• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"GRUBE FORTUNA" by Patryk.K

Reakcje
45 0 0
#24
Patryk.K napisał(a):
No właśnie mi chodziło o dobudowanie takiej małej sortowni do mojego szybu :smile:
Znowu się doczepię :D Sortownia jest na tyle kosztowną cześcią kopalni, że nie spotyka się małych, a co więcej dąży sie do maksymalnego wykorzystania takiego obiektu, nawet przez łaczenie kopalń i likwidację jednej sortowni.
 
Reakcje
45 0 0
#26
Patryk.K napisał(a):
No jeżeli ty tak uważasz to poleć mi co mam dać do zsypywania węgla na wagony zamiast takiej małej sortowni...?
Ta sortownia to gotowy element czy chcesz ją wykonać od podstaw? Najłatwiej byłoby ją po prostu przedłuzyć tak żeby mieściły się pod nią 4 tory.
 
OP
OP
P

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#27
Marek Sz napisał/a:
Ta sortownia to gotowy element czy chcesz ją wykonać od podstaw? Najłatwiej byłoby ją po prostu przedłuzyć tak żeby mieściły się pod nią 4 tory.

No najlepiej to chciałbym ją wykonać od podstaw ,bo obawiam się że na rynku modelarskim takiego elementu nie ma.

Jeżeli uważacie że sortownia będzie zła ,to może zamiast sortowni zrobić takie coś (zdjęcie) z taśmociągiem?
 

Załączniki

Reakcje
45 0 0
#28
Patryk.K napisał(a):
Jeżeli uważacie że sortownia będzie zła ,to może zamiast sortowni zrobić takie coś (zdjęcie) z taśmociągiem?
To też jest sortownia, albo stanowisko do załadunku kamienia. Osobiście uważam, ze zwykła ceglana sortownia będzie bardziej pasować do Twojej makiety, ale to jest Twoje dzieło więc sam zdecyduj.
http://www.koleje.webd.pl/msz/kopalnie.rar tu masz kilkadzisiat archiwalnych fot z kopalń, głownie G. Ślask, trochę z Dolnego i z Zagłebia Ruhry. Może coś Cię natchnie
 

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
82 1 0
#30
Tak, tylko z tego co tu czytam na tych 2 segmentach za duzo nie zdziałasz w skali H0 :/ z własnego doświadczenia wiem, że plan tylko dobrze wychodzi na kartce papieru, a jeżeli przeniesiesz go na plan w skali 1:1 względem segmentów, to mozesz nie mało się rozczarować bo.... bo poprostu Ci miejsca nie starczy.
 
Reakcje
45 0 0
#32
Adam napisał(a):
Tak, tylko z tego co tu czytam na tych 2 segmentach za duzo nie zdziałasz w skali H0 :/ z własnego doświadczenia wiem, że plan tylko dobrze wychodzi na kartce papieru, a jeżeli przeniesiesz go na plan w skali 1:1 względem segmentów, to mozesz nie mało się rozczarować bo.... bo poprostu Ci miejsca nie starczy.
A to też prawda dlatego mam 2 uwagi:
1. Zastanow się nad wcześniejszą epoką - np III, wtedy zakłady górnicze bywał mniejsze.
2. Zastanów się nad mozliwością rozbudowy w przyszłości makiety.

Jeśli natomaist chodzi o sam pomysł to jestem jak najbardziej za i na ile bede mógł pomóc to pomogę w tym temacie.

pozdr
Marek
 
OP
OP
P

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Marek Sz napisał(a):
1. Zastanow się nad wcześniejszą epoką - np III, wtedy zakłady górnicze bywał mniejsze.
No dobrze ,ale wtedy bym musiał mieć zdjęcia wszystkich budynków z tamtej epoki (portiernia ,cechownia ,waga samochodowa(o ile w tych czasach były) itd.)
 
Reakcje
45 0 0
#35
Patryk.K napisał(a):
No dobrze ,ale wtedy bym musiał mieć zdjęcia wszystkich budynków z tamtej epoki (portiernia ,cechownia ,waga samochodowa(o ile w tych czasach były) itd.)
Trochę masz w tych moich zdjęciach, moze jeszcze coś znajdę. Zasadniczo wygląd byl podobny, tylko wcześniej były częściej ceglane. Poszukaj w necie - jest dosć dużo róznych zdjęć.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#37
wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Ja jako zagłębiak mogę tylko popierać projekt budowy makiety kopalni. Jeżeli ktoś potrzebuje mogę załatwić jakieś zdjęcia z KWK kazimierz juliusz chociaż nie jest to łatwa sprawa gdyż wszędzie zakazy fotgrafowania i biegający z pałkami ochroniarze.
 
Reakcje
45 0 0
#38
kozak napisał(a):
wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Ja jako zagłębiak mogę tylko popierać projekt budowy makiety kopalni. Jeżeli ktoś potrzebuje mogę załatwić jakieś zdjęcia z KWK kazimierz juliusz chociaż nie jest to łatwa sprawa gdyż wszędzie zakazy fotgrafowania i biegający z pałkami ochroniarze.
Przesadzasz, na tą kopalnie chyba najłatwiej ze wszystkich wejść, a z kładki jest dobry widok na plac drzewny i okolice
http://stud.pam.szczecin.pl/~wizard/det ... 7a9dc71977
http://stud.pam.szczecin.pl/~wizard/det ... 7a9dc71977
http://stud.pam.szczecin.pl/~wizard/det ... 7a9dc71977
http://stud.pam.szczecin.pl/~wizard/det ... 7a9dc71977
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#40
Na szybko Patryku [Dokładniej może porozmawiajmy na giełdzie, zapytaj o mnie Marcina L.]
Ten zestaw Fallera jest moim zdaniem bardzo dobry, ale należało by mu dodać sortownię. System zsypu po rynnach an wagonych był rzadko spotykany i w dodatku raczej szybko zarzucony.
Klimatycznie zestaw najlepiej pasuje do II i III epoki. Ok. połowy lat 60-tych prawie wszystkie mniejsze kopalnie zostały zlikwidowane, rozbudowane, albo zostały zakładami pomocniczymi dla większych. W reszcie pojawiły się monstrualne wielopiętrowe sortownie.

Jednak o zdjęcia i materiał ikonograficzny do wcześniejszych czasów nie musisz się tak bardzo martwić. Jest trochę albumów i monografii kopalnii. Można nawet wpisać na niemieckim ebayu hasło "zeche" albo "grube" i będzię multum zdjęć i pocztówek.

Jeśli chodzi o objętość segmentów makiety [o co się tak bał Adam], to wiadomo, że całej kopalni zrobić się nie da, co zajęła by całe mieszkanie [ale np. rok po roku, aż za kilkanaście lat będziesz miał dom z garażem to akurat]. Można natomiast ślicznie wymodelować najciekawsze fragmenty kopalnii - czyli właśnie sortownię i dworzec kopalniany. Potem możesz wykonywać kolejne elementy, które można domontowywać na jakieś okazje czy wystawy.

Z tego co widzę przyjęta przez Ciebie koncepcja jest jak najbardziej wykonalna i sensowna.

msz:
Przesadzasz, na tą kopalnie chyba najłatwiej ze wszystkich wejść, a z kładki jest dobry widok na plac drzewny i okolice
Ale już na sortownię nie za bardzo, chyba, że się ma dobry aparat z tele obiektywem.
W każdym razie, Kozak i msz mogą służyć lepszymi fotkami.