• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H-M-F modele - zapowiedzi - recenzje

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Daniel a czy mógłbyś pokazać fotkę jak wygląda ten kit kabiny do montażu.
Pytam , bo chciałem zobaczyć ile elementów na to się składa i czy w ogóle dam radę to poskładać :oops: w przeciwnym razie będzie trzeba zakupić gotową. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
Zbyszku cały kit składa się z odlewu kabiny plus dwie małe osłony które należy zamontować po założeniu kabiny, do tego dwa lusterka no i szybki razem wszystkiego jest 6 elementów. Na zdjęciu poniżej cały KIT prócz szybek, nie mam ich chwilowo przygotowanych :). Sam odlew tak że "surowy" nieobrobiony.

20191022_080940.jpg
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
Długo nie było tu nic nowego, nadrabiałem zaległości z zamówieniami i udało się :). Korzystając z wolnej chwili ruszyły w końcu prace nad przyczepą Autosan D47a. Poniżej pierwsze "kreski". Nauczony doświadczeniem z poprzednich modeli tutaj będę starał się nie popełniać poprzednich błędów, dla tego też w modelu będzie parę uproszczeń i lekkich przewymiarowań. Związane jest to z grubością czy wielkością samych detali które okazują się niejednokrotnie mieć mniej niż milimetr. W modelu ma być uchylana skrzynia ale tylko na jedną stronę we wszystkich modelach, na lewo lub na prawo jeszcze nie wiem. Przyczepa na której miałem się wzorować okazała się być przyczepą D 50 :( i jest to inna przyczepa którą tak że zamierzam zrobić. Dla tego też wzoruję się na materiałach dostępnych w sieci, jeśli ktoś miał by jakieś pomocna wymiary czy plany przyczepy będę wdzięczny za podzielenie się tą wiedzą :).

Co do oferowanych już modeli C 330, C 360 i MF 255 kabina jako kit będzie dostępna tylko dla ciągnika C 330. Nie będzie natomiast kabin ani do 60-tki ani MF-a :(, po długiej walce porzuciłem temat i nie zamierzam już nad nimi pracować. Kabina do C 360 będzie dostępna tylko z gotowymi ciągnikami. Nie jest to próba naciągnięcia nikogo, związane jest to z sama obróbką odlewu i tym że nie każdy odlew wychodzi jak należy i czasem trzeba nad nim sporo popracować uzupełniając braki w odlewie.

Co do przyczepy miło widziane sugestie jak i propozycje.

autosan_D47a.png autosan_D47a_1.png
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
damaro mam komorę próżniową, tu bardziej chodzi o konstrukcję samej formy. Kabina jest w całości zawierającą delikatne słupki i brak możliwości wykonania kanałów odpowietrzających :(. W ostateczności można by było spróbować odlewać z przeźroczystej żywicy i malować to co ma być pomalowane zostawiając szybki.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
damaro mam komorę próżniową, tu bardziej chodzi o konstrukcję samej formy. Kabina jest w całości zawierającą delikatne słupki i brak możliwości wykonania kanałów odpowietrzających :(. W ostateczności można by było spróbować odlewać z przeźroczystej żywicy i malować to co ma być pomalowane zostawiając szybki.
Do tej kabiny powinieneś użyć przezroczystej żywicy plus maski do malowania wycięte ploterem. To bardzo dobrze działa. Czeskie firmy bardzo często wykorzystują ten patent. Składałem w tej technice jednego Zetorka, Takrafa. Przerabiałem też i odlewałem samemu kabinę do Ursusa. Takie rozwiązanie wygląda super delikatnie i jest solidne. Jedyny minus to właściwości samej żywicy. Wszystko musi być perfekcyjnie zrobione, bo każdy nawet malutki pęcherzyk powietrza dyskwalifikuje odlew oraz dosyć upierdliwy jest czas jej dojrzewania (w moim przypadku 2-3tygodne). Pamiętaj też o nieco większym skurczu.
 

Załączniki

OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
Prace powoli ale cały czas do przodu, poniżej pierwsze zarysy przyczepy. Dziś powinna dostać felgi to i koła będą kompletne. Skrzynia puki co zaprojektowana jest tak aby mogła "wywracać" się na wszystkie 3 strony, jak to wyjdzie okaże się podczas składania prototypu. Brakuje jeszcze paru szczegółów mam nadzieję że dojdą w tym tygodniu a cały gotowy projekt będę mógł przedstawić już niebawem.

1.png 2.png 3.png 4.png
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
Projekt przyczepy został ukończony, poniżej parę renderów jak będzie wyglądać. Nie wiem czy przewody hydrauliczne i pneumatyczne będą czy też nie. Wszystko okaże się podczas składania prototypu. W tym tygodniu model będzie dzielony na poszczególne części, następnie prototyp no i prezentacja gotowego modelu.

Wszelkie uwagi mile widziane, jest szansa jeszcze coś ewentualnie zmienić :).

10.png 11.png 12.png 13.png 14.png 18.png 19.png 20.png
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Bardzo ładnie prezentuje się projekt!
Jeśli można zwrócić uwagę. Na moje oko coś nie gra ze średnicą felg. Rant opon wydaje mi się zbyt wysoki, a felga za mała. Może warto byłoby przeanalizować wymiary tych detali. Mogę też się mylić, nie znam tych rozmiarów. Bazuję na wrażeniu optycznym.
Fajnie byłoby, gdyby trójkąt na tylnej burcie występował opcjonalnie, wtedy będzie można zaadoptować przyczepę do starszych epok.