• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Goyatz

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#1
Witam

Chciałem na próbę zrobić małą dioramę do szafy na półkę. Wymiary 80×28×5.
Ponieważ pierwszy raz robię to zapoznawałem się z technikami tworzenia aby zbędnie nie zadawać za dużo pytań. I tutaj niestety nastąpił problem. Mój tabor, który był przewidziany do trzymania to HO. A dworzec niestety dopiero teraz odkryłem że to jest HOe. Kupując dworzec chciałem HO i jest w tej skali ale niestety po przeszukaniu internetu w celu zapoznania się bardziej. Zauważyłem że bardziej wygląda na kolej wąskotorową.
Ale wolałbym aby doświadczeni modelarze doradzili.
Raczej chciałem zrobić mały dworzec dwa torowiska. Przypominające bocznicę kolejową. I wstawić ze trzy wagony.
Z planów w internecie wynika że przy dworcu były dwa torowiska, rozjazd. Z czego magazyn był przy bocznicy.
Super plan na początek...
 

Załączniki

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#2
Filozoficzne pytanie: czy dworzec może być w H0e? Lokomotywownia, wiadukt - to i owszem, bo tam występuje skrajnia budowli, a dworzec nie jest dostosowany do wielkości taboru, który obok przejeżdża tylko do wzrostu pasażerów, którzy z niego korzystają oraz przewidywanej ich liczby. Sam budynek Goyatz wygląda dość swojsko, mógłby występować na wiejskiej (normalnotorowej) stacyjce gdzieś w Wielkopolsce. W polskich okolicznościach przyrody wąskotorowe dworce na ogół były skromniejsze. Co do tego, w jakiej jest skali najłatwiej odpowiedzieć mierząc wysokość drzwi: we wszystkich zaborach i epokach powinny mieć ok. 2 m, czyli w H0 - 23 mm.

Aha, i nie pisz proszę "dwa torowiska" tylko "dwa tory", a "bocznica" w tym wypadku nie jest żadną bocznicą tylko torem żeberkowym, w skrócie żeberkiem. Jestem wyczulony na prawidłowe nazewnictwo, ale niekonfliktowy z natury, a niektórzy tutaj są nie dość że wyczuleni, to znani z ciętego języka i módl się żebyś na nich nie trafił...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#3
Bardzo dziękuje za pomoc. Po pracy sprawdzę wymiary drzwi i rozpakuje ludziki z pudełka to sprawdze dokładnie. Aż mi głupio nie wpadłem na to żeby zmierzyć drzwi. Jak wspomniałem zasugerowałem się zdjęciami z tamtego miejsca.
Dziękuje za poprawienie mnie odnośnie nazewnictwa. Niestety początki zawsze są trudne. A krytyke chętnie przyjmę aby nie popełniać błędów.
Pierwszy raz stykam się z nazwą tor żeberkowy. Poszukam w necie.
Niestety człowiek uczy się całe życie.
Dziękuje za pomoc
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#4
Stacja Goyatz Auchagena to model rzeczywistego budynku dworcowego na nieistniejącej kolei wąskotorowej Spreewaldbahn, która miała szerokość toru 1000 mm, czyli w skali 1:87 jest to wielkość H0m, nie H0e. Model jest wykonany w skali 1:87 i doskonale nadaje się na małą stację także normalnotorową. A sam budynek istnieje do dziś.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#5
Mój tabor, który był przewidziany do trzymania to HO
Jak już próbujemy poprawiać nazewnictwo to prawidłowa nazwa skali to H0 (ha zero), a nie HO (ha o).
Poza tym, jak chcesz zrobić dioramę odwzorowującą rzeczywistość, to ten model budynku dworca powinieneś umieścić przy torach wąskotorowych. Natomiast jak robisz fikcyjną stację to taki budynek dworcowy właściwie pasuje do każdej małej stacji.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#6
Dziękuje za poprawiennie mnie odnośnie nazewnictwa. Będę dokształcał się dalej aby za dużo błędów nie popełniać. Z uwagi, że jest to próbny plan. Chciałbym aby jak najlepiej wyszedł. Wszelkie porady będę wdzięczny. Chciałbym z poradami modelarzy zrobić pierwszy model, który będzie cieszył oko.
Dzisiaj przyjechała szafka. Niestety wymiary półeczki dioramy na model lekko się różnią.
Długość 76 cm szerokość 26 cm. Mam pytanie dotyczące wysokości. Podspodem będą przewody elektryczne i mechanizm podmakietowy do semaforu lub rozjazdu. Czy wysokość 5 cm, jest wystarczająca. Aby niczego nie uszkodzić?
 

