co płakać, takie są realia w tej chwili, a wszystko może się zmienić, może Kolega DAromoaro, kiedyś cośtam wspominał, dwóch to już grupa.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#11
Japonia używa rozstawu 762mm na wąskotorówkach i 1067mm na głównej sieci kolejowej. W japońskie H0e się nie pcham.

A za granicą? Przecież z Czechami i Niemcami też się łączymy modułami.
Tak a gdzie?
Oczywiście że się łączymy np.: Fremo ale w H0e, nie H0m i raczej Japonia nie pasuje do naszych klimatów. Jednak odtwarzamy pewne scenariusze. Ale za H0e nie będę się wypowiadał, mam tego za mało.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#12
Japonia sraponia, ciągle w kółko, jedź se do nich i się łącz, jak jesteś tu to śpiewasz tak ja gra większość, niereformowalny jesteś, masz makietę że się chcesz łączyć, tak ją zbudujesz jak ja się portugalskiego nauczę, zapisuję się na kurs od :niepewny:trzydziestu lat.
Pokazałeś na razie kilka nieudolnie pociętych zapałek, a ambicje masz jak Mont Everest.
Przypominasz swoją namolnością Brajanka który rzuca się na podłogę w markecie bo mu Karyna nie chce dać swoje srajfona do grania.
Ty pełnoletni jesteś, czy Cię PMM nasłał.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#13
Sam znam ludzi, którzy budują makietę modułową, czy segmentową, w H0m, ale to z kolei wąskotorówka szwajcarska. Ja kiedyś miałem małą stację w H0m przestawiającą fikcyjną stację we wschodnich Niemczech, ale to wszystko nie bardzo nadaje się do łączenia z makietą w stylu japońskim. Trudno chyba będzie koledze @Jaco3011 znaleźć w Polsce drugą makietę kolei japońskich w skali 1:87.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#14
Ja zaproponuję koledze proste rozwiązanie. Zbudować sobie ładny mały tort w H0m. Japonia, analog, 100 x 60 cm i relacja na forum. To będzie też świetny sprawdzian przed poważniejszymi projektami.

Jeśli imprezy to najlepiej PKP H0 V epoka, takich imprez w roku jest zdaje się ponad 20. Są normy Fremo tu na forum. Jeśli koniecznie wąski tor to zdecydowanie polski tabor w H0e.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#16
Proszę bardzo, projekty skrzynki 30x60cm. Wycinać ze sklejki 12mm, za wyjątkiem podtorza i żebra - te ze sklejki 4mm. Wszystkiego po dwie sztuki, oprócz żebra (1 sztuka) i wzmocnienia na róg - 4 sztuki.

Czoło ma otwory przy założeniu, że od podtorza do główki szyny jest 4mm, więc powstała też wersja bez otworów.
 

Załączniki

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#17
Jaco, przepraszam..., napiszesz,że się czepiam ale nie każdy gania w dwg lub dxf na tym forum. Jakbyś dał radę zapisać plik u siebie jako jakiś JPG lub coś takiego i ponownie załadować na forum. Pogram jakiego używasz powinien to umożliwiać...

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#19
Jaco, przepraszam..., napiszesz,że się czepiam ale nie każdy gania w dwg lub dxf na tym forum. Jakbyś dał radę zapisać plik u siebie jako jakiś JPG lub coś takiego i ponownie załadować na forum. Pogram jakiego używasz powinien to umożliwiać...

Pozdrawiam,...
Masz. Do wycinania wysyłam pliki .dxf, więc możesz dosłownie tamte pobrać, wysłać do jakiejś firmy, która się tym zajmuje i masz skrzynkę. Mam nadzieję, że nigdzie nei pomyliłem wymiarów i części pasują, projektowałem w inkscape, nie w jakimś inżynierskim.

Proszę o ocenę projektu. W założeniu ma się składać na klej i opcjonalne wzmocnienia ze śrubek, podtorze się wycina razy 2, bo drugi element wzmacnia ten pierwszy.

A z modelami japońskiej kolei jest cyrk na kółkach, jeśli chodzi o skale i rozstawy.
 

Załączniki

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#20
To tylko zielone rysunki, wróć jak będziesz miał prawdziwe skrzynki, obudź się.
Jesteś kolejnym oszołomem i mitomanem na tym forum, tysiące pytań zero działania, a przepraszam kilka zapałek krzywo dociętych.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 47

Podobne wątki