• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0m - jakiej firmy

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#1
Jakiego producenta polecacie tory (flexy, rozjazdy, inne) dla wielkosci H0m? Ja caly czas korzystam z PLIZ/TILLIG ale moze czas najwyzszy cos zmienienic ;)
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#2
Polecam BEMO. Wprawdzie PECO też ma dobre tory, ale dla mnie osobiście szyny sa trochę "za chude". Natomiast na zagranicznych forach są chwalone za to, że bardzo dobrze są przejezdne rozjazdy PECO. Moim zdaniem BEMO wygląda optycznie w sam raz i pod względem trakcyjnym też mu nic nie brakuje i ma bogata ofertę jeśli idzie o rozjazdy. Ja moją wąskotorówkę w śląskim kimacie robię na torach BEMO. Wiem, że tor 12 mm nie odpowiada w skali H0 rozstawowi 785 mm, ale dla mnie 9mm optycznie jest nie do przyjęcia. 12 wygląda bardziej naturalnie, a ponieważ nie wybieram się z nią na żadne wystawy, więc niczemu to nie przeszkadza. No chyba, że ortodoksom, ale to nie moje zmartwienie
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#8
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#9
W niektorych panstwach linie kolejowe na 1000mm to regularna kolej. Nie ma tam miejsca na niechlujne wykonanie torowisk.
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#10
Pozostaję przy 12 mm i będę uważał to za 785. a tak na dobrą sprawę, moim prywatnym zdaniem, najlepszą skalą dla wąskotorówki byłoby 1:64, czyli Se na torze 12 mm. Nie za duże, nie za małe. Optycznie wygląda nieźle, bogata oferta torów. W sam raz. Tylko niestety, Wąskotorowców, którzy chcą się wystawiać na kolejowych spotkaniach i pasować do "otoczenia" ciągnie w dół H0. No ale jak któryś z Kolegów napisał; de gustibus not disputandum est.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#12
Super. Dziekuje za rzeczowe odpowiedzi. Peco to w sladowych ilosciach widzialem w polskich sklepach a HRF to dowiedzialem sie teraz, ze jest :)

Kiedys wielkosc S (1:64) byla dosc popularna. Dzisiaj to niewielu o niej pamieta (za wyjatkiem samochodziarzy i kartonowcow).
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#13
Masz podstawowe wymiary rozjazdów, gdybyś zapragnął teorię zamienić na praktykę.
Zdjęcie zrobione telefonem, mam nadzieję iż to wybaczysz.

IMG_2450-crop.jpg


Ten na drugim zdjęciu mimo iż jest na 600 mm możesz spokojnie przerysować na 1000 mm, i do roboty.

IMG_2451-crop.jpg
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#16
Pawle. Widze, ze podobnie jak nasza wspolczesna mlodziez masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Prosze przeczytaj tytul tyle razy ile pozwoli Ci sie zorientowac, ze pytam o rzeczy gotowe. Takie do kupienia i uzycia.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#17
W uzupełnieniu poprzedniego posta tu masz wymiary torów BEMO:
- Rozjazd łukowy, R=660/R=380 mm, kąt 12 St.
- Rozjazd zwyczajny: L=162,3 mm, 515 mm kąt = 12 st.
- Rozjazd zwyczajny 9,5 st, R=750 mm
- Anglik. L=220 mm, kąt 12 st. znalazłem też w necie anglika o długości 231 mm i tym samym kącie (modelmania).
- skrzyżowanie L=220 mm kąt=12 st
- łuki:. R=R=515, kąt 12 st. (wyjście z rozjazdu), R=380 x 30 st., R=515 x 20 st, R= 520 x 30 st i R=376 x 30 st.
Proste: L=162,3 mm i 56,3 mm. Flexy są metrowej długości, ale widziałem też 900mm i 500 mm.
Czuwaj.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 15
Wąskotorówka 18
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 5

Podobne wątki