• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Impreza Gliwice – MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei – 28-29 września 2019 r.

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Tak samo ładne i tak samo mało po nich jeździło. Pmm chyba wygrywa posiadaniem sygnalizacji.
Kolego - kilka postów powyżej masz do wglądu wykres ruchu pociągów, pokaż mi w której godzinie nie ma pociągu na makiecie. Być może byłeś przy makiecie w sytuacji, gdzie w początkowych minutach imprezy były małe problemy ze sterowaniem, albo gdy koledzy poszli na przerwę obiadową (14:00-15:00). Trzeba było przyjść na Kaliską zobaczyłbyś - podczas tej przerwy - chociażby ruch manewrowy. Nie wyobrażam sobie prawidłowego ruchu bez ... sygnalizacji.
 
Reakcje
22 5 0
W imieniu grupy NKPM oraz swoim własnym chciałbym serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie imprezy z tak wielkim rozmachem.
Za trud, czas, cierpliwość, zaangażowanie i wyrozumiałość jaką włożyli by ta impreza doszła do skutku. Wielki szacun. Jednocześnie dziękuję wszystkim odwiedzającym za miłe słowa i ciekawe rozmowy.
Pozdrawiam
Andrzej Wolnikowski
ho-kolekcjoner
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Oglądając tu i na FB relacje z tej imprezy mam tylko jedno spostrzeżenie in minus. Moduł z browarem. Jeśli faktycznie był wypięty w makuetę modułową... To przyznam, że Polskę w miniaturę chyba jednak stać na coś lepszego.

Chyba że to stało solo, wtedy jakoś zrozumiem.
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Film Jacka jest namacalnym potwierdzeniem wpisu Slawomira o braku sygnalizacji na części makiety TMM i przyjaciele
Niech kolega @jacekz nie wrzuca przypadkiem filmu z nitki PMM-SKMK, bo przypadkiem wyjdzie, że jednak na tej linii jednotorowej z trzema stacjami (nie licząc technicznych i żwirowni Roszków) był jakiś ruch kolejowy.
 

Brejlovec

Moderator Działu Imprezy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
SMK Katowice
Reakcje
819 15 0
{Impreza bardzo dobra i ładnie zorganizowana. Wykłady mają sens tylko chyba muszą być lepiej przygotowane. Ale to początek więc też dziękuję nawet za super długą i nudną reklamę Wilka.}
Wycięło mi gdzieś link do komentarza @ Slawomir..

Ponieważ został wywołany temat wykładów a był to mój pomysł, to chcę się w tej kwestii wypowiedzieć.
Zrobiliśmy to na próbe aby zobaczyć jaki będzie tego odbiór. Tematy jakie zaproponowalismy były dość szerokie: 2 związane z elektroniką makiet, jeden z zasad zachowania się podczas jazd (postawy bo tego niektórym ciągle brakuje) i jeden przedstawiajacy model zrobiony od podstaw. Wyszło to różnie i zdajemy sobie z tego sprawę. Pamiętajmy, że nasi prelegenci nie mieli żadnego przygotowania dydaktycznego. Zresztą nie o to chodziło. Naszym zamiarem było przestawienie ciekawych tematów przez osoby z naszego środowiska (tak nawiasem mówiąc to Pan Wilk ma na imie Andrzej). I wielkie podziękowania im za to! Nie każdy jest w stanie się odważyć i stanąć przed szeroką widownią i wygłosić, nawet wcześniej super przygotowany wykład. Wiem coś o tym, bo kilka razy w roku mam wykłady na UJ i czasem zasycha w gardle lub traci sie wątek.
Jeśli kolejna edycja MP się odędzie to na pewno zwrócimy się od Was z prośbą o propozycje wykładów i prowadzących.
Na koniec parę fotek z wykładu MIchała, który zdaniem wielu osób, był najlepiej przygotowany.
Sem1.JPG Sem2.JPG Sem3.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Wreszcie parę moich wrażeń i fotek z wystawy. W tym roku byłem tylko zwykłym widzem i z tej perspektywy ogólnie oceniam imprezę bardzo pozytywnie. Ilość i jakość makiet i modeli większa, niż z ubiegłym roku, organizacja ogólnie na bardzo dobrym poziomie. Zdjęć zamieszczono już w tym temacie bardzo dużo, więc ode mnie tylko kilkanaście. Starałem się nie powtarzać podobnych ujęć, jakie już tu prezentowano, ale kilka podobnych wstawiłem - dlaczego, o tym niżej.

Moją uwagę zwróciła m.in. makieta TT niemieckich modelarzy, a na niej jeżdżąca wąskotorówka w wielkości TTf, o szerokości toru 5 mm! Zdjęcia tej makiety już były wyżej, ale bez żadnej informacji, na którą ta makieta zasługuje, więc tu dwie moje fotki:

IMG_6170.JPG

IMG_6169.JPG


Bardzo ładnie wykonana była, wzorowana na prawdziwym obiekcie, makieta żwirowni Roszków, też już tu pokazana bez informacji.

IMG_6247.JPG

IMG_6249.JPG

IMG_6250.JPG

IMG_6253.JPG


Stacja i parowozownia Grabowo Pomorskie była, nie bez powodu, chyba najczęściej fotografowana, również w tym temacie było już dużo zdjęć, więc ode mnie tylko jedna scenka: połączenie starego z nowym.