Inkson

Moderator Forum Dla początkujacych
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.398 28 0
#7
Podspodem będą przewody elektryczne i mechanizm podmakietowy do semaforu lub rozjazdu. Czy wysokość 5 cm, jest wystarczająca. Aby niczego nie uszkodzić?
To zależy jakich mechanizmów użyjesz. Co do napędów rozjazdów dostępnych na rynku to nie powinno być problemu, ale jeśli w semaforze użyjesz napęd Viessmanna to będzie mało miejsca.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#9
To co zasugeruję od razu to solidne przejrzenie zdjęć kolei w skali 1:1 na tym forum. Mi opadła szczęka jak zobaczyłem na urlopie małą stację z ziemnym peronem, prawie taką jak mój projekt, gdzieś przy granicy z Czechami. A wiele moich dylematów rozwiało właśnie przeglądanie zdjęć z różnych regionów Polski.

Zakładam, że taki mały projekt robisz w analogu, więc rozważ od razu czy będzie potrzeba zrobić odcinki izolowane, mi się wydaje, że się bez nich obędziesz, ale to trzeba zaplanować na samym początku.

Koniecznie rozrysuj sobie plan, nie wiem nawet czy nie w SCARMie, może to przesada do tak małej pracy, ale od razu zobaczysz jak to wszystko będzie wyglądało.

Więcej nie napiszę, bo też jestem początkujący ;)
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#11
Mam już plan w głowie. Kwestia, że szerokość to 26cm a więc nie zadużo miejsca. Ale chciałbym dwa tory wstawić. Jeden ma być tor żeberkowy. Tor przy którym ma stać dworzec z magazynem. Oraz tor głównej magistrali. I tu mnie zastanawia. Czytałem jak budować tor według Pana Leszka, który opisał w Świat Kolei z 2003 roku. Magistrala główna powinna mieć ok 3 mm podkładu z tektury aby zrobić nasyp kolejowy. Natomiast tor przy, którym znajduje się magazyn powinien mieć 2 mm tekturke aby zrobić nasyp. Natomiast czy takie rozwiązanie zastosować przy dworcu? No i nie mogę dojść jaką odległość prawidłową dopasować pomiędzy torami.

Jeśli idzie o rozwiązanie sterowania to cyfrowe będzie. Zastanawiam się nad programowaniem wszystkiego. Ale to kwestia na końcu i ze spokojem.
Wykolejnica też będzie sterowana z multimaus ROCO i Tablet. Przykład.

Dzięki za doradzenie odnośnie przeglądania forum. Robie to cały czas niestety czasem linki, które wstawili inni użytkownicy nie działają i jest trochę trudno ze znalezieniem informacji.

Na razie czekam za zamówionym towarem do budowy dioramy. Między innymi sklejki.

W tej chwili buduje dworzec. Ma już zainstalowane oświetlenie wewnątrz budynku. Jeszcze nie zacząłem go sklejać. Bo mam jeszcze nie zrobioną waloryzację murów. Czekam na zamówione farby. Pomaluje do końca i będę kleił budynek.
Przydało by mi się porada kolegów jak postarzyć troszkę biały budynek z elementami zielonymi. Jeszcze nie znalazłem rozwiązania.
Dach jest czerwony ale mam już pewną koncepcję będzie delikatnie spryskany farbami i dodane trochę żółtej i zielonej. Efekty załącze. To przydadzą się sugestie co zmienić. Za nim skleję do końca i nie będzie można za bardzo zmienić.
Może i praca idzie po woli ale nie muszę się spieszyć. Wolę ze spokojem robić.

Widziałem na zdjęciach że przy tym dworcu są latarnie gazowe uliczne. Takie fajne ma firma Viessmann 6396 lub 6082. Inne które mi się podobają są gazowe ale parkowe w opisie nie jestem przekonany do nich viessmann 6020. Dodatkowo byłby moduł zamontowany do gazowych lamp. Czy zechciałby by mi ktoś doradzić na jakie lampy się zdecydować przy ulicy i dworzec bo mam dylemat.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#12
Niestety ostatnio brak czasu więc i budowa stoi w miejscu. Ale budynek po woli powstaje...

Do kolegów mam zapytanie.
Z uwagi że wymiary 76x26.
Przymierzałem dwa tory i budynek. Jaka powinna być utrzymana szerokość między torami ułożonymi ròwnolegle. Czy do tej stacji zrobić podkład pod tor wysokości 3 mm czy może 2 mm.
Zastanawiam się nad takim układem.
Główny tor przy dworcu. Mały rozjazd z torem żeberkowym. Czy tor żeberkowy powinien być niżej naprzykład 2mm a tor główny 3 mm wysokości.
 

Załączniki