• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Graffiti na modelach h0

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#1
Panowie.
Przeszukałem forum i takiego tematu nie znalazłem, od czasu do czasu jakiś post.
Chciałbym poruszyć ten temat. Osobiście jestem przeciwnikiem malowania takich "arcydzieł" gdzie popadnie. Gminy coraz częściej wydzielają graficiarzom jakieś "legalne" miejsce do "wyżycia się" jednak jeśli chodzi o PKP to pamiętam w latach 90 była to gigantyczna plaga. Obecnie też jest, ale jakoś wydaje mi się PKP bardziej nad tym panuje i próbuje walczyć, choć to co się dzieje np. w Niemczech to już czysty horror. Zobaczcie sami:


Pomysł wpadł mi do głowy jakiś czas temu, posiadam w kolekcji kilka wagonów "zdublowanych" i zastanawiając się co tu zrobić aby numery w składzie się nie powtarzały wpadłem na pomysł zasłonić je graffiti.
Choć tego nie trawię to w latach 90 jeździłem bardzo często pomazanymi pociągami.
Bądź co bądź, w tamtych latach był to smutny epizod PKP.
Poszperałem w necie i wyczytałem, że firma Busch produkuje kalki w H0 z bazgrołami graffiti. Zastanawiam się czy ich w tym przypadku nie użyć:

Najpierw jednak chciałbym poznać Wasze opinie bo sam mam duże wątpliwości.
Czy macie w kolekcji modele z takimi "grafikami" i co sądzicie o tego typu pomyśle na nazwijmy to waloryzację modeli? Jeśli macie, dajcie proszę jakieś zdjęcia. Wiem że niektórzy producenci modeli wypuszczali też limitowane modele z naniesionym graffiti, być może ktoś z Was takowy posiada.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i zdjęcia...
 
Ostatnio edytowane:

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#2
Widywałem modele zwaloryzowane w ten sposób ,wygląda to realistycznie ,choć sam bym tego na swoim taborze nie zrobił.....jak by nie było to wandalizm...
 
P

ps

Gość
#3
@KAROLeski2
Ja proponuję jednak inne przemyślenia co do wykorzystania modeli "zdublowanych" - może im zmienić numery albo wymienić się z innymi.
Kalkomanie graffiti w Niemczech produkuje nie tylko Busch (wersja "wyciskana") ale też np TL-Decals (bardzo dużo różnych malowanek w wersji "mokrej").
Jednak istnieje taka oferta po to by umieścić to "coś" na murach etc., a nie taborze. No chyba że planujesz coś ustawić głęboko w krzakach, a wtedy wcześniej czy później dopadną go (je) "malarze od siedmiu boleści".....
Ja osobiście akceptuję tylko te wzory, które obrazują coś więcej niż tylko jakieś bazgroły.... No i jak na razie nie na tabor - ale jakieś fasady, mury. Bo to jednak znak naszych czasów - od końca epoki IV wzwyż.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.409 47 0
#5
Wandalizm wandalizmem, ale lubię jak mój tabor wygląda tak jak można to było spotkać w realnym świecie.Osobiście irytowały mnie zawsze EN57 pomazane od góry do dołu czy inne bazgroły na wagonach, ale posiadam takie w swojej kolekcji.Na obu wagonach są położone kalkomanie z firmy TL Decals.

102_5242-001.JPG SAM_2106.jpg SAM_2107.jpg SAM_2108.jpg
 

H0 fan!!!!

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
psob, co to jest ta wersja "wyciskana"? Miałem kalki Busch i z całego arkusza udało mi się nakleić tylko kilka, reszta się połamała.
Chętnie kupił bym kalki łatwiejsze do naniesienia.

P1010374.JPG
 
P

ps

Gość
#8
Jak je nakładałeś, skoro się połamały.... Fakt że nie miałem tego w ręku, ale przypuszczam że są tak samo zrobione jak np. kiedyś emblematy (logo) DB.

Ja polecam jednak TL-Decals.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.409 47 0
#9
Wersja wyciskana to zapewne chodzi o letraset.Wycinasz to co chcesz nałożyć, kładziesz z całym arkuszem(papierem) na dane miejsce i odciskasz np. rysując ołówkiem po tym arkuszu.Potem zdejmujesz arkusz a "kalka" jest na swoim miejscu.
 
OP
OP
KAROLeski2

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#10
Dzięki chłopaki.
@psob też mam duże wątpliwości, czy nakładać graffiti na moje wagony. Długo biłem się z myślami i dlatego założyłem ten wątek.
Szczerze powiedziawszy nadal mam mieszane uczucia nawet patrząc na te zdjęcia choć Y/B kolegi @Irokez46 wygląda rewelacyjnie.
Sam już nie wiem... ze zmianą numerów robi się kłopot. Najpierw trzeba znaleźć zdjęcie takiego samego wagonu z innymi numerami i na tej podstawie odwzorować właśnie ten numer na modelu.. nie jest to proste...
 

