• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama [H0] Diorama L 1100x2000

Reakcje
3 2 2
#1
Jako że kobiecie bardzo się spodobał pomysł by w jadalni zrobić Dioramę w kształcie L z kolejką za szkłem, twierdziłem że to będzie dobra praktyka zanim zbuduję właściwą makietę na strychu :)

Obecnie wygląda to tak:
(2000mm X 1100mm i głębokość obu części 300mm).

Na najdłuższej prostej będą dwa perony z budynkiem stacji, a dalej już tylko lasek i nierówności i w dolnej części przejazd dla samochodów ze szlabanem.
Na torze bliżej ściany będzie stał Diesel z dwoma wagonami PKP, a na drugim torze Acela (którą będzie można puścić by jechała sobie powoli w jedną i drugą stronę z postojami.
Coś dodacie od siebie ?

Perony będą drukowane na drukarce 3D, linię trakcyjną tez myślę że zrobię w 3D.
Bez tytułu.png
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#2
W takim razie moje trzy sugestie do rozważenia:
1. Jeśli całość ma być za szkłem można dać Budynek stacji po drugiej stronie torów, łuki blisko krawędzi nie mają znaczenia kiedy mamy oszklenie, a budynek stacyjny nie będzie zasłaniał widoku pociągów.
2. Budynek może pełnić też rolę "ścianki" za którą chowają się pociągi (tak jak teraz), wtedy stworzymy wrażenie większej całości. Pamiętajmy tylko, że dla zachowania realizmu pociągi muszą być "dwukierunkowe" czyli albo z wagonem sterującym albo lokomotywa z obydwu stron (ICE). Wtedy za przejazdem od strony widzów można dać gęsty las by stworzyć drugą ściankę. I jeździć lewo/prawo.
3. Ostatni pomysł niejako niezależny od poprzednich to nastawnia, która zarządzałaby semaforami stacyjnymi i szlabanami na przejeździe. Gdyby dać ją za przejazdem bliżej pokoju to będzie też realistycznie umieszczona.

Mam nadzieję, że za bardzo się nie rozpisałem i powodzenia :)
 
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#3
Wielkie dzięki, przeniosę budynek stacji na drugą stronę a tory bliżej krawędzi, jeden pociąg będzie stał cały czas na stacji, a tylko Acela bedzie latała w dwie strony :)
Oczywiscie semafory i automatyczny przejazd dla samochodów też będzie, dodam nastawnię :)
 
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#5
Nie zależy mi na szybkości, dopiero na wiosnę wyciągam auto z garażu wiec czasu mam trochę, bardziej się boję o umiejętności i że nie wyjdzie to najpiękniej :)
 
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#6
Szybkie pytanie, bo znalazłem ładny wagon by koło acceli postawić i teraz pytanie, bo są dwa rodzaje, jeden H0 30cm, a drugi skrócony H0 26cm. Czy ten krótszy będzie jakkolwiek nie kompatybilny z H0 czy po prostu ma ucięty kawałek dupki a reszta jest wdg normy ?
 
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#9
Nowy skład zamówiony relacja Radom Kolejki Mazowieckich, tory dojadą w przyszłym tygodniu, więc dzisiaj zająłem się elektronika.
Moduł WiFi wraz z mostkiem H już w obudowie (w pracy przygotowałem) czeka na montaż w Aceli :)
IMG-20190113-145929711-1.jpg
Screenshot-20190118-153925.png
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#12
Tak samo jak krótkie perony, nie pełna makieta, sztuczne drzewa które nawet nie mają liści - w sumie po co się w ogóle bawić w te całe H0 ?
Idź na zajezdnię i podziwiaj w 100% oryginalne i "pasujące" pociągi do siebie - o ile to wszystko to nie matrix :) Taki tam sarkazm :)
 
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#15
Nie mam co postawić więc na razie stoi taki a nie inny tabor - choć i tak aż tak wagi nie przywiązuje do tego czy to jeździ z sensem cy też nie :)
Ale coby nie było, dzisiaj zakupiłem MDF na makietę - 100zł, tory flex - 120zł 6mb (to dobra cena ?), sieć trakcyjna z drukarki 3D - 13 groszy sztuka (tak, dokładnie tyle nie licząc kosztu drukarki która już się mi zwróciła a drukuje dalej.

Co myślicie ? Wiem że to Viessmann nie jest, ale chyba się nada :)
Druk.png
Projekt.png
zz-1.jpg
zz-2.jpg
zz-3.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#16
Ok, próba na klej termiczny przed ostatecznym montażem pokazuje że trakcja się nie ugina pod pantografem, jedyny minus że kolejne słupy muszą być 22cm od siebie (pole robocze drukarki).
Myślę jeszcze jak wygodnie mocować drut :(

Grubość drutu to 0.8mm, dość gruby ale cieniej się nie da.

Koszt 30cm trakcji: około 1zl.
IMG-20190119-225459820.jpg
IMG-20190119-225621261.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Bullseye
Reakcje
3 2 2
#17
Dworzec kupiony, dodany wyświetlacz informacyjny (tak, na makiecie będzie interaktywnie zmieniał czas przyjazdu i odjazdu pociągu w zależności co na torach się dzieje) - jeszcze tylko druk małej ramki coby wyglądał bardziej profesjonalnie +dodane oświetlenie (budynek świeci na stałe, a w magazynie coś się dzieje).
IMG-20190126-152050159.jpg
IMG-20190126-161941215.jpg
IMG-20190126-174728346.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Bullseye

Bullseye

Użytkownik
Reakcje
3 2 2
#18
Zabawy drukarką 3D, z racji że czasu mało bo ciągłe delegacje ale przynajmniej dało się zaprojektować dom w starym stylu :)
Koszt, mały. Będzie na fundamencie więc całość się podniesie. Poziom detali na budynku jest na prawdę ładny, niestety nie mam czym zrobić zdjęcia chwilowo lepszego :(
Oczywiście dom do malowania.
53506212_643230066131177_4843113278836047872_n.jpg Bez tytułu.jpg
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#20
Fajny :) Jakich programów używasz do rysowanie i sprawdzania błędów? Mi FreeCad w połączeniu z Meshmixerem wyrzuca wszystkie trójkąty. :confused:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki