• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Gilotyna Micro-Mark Chop It

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#1
Przymierzam sie do budowy mostu drewnianego tzw. trestle bridge. Mnostwo ciecia listewek.

Czy na naszym rynku (polskim ew. europejskim) mozna znalezc jakas gilotynke?
Cos w stylu narzedzia wspomnianego w tytule. W US maja tego troche ale o ile cena narzedzia jest jeszcze do zaakceptowania to transport drugie tyle albo i wiecej.

84046_R.jpg NWSL-49-4-2.jpg NWSL-69-4-2.jpg
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#2
Jak wpiszesz sobie w allegro gilotyna modelarska to wyskoczy Ci takie coś
Zajęło mi to kilkanaście sekund. ;):)
 
OP
OP
C

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#3
Dzieki ! W google rozne kombinacje wpisywalem, obrazem wyszukiwalem. Jak nie ma w google tzn .... ze jednak trzeba sprawdzic jeszcze na allegro ;-) Nauczka na przyszlosc.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#9
Misiek tutaj nie wiele trzeba.
Pierwszy z brzegu market typu : Obi,Brico,Casto.. itp.
Trzeba tylko kupić potrzebne materiały : płaskownik o 2 szer , jeden grubszy na rączkę , ewentualnie kawałek kątownika do którego przykręcona jest rączka.
Ja to zrobiłem akurat z kawałka aluminium ,bo taki miałem pod ręką (aby nie kupować 1 m kątownika 30x30 mm)
Jedyne co kupiłem przez neta to nóż ale okazuje się ,że można to kupić dużo taniej w tych w/w marketach :mad: i śrubki (na które czekam) do mocowania przykładni.
Śrubki będą takie (szt- 1,70)
M5.jpg
stolik to kawałek płyty meblowej z naklejonym na górze kawałkiem płyty pilśniowej.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#11
Pewnie ciekawą opcją byłoby wykorzystanie jako płaskownika przykręconego na stałe do podstawy metalowej linijki. Ułatwiło by to cięcie elementów odpowiedniej długości.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#12
No to Panowie bierzemy się do roboty i zobaczymy kto co zrobil (chwalimy się fotkami i opisami co i jak ) ja tez zabieram się do tego . :)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#13
Skoro jest takie zainteresowanie i chęć zrobienia sobie samemu tej gilotynki to pokażę główne części składowe które posłużyły do jej zbudowania.
1. Stolik ( u mnie 25 x 17,5 cm)
stolik.jpg
2 . Rączka dźwigni.
rączka.jpg
3. Podstawa tej rączki wypiłowana z grubego kawałka aluminium. Jak wcześniej pisałem można zastosować kawałek kątownika np. 30x30 mm
uchwyt  rączki.jpg uchwyt  rączki 2.jpg
4. Rączka winna być przykręcona do tego uchwytu (lub kątownika) dość mocno aby się nie luzowała , dlatego pomiędzy rączkę a uchwyt włożyłem podkładkę zrobioną z teflonu.
Takie rozwiązanie zapewnia brak oporów pomimo ciasno skręconej śruby -dodatkowo nakrętka ma plastikowe zabezpieczeni przed samoczynnym odkręcaniem. Śrubka to M6.
Opisywana podkładka
podkładka.jpg
5. I jeszcze jeden ważny choć niewidzialny element składanki. Śruby przytrzymujące przykładnie mają gwint metryczny (M5) ,stolik zaś zrobiony jest z płyty meblowej. Dlatego też
zastosowałem takie tuleje z gwintem wewnętrznym (M5) ,które to zostały wkręcone w stolik dodatkowo na klej wikol.
tuleje.jpg
Reszty chyba już nie potrzeba opisywać :)
Pozdrawiam serdecznie
Zbigniew
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#15
Faktycznie masz racje, moze powinien tam wyladowac ten watek , tym bardziej ze zawarte w nim sa porady techniczne i opis budowy konkretnego sprzetu , narzedzia przydatnego podczas prac modelarskich . Mysle ze ktorys z moderatorow sie ulituje i go tam przeniesie , bo szkoda aby przepadl w "czelusciach" tego dzialu .A temat zaczyna byc interesujacy rozwojowy .
 

marbes

Aktywny użytkownik
Reakcje
377 1 0
#16
Witam czy ktoś próbował używać do cięcia gilotyny do papieru ? nadaje się do cięcia forniru / cienkiego plastiku??
 

marbes

Aktywny użytkownik
Reakcje
377 1 0
#18
Mattia czy była to jakaś droga czy taka tania gilotyna bo rozbieżności jest dość duża. Te modelarskie mają dość krótki nóż tnący.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#19
No mala , tak około 30cm. stolika roboczego . Jak ja "wykopie" z swoich zasobow magazynowych to wsadze fotke .
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#20
Witam czy ktoś próbował używać do cięcia gilotyny do papieru ? nadaje się do cięcia forniru / cienkiego plastiku??
Fornir, albo cienki plastik (polistyren) bardzo dobrze tnie się nożykiem modelarskim przy stalowej linijce. Tu, wg. mnie, gilotynka nie jest potrzebna. Gilotyna modelarska przydaje się przy cięciu skosów, tak żeby były powtarzalne i przycięte skośnie elementy idealnie pasowały do siebie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 17

Podobne wątki