H0 fan!!!!

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#11
psob, te na elektrowozie rozleciały się na 2-3 części, poleżały trochę w wodzie i dało radę dopasować.
Reszta pękała już podczas wycinania. Podejrzewam, że moje kalki kruszyły się ze starości albo były źle przechowywane.
 
OP
OP
KAROLeski2

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#12
psob, te na elektrowozie rozleciały się na 2-3 części, poleżały trochę w wodzie i dało radę dopasować.
Reszta pękała już podczas wycinania. Podejrzewam, że moje kalki kruszyły się ze starości albo były źle przechowywane.
Ale naklejałeś je jak zwykłe wodne? Używałeś może płynów Sel/sol?
Jeśli to kalki wodne to ciekawi mnie jak reagują na płyny.

@psob mam pewne wątpliwości czy to są kalki suche (wciskane)
Zwróć uwagę na arkusz który umieściłem w pierwszym poście. Nadruk jest na zewnętrznej stronie. Gdyby były to kalki suche to podejrzewam że nadruk byłby na wewnętrznej stronie (od strony papieru nośnego).
 
Ostatnio edytowane:
P

ps

Gość
#14
nadruk jest na folii od spodniej strony a pod spodem jest cienki papier, który tylko zabezpiecza klej
.. i całą część spodnią. I tak chyba w tym przypadku też jest. Piszę "chyba" - bo akurat tego nie miałem w ręku, ale piszę to na podstawie tego co wcześniej w tej "technice" produkował Busch.
I rzeczywiście to się starzeje - z czasem się wykruszają gdy się je przechowuje w nieodpowiednich warunkach (światło, ciepło, nacisk). I nie traktujemy tego wodą.
Po udanym umieszczeniu na modelu i zabezpieczeniu natryskiem lakieru bezbarwnego wszystko się oczywiście trzyma.
[DOUBLEPOST=1417877058,1417876656][/DOUBLEPOST]
patrząc na te zdjęcia choć Y/B kolegi @Irokez46 wygląda rewelacyjnie.
I tylko ten wygląda rewelacyjnie spośród tu wszystkich pokazanych - bo razem z realistyczną patyną bardzo dobrze prezentuje odstawiony (wyłączony z ruchu) wagon pasażerski, zaniedbany przez właściciela, oczekujący od pewnego czasu na należną mu naprawę okresową......
To są właśnie te "krzaki", o których wcześniej wspomniałem.
 
OP
OP
KAROLeski2

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#16
Jak zwykłe wodne. Używałem płynów Wamod oraz zwykłej wody, bez różnicy.
Po ok. 20 minutowej kąpieli w wodzie dało się to nałożyć na budę loka i po wyschnięciu nawet się to trzyma.
20 minutowej...?!?!:eek:
Sorry... to w takim razie chyba nie są kalki wodne... Nie spotkałem jeszcze kalek wodnych (nawet z dawnego bloku wschodniego), które trzeba by było kąpać 20 minut.:)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.409 47 0
#19
Kolega miał na mysli zapewne "kąpiel" w wodzie z dodatkiem preparatu zmiękczającego a ten raczej potrzebuje czasu aby zadziałał tak jak powinien, więc nie ma co się temu dziwić.;)
Z mojego doświadczenia płyny używa się bezpośrednio pod kalkę i na kalkę a nie się w nich "kąpie" kalkomanię.Kalke wkłada się do wody na kilka sekund i odkłada na kolejne chwile, w zależności od kalkomanii może to być kilkanaście sekund czy minuta, dwie.;)
20 minut to nie mogła być kalkomania, ale widac koledze H0 udało się w nowy sposób położyć letraset.:ROFL:
 
OP
OP
KAROLeski2

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#20
Z mojego doświadczenia płyny używa się bezpośrednio pod kalkę i na kalkę a nie się w nich "kąpie" kalkomanię.Kalke wkłada się do wody na kilka sekund i odkłada na kolejne chwile, w zależności od kalkomanii może to być kilkanaście sekund czy minuta, dwie.;)
20 minut to nie mogła być kalkomania, ale widac koledze H0 udało się w nowy sposób położyć letraset.:ROFL:
Dokładnie. Ja też stosowałem tylko tą technikę. Micro Set lałem pod kalkę, powoduje lepszą przyczepność, Micro Sol stosowałem na kalkę, powoduje jej zmiękczenie i "zmarszczenie" przez to dociera w każde zakamarki powierzchni... ale oczywiście mówię o kalkach wodnych a nie letraset.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 3
Tabor 153
Tabor 152
Tabor 14
Tabor 0

Podobne wątki