IMG_6207.JPG


Rzadki gość na naszych modułach: spalinowy zespół trakcyjny TEE kolei włoskich ALn 442/448.

IMG_6225.JPG

IMG_6227.JPG

IMG_6228.JPG


Ale makiety kolejowe to nie tylko moduły. Jedną z nielicznych, pokazanych na wystawie innych makiet była praca "Mrozików" kolegów z SMKK, wykonana w wielkości H0e:

IMG_6196.JPG

IMG_6199.JPG

IMG_6198.JPG

IMG_6202.JPG


A na koniec kilka naprawdę drobnych uwag. W Gliwicach byłem dwa dni. Przy koszcie podróży i noclegu, parę złotych różnicy nie jest już żadnym problemem, ale miło byłoby, gdyby oferowano bilet 2-dniowy za cenę choćby minimalnie niższą, niż suma dwóch biletów jednorazowych. W tym roku wstęp kosztował 15 zł, więc bilet 2-dniowy za np. 25 zł wydaje mi się rozsądnym pomysłem.

Dobrze funkcjonowała specjalna linia autobusowa S11 z dworca na miejsce wystawy. Wiem, że organizatorzy wystawy nie mieli na to żadnego wpływu, ale lokalizacja przystanków w okolicy Areny jest co najmniej dziwna - od najbliższego przystanku do przejścia pozostaje dobre kilkaset metrów. Lokalizacja przystanków nie uwzględnia faktu, że wejście do obiektu może odbywać się z jednej, lub z drugiej strony budynku. Na planie, zamieszczonym wcześniej w tym temacie, zaznaczono przystanek przy dworcu. Wsiadłem tam do autobusu i ku mojemu zdziwieniu, po przejechaniu ok. kilometra stanęliśmy na przystanku praktycznie dokładnie w tym samym miejscu, tyle, że po drugiej stronie ulicy i w przeciwnym kierunku. Warto taką informację podać, bo gdy ktoś spóźni się na odjazd z przystanku po stronie dworca, to wciąż ma szansę na złapanie autobusu po kilku minutach na przystanku naprzeciwko.

Dodatkową atrakcją dla mnie była przejażdżka zabytkowym Jelczem 043. W sobotę udało mi się nim wrócić z wystawy do centrum miasta. Jednak rozkład jazdy, zamieszczony w tym temacie, był dość trudny do zrozumienia, zwłaszcza dla osób nieznających Gliwic. W niedzielę parę minut po 14-tej czekałem na "ogórka" na przystanku "Park Chrobrego" przy ul. Akademickiej, którędy, jak mi się wydawało, "ogórek" powinien przejeżdżać. Niestety, w ciągu półgodzinnego czekania, autobus się nie pojawił. Nie wiem, czy ja źle odczytałem rozkład jazdy, czy może po prostu autobus uległ awarii i nie jeździł?

Ale te drobne niedogodności nie zmieniają mojej ogólnej bardzo dobrej opinii o imprezie. Gratuluję organizatorom, dziękuję wszystkim spotkanym kolegom za miłe i ciekawe rozmowy. Do zobaczenia, mam nadzieję, za rok w Gliwicach (a może także wcześniej, na innych imprezach?)
 

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
To i ja pozwolę sobie dodać przysłowiowe 5gr, do tematu;)
Przede wszystkim chciałbym podziękować w imieniu własnym oraz Kolegów z stowarzyszenia Zbudujmy.to za możliwość udziału w tej imprezie, i w efekcie zaprezentować to, co Nam udaje się zrobić w "kolejowym temacie" oraz pogratulować organizatorom, "ogarnięcia" tematu:cool: Chciałbym tu nadmienić, iż z tego co się dowiedziałem przedstawiona przez Nas makieta, była jak do tej pory chyba najdłuższą w kraju, na tego tupu imprezie. Przez co jak, ja to nazywam była to troszkę taka "operacja na żywym organizmie". Troszkę prowizorki ale co najważniejsze dla Nas to, to że te Nasze modele dość sprawnie tam jeździły a pewne kwestie zostaną napewno dopracowane w przyszłości:cool:
Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy:cool:

POZdrawiam;)
 

KrzysioRut

Moderator Grupy TMM
FREMO Polska
T M M
Reakcje
277 4 0
A to Ciekawe akurat Darek wrzucił rozkład jazdy na nitce PMM i SKMK ... @KrzysioRut wrzuć rozkład graficzny.
Ja jak stałem na Dworach to nie kojarzę żebym miał jakoś za wiele wolnego ....
WYKRES_rozkład_GRABOWO.png


WYKRES_rozkład_MIKULOWICE.png


... tyle się działo że trzeba było zwolnić czas modelarski na 1:3 aby obsługa makiet okiełznała napięty rozkład i dodatkowe manewry na stacjach .... :)

... mam nadzieję że się dobrze bawiliście i przygotowany przeze mnie rozkład jazdy przypadł Wan do gustu ... dla każdego znalazło się coś miłego ... :)

Pozdrawiam, Krzysiek

P.S. ... dziękuję wszystkim za wspólnie miło spędzony czas ... szczególnie przy makiecie modułowej H0 na naszym stoisku z prezentacją numer "15" ... :)